Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Igor Lacík – laureátom Krištáľového krídla 2015 v kategórii Medicína a veda

VEDA NA DOSAH

Krištáľové krídlo 2016

Ing. Igor Lacík, DrSc., riaditeľ Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied, je expert v polymérnej chémii, ktorý dlhodobo pracuje na výskume zameranom na liečbu cukrovky.

Slovenské národné divadlo v Bratislave bolo v nedeľu 24. januára 2016 vo večerných hodinách dejiskom slávnostného odovzdávania cien – Krištáľové krídlo – vybraným slovenským osobnostiam v desiatich kategóriách. V poradí 19. ročník tohto prestížneho podujatia sa konal pod záštitou predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho. Priamy prenos z gala večera na Jednotke sprostredkoval túto významnú udalosť aj širokej verejnosti.

víťaz v kategórii Medicína a vedaKrištáľové krídlo za rok 2015 v jednotlivých kategóriách si prevzali: publicistika a literatúra – Veronika Šikulová; šport – Matej Tóth; hospodárstvo – Jozef Barcaj; divadlo a audiovizuálne umenie – Ladislav Kaboš; rock pop jazz – Szidi Tobias; medicína a veda – Igor Lacík; hudba – Štefan Kocán; výtvarné umenie – Ivan Pavle; filantropia – Miroslava Hunčíková; mimoriadna cena – Jožo Ráž a Angelika Bátorová. 

Peter Celec, Igor Lacík a Peter Vršanský – taká bola finálna zostava nominovaných na Krištáľové krídlo 2015 v kategórii Medicína a veda. Čo meno to pojem. Každý z nich by si zaslúžil ocenenie.

Predsedníčka poroty prof. Silvia Pastoreková priznala, že „rozhodovanie v kategórii Medicína a veda nie je jednoduchá záležitosť, lebo na Slovensku je množstvo vynikajúcich lekárov, a je aj množstvo vynikajúcich vedcov.“

Členovia poroty zodpovedne zvažovali komu dať cenu. Vyzdvihli, že docent Peter Celec z Lekárskej fakulty v Bratislave, je špičkový vedec, ktorý celý život zasvätil vedeckej práci. Stojí za mnohými poznatkami, o ktorých sa dozvedá celý svet. Paleontológ Peter Vršanský má na svojom konte niekoľko svetových originálnych objavov. Fotografia švába, ktorého objavil, bola vysielaná do 180 krajín, ako BBC fotografia dňa. Práca doktora Igora Lacíka predstavuje kľúčový medzník v liečbe cukrovky. Po úspešnom zavŕšení jeho výskumu, si pacienti nebudú musieť pichať inzulín.

Za laureáta v kategórii Medicína a veda bol vyhlásený Ing. Igor Lacík, DrSc., expert v polymérnej chémii, ktorý dlhodobo pracuje na výskume venovanom liečbe cukrovky. Zaslúžil sa, aby sa slovenský tím v roku 2015 stal členom prestížneho Enkapsulačného konzorcia Juvenile Diabetes Research Foundation, ktorého cieľom je poskytnúť liečbu pacientom s cukrovkou 1. typu.

Krištáľové krídlo Igorovi Lacíkovi odovzdal predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, ktorý pred udelením ceny poznamenal, že nominovaní v kategórii Medicína a veda sú „diamantmi slovenskej vedy“.

Igor Lacík, foto: NCP VaT pri CVTI SRLaureát Krištáľového krídla 2015 v kategórii Medicína a veda Ing. Igor Lacík, DrSc., vo svojom ďakovnom príhovore, okrem iného povedal, že je nesmierne poctený týmto ocenením. „Je to ocenenie, ktoré samozrejme patrí mnohým ľuďom. Keby všetci tí, ktorí si to zaslúžia, mohli byť okolo mňa teraz, tak by sme mali obrovský počet ľudí na pódiu. Musím sa poďakovať mojím kolegom, veľmi úžasnému tímu, ktorý mám na Ústave polymérov.“ Poďakoval sa tiež podpore zo strany Slovenskej akadémie vied.

Ďalej uviedol, že táto téma je globálna a pokrýva problémy nielen Slovenska, ale v podstate celého sveta. „Môj tím zohral v tomto výskume úlohu, ktorá bola rozpoznaná nielen doma, ale aj v zahraničí, a v podstate hráme adekvátneho partnera vo svetovom výskume v liečbe cukrovky pomocou takzvaných enkapsulovaných ostrovčekov.“

„Nemôžem sa nepoďakovať tým, ktorých sa táto cena najviac týka. Sú to pacienti, ktorí trpia na cukrovku. A chcem sa poďakovať za nesmiernu podporu a neustále kontakty v podstate s desiatkami, stovkami ľudí na Slovensku, ktorí pozorujú našu prácu s trpezlivosťou, za ktorú im ďakujem, čakajúc s čím novým prídeme. Čiže toto je pocta, ale hlavne je to záväzok do budúcnosti pre nás.“

V závere poznamenal: „Veľmi pekne ďakujem všetkým za to, že ste prispeli svojou vzácnou návštevou k tomu, že toto budú pre mňa jedny najšpeciálnejšie narodeniny v mojom živote. Totiž dnes oslavujem.“

Ing. Igorovi Lacíkovi, DrSc., srdečne blahoželáme k oceneniu a k narodeninám mu želáme všetko najlepšie.

 

Spracovala: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: http://kristalovekridlo.sk/novinky/laureati-kristaloveho-kridla-za-rok-2015/

Alena Oravcová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky