Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Februárová cukráreň: Čo sa deje v mozgu, keď spíme a ako na to vplývajú technológie?

VEDA NA DOSAH

Neurológ Martin Kucharík aj poradí, čo sa dá pre dobrý spánok urobiť a čoho sa treba vyvarovať.

Banner k februárovej Vedeckej cukrárni, 14.2.2023, Čo sa deje v mozgu, keď spíme. A ako na to vplývajú technológie?

Zdroj: CVTI SR

Ešte na začiatku 20. storočia sa vedci domnievali, že spánok je pasívny stav podobný smrti. Hoci ľudské telo počas spánku najmä nehybne leží, v mozgu sa striedajú epizódy odpočinku s vysoko aktívnou činnosťou. V priebehu niektorých častí spánku je mozog dokonca aktívnejší ako cez deň.

Dostatočná dĺžka a kvalita nočného spánku je potrebná pre zdravý fyzický i psychický vývin človeka. Jeho narušeniu dokáže telo krátkodobo vzdorovať, no pri dlhodobej absencii kvalitného spánku dochádza k závažným zmenám, ktoré ovplyvňujú telesné zdravie i mentálny výkon, náladu a správanie počas dňa.

Dá sa v dnešnom uponáhľanom svete plnom stresu a moderných technológií dlhodobo dobre a zdravo spávať? Ak áno, čo všetko by sme mali pre to urobiť a čoho sa, naopak, vyvarovať? Otázky pre prednášajúceho môžete zasielať mailom na vnd@cvtisr.sk do 13. 2. 2023. Videozáznam z podujatia bude neskôr zverejnený na YouTube CVTI SR.

O prednášajúcom

MUDr. Martin Kucharík, PhD., vyštudoval 1. lekársku fakultu Karlovej univerzity v Prahe. Pôsobil v Neurologickej klinike I. lekárskej fakulty Karlovej univerzity, vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe a tiež v II. neurologickej klinike Lekárskej fakulty UK a UNB v Bratislave. Neskôr sa ako neurológ začal špecializovať na cievne ochorenia mozgu v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Od novembra 2017 rozvíja s tímom multiodborových špecialistov komplexné neurointervenčné pracovisko – Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE) v Bratislave. V rámci vedeckého výskumu a doktorandského štúdia sa venoval aj problematike spánkových porúch a telemedicíne.

Čo je Vedecká cukráreň?

Ide o pravidelné stretnutia študentov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave oslovuje vedcov – odborníkov, ktorí vedia študentom populárnou formou a jednoduchým spôsobom vysvetliť zložitosti vedeckého výskumu. Vedecká cukráreň je pre študentov aj jedinečnou príležitosťou a priestorom na konfrontáciu vlastných poznatkov a názorov na dianie vo vede a v technike. Vo Vedeckej cukrárni sa diskutuje v uvoľnenej a priateľskej atmosfére pri čaji, minerálke a koláčikoch a svoje zohráva aj mimoškolské prostredie. Témy Vedeckých cukrární sa vyberajú podľa aktuálnosti. Vedecká cukráreň trvá cca 90 minút (45 minút vystúpenie vedca a 45 minút diskusia).

Zdroj: CVTI SR
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky