Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Naši najlepší stredoškoláci boli v ekvádorskej džungli

VEDA NA DOSAH

Plagát SUMACO

Vedeli by ste vyše mesiaca stráviť v ekvádorskej džungli? Traja študenti žilinského gymnázia v UNESCO-m chránenej biosférickej rezervácii SUMACO zotrvali celých 32 dní.

Tím ešte pred expedíciou musel vyplniť takmer stovku teoretických a praktických otázok z oblasti biológie, chémie, fotoniky, spoločenských vied, a to v rámci projektu Mesiac v pralese: okom vedy, do ktorého sa mohli od marca zapojiť stredoškoláci z celého Slovenska. Zvíťazil tím zo Žilinského gymnázia na Okružnej ulici – Denis Fitzel, Samuel Kriška a Matej Krajči. Na expedíciu do Ekvádoru vycestovali v auguste.

Chlapci, ktorí sa výpravy zúčastnili, prežili nezabudnuteľné chvíle. Samuel: „Je to kruté vziať 18-ročných chlapcov ako my do pralesa. V zmysle, že ste nás vytrhli z každodennej rutiny a ukázali nám svet až neskutočný v celej svojej kráse.“ Matej povedal: „Najväčším zážitkom bola výprava s rybačkou na nočnej amazónii, v loďke dlabanej z jedného stromu a s troma klbčiacimi sa indiánskymi deťmi.“ A Denis dodal: „Najťažšie bolo chytiť obrovského svietiaceho kováčika, ktorého sme videli len jediný raz. A aj po prvýkrát sa nám podarilo zmerať oranžové svetlo, ktorým svieti len pri vzlietaní.“

 

Zoznam súťažných projektov v pdf verzii nájdete v článku v e-novinách Vedecký kaleidoskop.

 

Zdroj: Tlačová správa SAV

Spracovala: Bibiana Kubašková

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky