Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Inovatívne slovenské start-upy zabojujú vo finále v Benátkach

VEDA NA DOSAH

súťaž Playpark

Projekt S-Case Martina Pekarčíka, ktorý je zameraný na zlepšenie zdravotnej diagnostiky, sa stal víťazom kategórie sociálna inovácia v rámci regionálneho finále súťaže „Playpark Bratislava Pitching Finals“. Hlavné využitie nájde tento projekt najmä na odľahlých miestach v krajinách tretieho sveta. Prenosné zariadenie nabité modernými technológiami bude slúžiť na uľahčenie bezodkladného vyšetrenia a analyzovania viacerých telesných funkcií. Prístroj nahradí niekoľko zdravotníckych pomôcok naraz a je nezávislý od pokrytia miesta použitia telekomunikačnými sieťami.

V kategórii ekonomická inovácia vyhral projekt Living Elements od dizajnéra Tibora Antonyho, ktorý je atraktívnym spojením moderného produktového dizajnu a urban farmingu. Ide o biotechnologický produkt a dizajnérsky experiment v jednom – unikátne prepojenie interiérového svietidla s domácim kultivátorom na riasu spirulina, ktorú je možné využiť ako doplnkovú super potravinu.

Vyvrcholenie súťaže start-upov druhej tréningovej periódy programu Playpark Bratislava prinieslo súboj 10 start-upov o postup na celoeurópske finále do Benátok a 10 hodín mentoringu pre víťazov. Regionálne finále „Playpark Bratislava Pitching Finals“ sa konalo v Bratislave začiatkom septembra 2018, kde sa rozhodlo o tom, ktoré projekty v anglickom jazyku najlepšie prezentovali svoj podnikateľský nápad. Podujatie sa konalo na pôde Národného podnikateľského centra (NPC Bratislava), ktoré patrí pod agentúru Slovak Business Agency (SBA).

Dvaja najúspešnejší finalisti dostali možnosť prezentovať svoj inovatívny nápad na medzinárodnom podujatí „CERIecon Playpark Finals” v dňoch 20. – 21. septembra 2018 v Benátkach.

Program Playpark Bratislava bude pokračovať 3. tréningovou fázou v trvaní 6 mesiacov (november 2018 – apríl 2019), počas ktorej bude pre 15 nových vybraných start-upov s podporou Európskej únie cez medzinárodný projekt CERIecon (CENTRAL EUROPE Regional Innovation Ecosystems Network)
k dispozícii:

  • miesto na sedenie na 6 mesiacov v priestore Univerzitného technologického inkubátora STU (InQb)
  • séria atraktívnych workshopov podnikateľských zručností, stretnutia s úspešnými osobnosťami startupového sveta a konzultácie so skúsenými mentormi
  • medzinárodný networking a výmena skúseností v rámci siete Playparkov v siedmych krajinách EÚ
  • študijný pobyt v partnerskom Playparku Rijeka v Chorvátsku a hosťovanie v Playparku Stuttgart v Bratislave
  • možnosť prezentovať sa na medzinárodnom podujatí „CERIecon Playpark Finals” v apríli 2019 vo Viedni

Viac informácii o programe Playpark, ako aj možnosťou prihlásenia sa do 3. fázy

Program Playpark, ktorý prebieha paralelne v siedmich európskych krajinách (v Nemecku, Rakúsku, Česku, Poľsku, Chorvátsku, Taliansku a na Slovensku), organizuje Slovak Business Agency a Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy v spolupráci s Univerzitným technologickým inkubátorom STU InQb.

Prehľad 10 finalistov súťaže start-upov „Playpark Bratislava Pitching Finals“:

Projekt S-Case Martina Pekarčíka je zameraný na zlepšenie zdravotnej diagnostiky, pričom hlavné využitie nájde najmä na odľahlých miestach v krajinách tretieho sveta. Prenosné zariadenie nabité modernými technológiami bude slúžiť na uľahčenie bezodkladného vyšetrenia a analyzovania viacerých telesných funkcií. Prístroj nahradí niekoľko zdravotníckych pomôcok naraz a je nezávislý od pokrytia miesta použitia telekomunikačnými sieťami.

(o projekte na portáli Veda na dosah)

Aplikácia Kolega od Davida Barátha slúži na zefektívnenie výberu toho správneho zamestnania pre jednotlivcov a taktiež opačne, firmám má pomôcť vybrať si ideálneho zamestnanca do svojho tímu. Cieľom je tiež vytvoriť samostatný ekosystém uchádzačov o prácu, zamestnancov a zamestnávateľov, ktorý sa bude samostatne rozvíjať. 

(o projekte na portáli Veda na dosah)

Ďalším zaujímavým projektom, ktorý sa rozvíja v Playparku Bratislava, je DayCape – aplikácia pre autistov, ktorú vymysleli vo Švédsku a jeho autorka Miriam Košťalová priniesla túto inováciu na Slovensko s cieľom pomôcť ľuďom s autizmom lepšie si riadiť bežný život doma aj v škole. Jednoduchšie plánovanie bežného dňa pre nich bude podporené aj využitím animácií a emotikonov.

(o projekte na portáli Veda na dosah)

Medzi sociálne inovácie Playparku patrí aj projekt Edutime, ktorého zakladateľom je Filip Glatz. Projekt sa zameriava na multidisciplinárne programy a inovatívne produkty pre deti (kurzy, letné tábory, hračky a pod.), ktoré najmenších rozvíjajú, bavia, sú edukatívne a dizajnovo zaujímavé.

(o projekte na portáli Veda na dosah)

Veľmi netradičným, ale o to zaujímavejším spojením dizajnu a urban farmingu v interiéri, je projekt Living Elements Jeho autorom je Tibor Antony. Ide o biotechnologický produkt a dizajnérsky experiment v jednom – nevšedné prepojenie interiérového doplnku (svietidla) s domácim kultivátorom na riasu spirulina, ktorú je možné využiť ako doplnkovú potravinu.

(o projekte na portáli Veda na dosah)

Jeden z projektov Playparku Bratislava myslel aj na seniorov. Hlavnou myšlienkou projektu od Evy Soldánovej Joy of Movement je vniesť viac pohybu do ich života. Je tiež platformou na propagáciu a organizovanie športových aktivít a výletov pre seniorov.

(Facebook projektu)

Projekt Katky Klimentovej je zameraný na umeleckú sféru. Jej nová značka Project GC je zameraná na výrobu a ručné zdobenie výnimočných a zároveň modulovateľných kúskov oblečenia, ktoré môžu byť vo funkcii šperkov, doplnkov či textilnou súčasťou outfitu.

(o projekte na portáli Veda na dosah)

Ako zlepšiť život ľudí okolo seba a prispieť k šťastiu budúcich generácií? Napríklad tak, že budeme produkovať menej odpadu. A práve to je cieľom projektu Miroslavy Molnár Ľachkej s názvom Tuto. Navrhuje sieťkové vrecká na opakované použitie, ktoré majú slúžiť ako náhrada mikroténových vreciek a budú šité v chránenej dielni na Slovensku.

Projekt Miroslava Pátka a jeho biznis partnera s názvom D-TW chce napríklad využiť termickú úpravu dreva v hudobnom priemysle na zlepšenie akustických vlastností hudobných nástrojov, ich častí, reproduktorov a podobne.

Na riešenie problému s parkovaním vo veľkých mestách zameral svoj projekt Matej Pavelka. So svojím projektom City Parking Simplified chce vodičom prinášať informácie o obsadenosti jednotlivých parkovacích miest. Okrem toho aplikácia poskytuje komplexnú informáciu o parkovacích obmedzeniach v danej mestskej časti.

(o projekte na portáli Veda na dosah)

 

Informácie poskytol: Milan Šimák, komunikačný manažér pre medzinárodné aktivity, Slovak Business Agency

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Autor fotografií: Martin Ondruš

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky