Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Európsku noc výskumníkov ovládne umelá inteligencia a téma vody

VEDA NA DOSAH

Aj tento rok sa posledný septembrový piatok pripojí päť slovenských miest k najväčšiemu vedecko-popularizačnému podujatiu v Európe.

Európska noc výskumníkov 2023. Zdroj: SOVVA

Európska noc výskumníkov 2023. Zdroj: SOVVA

Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Poprad sa opäť na jeden deň 29. septembra 2023 ponoria do tajov vedy. Tento rok sa festival vedy zameria na všadeprítomnú umelú inteligenciu, ale aj na čoraz dôležitejšiu tému – vodu.

Už tradične sa návštevníci Európskej noci výskumníkov budú môcť nielen spýtať stoviek vedcov na všetko, čo ich kedy o vede zaujímalo, ale v rámci 250 vedeckých stánkov si aj vyskúšať zaujímavé experimenty.

Budúcnosť patrí technike, no bez vody sa nezaobídeme

Najrôznejšie úlohy, praktické ukážky, poučné prednášky, technologické atrakcie či fascinujúce pokusy, to všetko je pripravené pre návštevníkov 17. ročníka podujatia.

„V Bratislave sa budú môcť reálne porozprávať s umelou inteligenciou prostredníctvom robota Furhata, no vedci im tiež vysvetlia, akým spôsobom rozpoznať, ak nás umelá inteligencia zavádza,“ priblížil jednu z dvoch hlavných tém aktuálneho ročníka Ľubomír Bilský, riaditeľ Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), ktorá Európsku noc výskumníkov spoločne s partnermi Slovenskou akadémiou vied (SAV), Centrom vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a Euractivom organizuje.

Aktuálny ročník Európskej noci výskumníkov však nebude len o umelej inteligencii. Jeho ďalšou veľkou témou bude voda. „Voda je základ života na našej planéte. Vo vedeckých stánkoch si budete môcť vyskúšať napríklad simuláciu dažďa, testovacie súpravy na analýzu kvality vody alebo vás výskumníci vtiahnu do problematiky extrémnych prejavov počasia,“ dodal Bilský. V Bratislave návštevníci budú môcť zažiť prednášky zahraničných rečníkov a dokonca aj náučnú plavbu po Dunaji na lodi Kriváň.

Okrem Bratislavy bude aj v iných mestách

Téma vody bude mať silné zastúpenia aj v ďalších mestách, napríklad v Poprade. Mladým návštevníkom experimenty na doma priblížia ich rovesníci. „Žiaci základnej školy z Kežmarku nielen svojim rovesníkom radi ukážu, že výskumníkom môže byť každý z nás, a to aj bez drahého laboratórneho vybavenia,“ doplnil Bilský.

V Košiciach si zase návštevníci vyskúšajú, aké to je robiť výskum na molekulárnej úrovni, keď v rámci expozície Mikroroboti v akcii budú vidieť, ako sa dá uchopiť bunka a preniesť ju na iné miesto.

„Robotika sa nenadarmo považuje za odvetvie budúcnosti, aj preto má v rámci Európskej noci výskumníkov opäť významné zastúpenie prakticky vo všetkých mestách. V Žiline sa návštevníci na praktických ukážkach dozvedia napríklad to, ako vlastne roboty vidia prostredie okolo seba,“ povedal Bilský. Naprogramovať robotickú ruku si budú môcť Banskobystričania.

Pohľad na hlavné pódium v Starej tržnici v Bratislave počas Európskej noci výskumníkov 2022. Foto: M. Zelenák Zdroj: CVTI SR

Pohľad na hlavné pódium v Starej tržnici v Bratislave počas Európskej noci výskumníkov 2022. Foto: M. Zelenák. Zdroj: CVTI SR

Kde bude možné zažiť Európsku noc výskumníkov 2023

Aj tento rok na návštevníkov čaká bohatý náučný program, ale najmä možnosť zažiť si vedu na vlastnej koži. „Program a vedecké stánky sme opäť pripravovali tak, aby si každý, nielen malý, ale aj veľký, našiel niečo, čo ho zaujme. Či už si priamo vyskúša nejaký ten experiment alebo technológiu, alebo sa možno iba porozpráva s vedcami o javoch, s ktorými sa stretáva v bežnom živote,“ ukončil Bilský.

  • Bratislava, Stará tržnica, Lab.cafe, V-klub, loď Kriváň, Centrum vedy AURELIUM, piatok 9.00 – 23.00 hod., program
  • Banská Bystrica, Europea SC, piatok 9.00 – 21.00 hod., program
  • Košice, OC Optima, piatok 9.00 – 21.00 hod., program
  • Žilina, OC Mirage, piatok 9.00 – 21.00 hod., program
  • Poprad, OC Max, piatok 9.00 – 20.00 hod., program

Európska noc výskumníkov je súčasťou iniciatívy Európskej komisie, v rámci ktorej sa v posledný septembrový piatok podujatie uskutoční súbežne vo viac ako 25 krajinách a zapojených bude viac ako 300 miest po celej Európe. Cieľom podujatia je zvýšiť povedomie o dôležitosti a prínosoch vedy pre náš každodenný život a motivovať mladých ľudí k záujmu o vedu, techniku a inovácie.

Zdroj: TS SOVVA

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky