Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Falling Walls Lab. V Berlíne bude Slovensko reprezentovať Stanislav Hrivňak

VEDA NA DOSAH

Falling Walls Lab Slovakia

Súťaž Falling Walls Lab Slovakia, ktorá sa tento rok na Slovensku konala historicky prvýkrát, už pozná svojho víťaza. Je ním Stanislav Hrivňak, pôsobiaci na Prírodovedeckej fakulte košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Spomedzi silnej konkurencii 21 súťažiacich uspel so svojím projektom mikro-CT pre zobrazovanie vnútra malých zvierat alebo buniek. Meno víťaza ohlásil predseda poroty prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc. zo Slovenskej akadémie vied, ktorý zároveň zdôraznil, že všetky prihlásené práce mali skvelé myšlienky, ktoré prinášali pozoruhodné riešenia.

Iba jeden projekt však poputuje na svetové Falling Walls Lab finále, ktoré sa uskutoční dňa 8. novembra 2017 v Berlíne, a síce projekt Stanislava Hrivňaka. To, že práve jeho vybrala porota a môže vycestovať na tak prestížne podujatie, ho potešilo. „Je to skvelá príležitosť na výmenu medzinárodných vedeckých skúseností,“ povedal vo svojom krátkom príhovore. Jeho inovatívny nápad umožňuje pomocou optiky Braggovho zväčšováka zobraziť vnútro drobných zvierat. Princíp pracuje vďaka štyrom plochým germániovým kryštálom, ktoré slúžia ako zrkadlá, a odrážajú a zväčšujú obraz. Tento mikro-CT prístroj dokáže tiež určiť, aké množstvo RTG lúčov je potrebných na ožiarenie vzorky. 

Na prezentáciu projektov, ktorá prebehla 29. septembra 2017 v Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, bolo vybraných 21 výskumných projektov, no osobne sa zúčastnilo 18 predstaviteľov. Traja súťažiaci sa ospravedlnili zo zdravotných dôvodov.

Medzi súťažnými projektmi dominovali najmä medicínske témy – napr. DNA; detekcia rakoviny; testosterón, prostata a mozog; diagnostika kondície mitochondrií; liečba nádoru či diagnostika včasného štádia rakoviny prsníka, no okrem medicíny súťažili aj nápady v oblasti matematiky či techniky a tiež návrhy riešenia rozmanitých, primárne celospoločenských otázok. Každý rečník dostal príležitosť prezentovať v anglickom jazyku svoj výskum, iniciatívu či podnikateľský model – v trojminútovom formáte pred odbornou porotou.

Tesne pred vyhlásením výsledkov súťaže Falling Walls Lab Slovakia sa zúčastneným prihovorila bývalá americká astronautka Dorothy M. Metcalf-Lindenburger. Zablahoželala všetkým, ktorí sa zapojili, a poznamenala, že výskum a vzájomná spolupráca sú faktormi, ktorý odborníkov posúvajú ďalej.

Krátko zaspomínala na časy, keď sa po niekoľkých rokoch tréningu a rozsiahlej odbornej príprave, dostala v rámci posádky STS-131 na palubu Shuttle Discovery v rámci zásobovacej misie pre medzinárodnú vesmírnu stanicu – International Space Station (ISS). Misia trvala 15 dní.

Po skončení výcviku prišiel čas rozlúčiť sa s priateľmi. „Motory hučia, trasenie, ´bang´. Hore sa dostanete behom 2,5 minúty a ste vo vesmíre.“ Bola ohromená pohľadom na Zem z vesmírnych výšok. Počas jej misie zažili rôzne výzvy. „Je to aj o ľudskom tele, ako sa prispôsobí novým podmienkam vo vesmíre, na prípadné problémy.“ Dorothy M. Metcalf-Lindenburger je presvedčená, že takéto výskumné misie majú obrovský význam, aby odborníci mohli viac rozumieť kozmu. „Je to miesto pre všetky krajiny a výskum môžu robiť korporácie aj akademická obec.“  

Ďalšími dvomi ocenenými v rámci súťaže Falling Walls Lab Slovakia boli Matej Mikulszky a Štefan Tkáč, obaja z Technickej univerzity v Košiciach. Štefan Tkáč sa venoval problematike stabilizovania rotora v statore. Matej Mikulszky prezentoval, ako možno optimalizovať responzívne grafické používateľské prostredie. „Univerzity musia byť určite súčasťou hľadania správnych riešení. Inovatívne prístupy sú potrebné takisto ako zahrnutie netradičných myšlienok,“ myslí si rektor Univerzity Komenského v Bratislave prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.

„Falling Walls Lab nie je nič menej než prestížna svetová platforma pre budúce prelomové inovácie vo vede a v spoločnosti. Naši mladí vedci a inovátori majú jedinečnú šancu priamo súťažiť s vedcami z celého sveta,“ povedal na otvorení prezident FWLS prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc., prorektor UK v Bratislave pre vedecko-výskumnú činnosť a doktorandské štúdium.

Prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc. pripomenul, že išlo o vôbec prvý ročník súťaže Falling Walls Lab usporiadaný na Slovensku. Pevne verí, že sa podarí organizovať aj budúci, druhý ročník a dúfa, že vďaka skvelým projektom „padne ešte viac stien“.

Súťaž Falling Walls Lab Slovakia možno považovať za interdisciplinárny formát, podporujúci vedecké a podnikateľské inovácie. Poskytuje priestor na prezentáciu inovatívnych myšlienok a výskumných projektov študentov, doktorandov, mladých inovátorov a výskumníkov z najrozmanitejších vedných disciplín. Na pilotnom slovenskom ročníku sa tak mohli prezentovať so svojím nápadom, výsledkom, objavom či inováciou.

Slovenské kolo Falling Walls Lab zorganizovala Univerzita Komenského v Bratislave v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity, Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technickou univerzitou v Košiciach a Žilinskou univerzitou v Žiline.

Podujatie Falling Walls Lab sa doposiaľ konalo v 50 krajinách sveta. Víťaz každého z podujatí v jednotlivých krajinách získava miestenku na svetové Falling Walls Lab finále, ktoré sa uskutoční dňa 8. novembra 2017 v Berlíne, a lístok na prestížnu konferenciu Falling Walls Conference, konajúcu sa dňa 9. novembra 2017.

Do berlínskeho finále postupuje 100 účastníkov z celého sveta. Každý z nich dostane príležitosť prezentovať svoj výskum, iniciatívu či podnikateľský model v trojminútovom formáte pred špičkovou porotou zloženou z akademikov, vedcov a zástupcov biznisu. Traja víťazi získajú finančnú výhru a predovšetkým príležitosť zopakovať svoje prezentácie ďalší deň na hlavnom pódiu prestížnej Falling Walls Conference.

Prví traja ocenení na súťaži Falling Walls Lab Slovakia 2017

Súťažiaci v rámci slovenského kola Falling Walls Lab 2017:

  1. Tomáš Bertók, Slovenská akadémia vied BREAKING THE WALL OF…. KLINICKÁ DIAGNOSTIKA POUŽÍVAJÚCA GLYKÓM
  2. Martin Plávala, Slovenská akadémia vied BREAKING THE WALL OF… EINSTEINOVA „STRAŠIDELNÁ ČINNOSŤ NA DĹŽKU“
  3. Stanislav Hrivňak, Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach BREAKING THE WALL OF… ZOBRAZOVANIE VNÚTRA MALÝCH ZVIERAT 
  4. Štefan Tkáč, Technická univerzita v Košiciach BREAKING THE WALL OF… STABILIZÁCIA HYDRO TURBÍNOVÉHO ROTORA
  5. Terézia Kisková, Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach BREAKING THE WALL OF… VEĽMI SKORÉ DIAGNOSTIKOVANIE RAKOVINY PRSNÍKA
  6. Patrik Jakabčin, Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach BREAKING THE WALL OF… LIEČBA NEOPLASIE 
  7. Eva Puchľová, Slovenská technická univerzita v Bratislave BREAKING THE WALL OF… BUNKA STAPHYLOCOCCUS AUREUS
  8. Barbora Konečná, Univerzita Komenského v Bratislave BREAKING THE WALL OF… EXOSÓMY PRI KOMPLIKÁCIÁCH POČAS TEHOTENSTVA
  9. Diana Drobná, Univerzita Komenského v Bratislave BREAKING THE WALL OF… METABEZITA
  10. Emese Domonkos, Univerzita Komenského v Bratislave BREAKING THE WALL OF… TESTOSTERÓN, PROSTATA A MOZOG
  11. Matej Samoš, Univerzita Komenského v Bratislave BREAKING THE WALL OF… ZVLÁŠTNA PRIAMA ORÁLNA ANTIKOAGULÁCIA
  12. Ľubica Janovičová, Univerzita Komenského v Bratislave BREAKING THE WALL OF… DNA
  13. Matej Mikulszky, Technická univerzita v Košiciach BREAKING THE WALL OF… DIZAJN APLIKÁCIE
  14. Marek Tatarko, Univerzita Komenského v Bratislave BREAKING THE WALL OF… PLASMINOVÁ ČINNOSŤ V MLIEKU
  15. Jana Brndiarová, Slovenská akadémia vied BREAKING THE WALL OF… DETEKCIA RAKOVINY
  16. Michal Mešťaník, Univerzita Komenského v Bratislave BREAKING THE WALL OF… INDIKÁCIA STRESU PRI PEDIATRICKEJ HYPERTENZII
  17. Erik Kudela, Univerzita Komenského v Bratislave BREAKING THE WALL OF… TELOMERÁZNY ENZÝM PRI VÝSKUME RAKOVINY
  18. Marcela Nachajová, Univerzita Komenského v Bratislave BREAKING THE WALL OF… NEINVAZÍNA DETEKCIA KARCINÓMU
  19. Maroš Mudrák, MATADOR Industries BREAKING THE WALL OF… FLEXIBILNÁ ROBOTICKÁ BUNKA
  20. Ivana Pilchová, Univerzita Komenského v Bratislave BREAKING THE WALL OF… MITOCHONDRIÁLNE FITNESS DIAGNÓZY
  21. Lucia Stančiaková, Univerzita Komenského v Bratislave BREAKING THE WALL OF… PREDIKCIA KOMPLIKÁCIÍ V TEHOTENSTVE

Walls Lab Slovakia je sprievodným podujatím Európskej noci výskumníkov 2017.

 

Viac informácií o podujatí

 

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Marián Zelenák, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky