Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Falling Walls Lab Slovakia 2020 bude. Virtuálne

Tamara Leontievová

Zdroj: FWLS2020

Tretí ročník jednodňového maratónu vedeckých inovácií Falling Walls Lab Slovakia (FWLS) sa pre pandemickú situáciu bude konať online. Okrem bezpečnosti tento spôsob umožní i väčší dosah na národnej, ale aj medzinárodnej úrovni.

Národní organizátori sa tak pridávajú k materskej inštitúcii, ktorá ohlásila virtuálne finále na medzinárodnej konferencii už v máji.

Atmosféra berlínskeho FWL, ale aj národných kôl bude účastníkom istotne chýbať, na druhej strane však organizátori vyzdvihujú potenciál dosahu v online priestore. „Študenti, výskumníci, inovátori, učitelia, podnikatelia či profesionáli dostanú aj napriek situácii priestor na prezentáciu nových myšlienok a navyše vďaka presunu do virtuálneho prostredia majú tieto myšlienky potenciál dostať sa k väčšiemu publiku,“ uvádzajú organizátori slovenského podujatia FWLS 2020.

FWL krok po kroku

Prihlasovanie prebieha naďalej tradičným spôsobom – online cez stránku FWL. Záujemcovia sa môžu prihlasovať do 13. septembra 2020. V prihláške je potrebné sa zamerať na výstižnú prezentáciu, ktorá by mala obsahovať vysvetlenie problému a ponúkaného riešenia. Odporúčame vytvoriť atraktívny názov, ktorý zaujme, vytvoriť krátku slovnú upútavku a objasniť osobnú motiváciu.

Podujatie FWL je určené pre študentov vysokých škôl, pracovníkov vysokej školy (postdoc pozícia), ale aj pre tých, ktorí ukončili VŠ vzdelanie na 1. stupni pred nie viac ako 10 rokmi alebo ukončili VŠ vzdelanie na 2. stupni pred nie viac ako 7 rokmi. Vítaní sú aj tí, ktorí ukončili VŠ vzdelanie na 3. stupni a získali titul PhD. pred nie viac ako 5 rokmi. Účastníci minulých finále FWL sa už nemôžu prihlásiť.

Porota na národnej úrovni vyberie spomedzi prihlásených finalistov, ktorí budú môcť prezentovať svoje príspevky vo virtuálnom online finále FWLS 2020. Finalisti FWLS 2020 dopredu nahrajú a odovzdajú svoje krátke prezentácie v rozsahu 3 minút – 3 slajdy. Pokyny na prípravu dostanú finalisti k dispozícii.

Finále v novom formáte

Finále FWLS 2020 sa uskutoční v pôvodne stanovenom termíne, t. j. 1. októbra 2020 virtuálne v online prostredí. Pripravené 3-minútové prezentácie finalistov budú spúšťané zo záznamu, avšak všetci finalisti, členovia jury aj hostia budú mať priestor na otázky a diskusiu.

Po vyhodnotení národného kola vyberie porota víťaza národného kola, ktorý sa zúčastní na medzinárodnom finálne FWL v kategórii Emerging Talents v novom digitálnom formáte The Falling Walls Breakthroughs of the Year. Finalisti budú súťažiť o 10 miest v špeciálnom užšom virtuálnom finále v novembri, kde sa rozhodne o víťazovi či víťazke.

(TL)
Zdroj: TS FWLS2020

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky