Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Malý vedec musí na veľkého vyrásť

VEDA NA DOSAH

Ilustračné foto: chemické pokusy; Pixabay.com /MasterTux/

Ak máte doma malého mysliteľa s veľkými myšlienkami, jednoducho vedátora, určite ho na výstave Veda netradične, vezmite do stánku AMAVET-u „AMAVeda“. Čaká na neho množstvo rozličných zábavných pokusov z chémie, fyziky, biológie a geografie.

Malý vedec musí na veľkého vyrásť. A AMAVET sa už takmer 30 rokov snaží na to malým zvedavcom vytvárať vhodné podmienky. Expozícia AMAVET klubu č. 959 – SOVA je aj v tomto roku zostavená z množstva hravých pokusov.

„Okrem virtuálneho pieskoviska sme pre návštevníkov pripravili výhradne pokusy, ktoré si dokáže dieťa vyrobiť v domácich podmienkach aj samé. Veríme, že ak deti na veľmi jednoduchých a názorných pokusoch pochopia podstatu jednotlivých zákonitostí a dejov, je to tá najlepšia cesta ako v nich zapáliť zvedavosť a podnietiť vlastné hlbšie bádanie. Pravidelným lákadlom je virtuálne pieskovisko, kde deti vlastnou hrou pochopia princíp vrstevníc v geografii, pochopia ako vznikajú mapy a čo sa z nich dá vyčítať. Opäť si môžu zahrať magnetický futbal, vyskúšať a vidieť silu magnetického poľa, či vyskúšať vzduchové delo, tentoraz vo dvojici, čo určite zaručí popri pochopení fyziky aj super zábavu,“ hovorí Anna Kravárová z AMAVET klubu č. 959 – SOVA.

Ako dodala v tomto roku pre deti pripravili aj novinky. Napríklad názorný príklad, ako a vďaka koľkým farbám sú televízne obrazovky, či digitálne displeje krásne farebné. Farby si budú môcť samé namiešať a tým pochopiť, prečo je to tak. Budú si môcť vytvoriť vlastné vlny, sledovať čo sa deje a vytvoriť aj ich zrážku. Uvidia čo je to vlnová dĺžka, o ktorej v škole len počuli a možno videli na nejakých grafoch. Koho zaujíma elektrina, nájde zaujímavé modely s elektrickými obvodmi. Mladí chemici odhalia tajomstvá maminej kuchyne a prefíkanosť škrobu. Hlavolamy a kvízy budú tiež výzvou. Krásnym tohtoročným príspevkom bude aj vlastný projekt malej Nelky. Je tretiačkou na základnej škole a intenzívne sa venuje vlastnému minivýskumu – Život lupeňonôžok. Jej zanietenie a zacielený mikroskop sa nedajú prehliadnuť. Je príkladom toho, že malých bádateľov treba podporovať, dávať im možnosť ich prácu verejnosti prezentovať a rásť.

*********************

Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR pripravuje v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku podujatie s množstvom zážitkov z vedy a techniky, ako ich nepoznáte. Interaktívna výstava o vede a technike „Veda netradične“ sa uskutoční v dňoch 8. a 9. novembra 2018 v priestoroch výstaviska INCHEBA v Hale A0. Oba dni budú brány výstaviska otvorené v čase od 9.00 do 19.00 hod. Vstup na podujatie bude umožnený so vstupenkou na Bibliotéku.

 

Informácie poskytla: Anna Kravárová, AMAVET klub č. 959 – SOVA

Spracovala: Andrea Devánová, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com /MasterTux/

Uverejnil: LČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky