Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

IT potrebuje dievčatá! Zaži GIRL´S DAY a spoznaj svet technológií

VEDA NA DOSAH

Ôsmy ročník celoslovenského podujatia, ktoré prepája IT firmy a organizácie so stredoškoláčkami, sa uskutoční 22. apríla.

Podujatie: Girl's Day 2021

Cieľom celoslovenského podujatia je motivovať dievčatá k štúdiu informatiky a ku kariére a podnikaniu v tejto oblasti. Podujatie je súčasťou osláv Medzinárodného dňa žien a dievčat v IT, ktorý sa oslavuje na celom svete vždy štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci.

Na Slovensku GIRL´S DAY organizačne zastrešuje občianske združenie Aj Ty v IT a aj napriek pretrvávajúcej pandemickej situácii si pre záujemkyne pripravilo program, ktorý im priblíži informácie z pozadia IT firiem, ale aj osobné skúsenosti žien i dievčat, ktoré už v IT pracujú alebo IT študujú.

Celá akcia bude prebiehať formou živého online vysielania z Girl´s Day štúdia, jedinou podmienkou účasti je včasná registrácia prostredníctvom registračného portálu na webovej stránke www.girlsday.sk do 20. apríla.

Približne dvojhodinový program z Girl´s Day štúdia budú tvoriť interaktívne vstupy a krátke videá na témy Prečo by si mala rozumieť technológiám a Keď ťa neúspech nakopne. Motivačnými príbehmi piatich rečníčok a rečníka chcú organizátori poukázať na to, že aj neúspech môže niečo zásadné naučiť a niekedy dokonca aj nasmerovať k budúcej kariére.

Záver podujatia bude patriť moderovanej diskusii Spoznaj IT faCOOLty o štúdiu a atmosfére na slovenských IT fakultách spoločne s ich aktuálnymi i čerstvo absolventkami. Naprieč celým programom budú môcť dievčatá zároveň zbierať indície do tematickej virtuálnej escape room, v ktorej môžu vyhrať aj zaujímavé ceny.

„Girl´s Day je pre nás každoročne oslavou príležitostí, ktoré sa otvárajú pre dievčatá v oblasti technológií. Na základe získanej spätnej väzby od stredoškoláčok vieme, že ich úvahy o budúcom smerovaní Girl´s Day naozaj ovplyvnil. Usilovali sme sa, aby sme aj tento rok pripravili podujatie s lákavým a inšpiratívnym programom. Ďakujeme všetkým partnerom, ktorí nás podporujú na tejto ceste za objavovaním ženského potenciálu,“ povedala zakladateľka a riaditeľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

Občianske združenie Aj Ty v IT vzniklo v roku 2012 s cieľom motivovať a podporovať dievčatá i ženy v oblasti informačných technológií. Zámerom združenia je budovať technologicky rovnú spoločnosť a dosiahnuť, aby ženy nezostali na okraji, ale stali sa priamou súčasťou technologickej budúcnosti, čo je vyjadrené tiež mottom: „Technology has no gender.” Združenie svojimi aktivitami búra spoločenské stereotypy o pôsobení žien v IT, venuje sa budovaniu komunity a vzdelávaniu dievčat od 8 rokov cez stredoškoláčky až po špeciálne kariérne programy určené dospelým ženám. Spolupracuje tiež s IT fakultami vysokých škôl. Za necelých deväť rokov činnosti prešlo jeho workshopmi, kurzami a akadémiami takmer 14-tisíc dievčat a žien vo viac ako 30 slovenských mestách. V roku 2020 získalo združenie nomináciu na prestížnu cenu UNESCO Prize for Girls’ and Women’s Education.

(TL)

Zdroj: TS Aj Ty v IT

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky