Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

ESET Science Award 2024: Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku je Mária Bieliková 

VEDA NA DOSAH

Prestížne ocenenie ESET Science Award v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku získala informatička a pedagogička Mária Bieliková.

Laureáti ocenenia ESET Science Award 2024: zľava František Herman, Mária Bieliková, Igor Farkaš.

Laureáti ocenenia ESET Science Award 2024: zľava František Herman, Mária Bieliková, Igor Farkaš. Zdroj: Foto: Linda Kisková Bohušová/ESET Science Award

Vo štvrtok 10. októbra 2024 sa uskutočnil šiesty ročník ESET Science Award, počas ktorého boli ocenené výnimočné vedecké osobnosti a pedagógovia. ESET Science Award oceňuje tých, ktorí svojím výskumom a vzdelávacou činnosťou nielen prispievajú k rozvoju svojho vedného odboru, ale výsledky ich práce majú pozitívny vplyv aj na iné oblasti života a prispievajú k riešeniu problémov, ktorým čelí naša planéta a spoločnosť.

Slovensko sa môže pýšiť mimoriadnymi vedcami

Ocenenie Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku si tento rok prebrala Mária Bieliková, odborníčka v oblasti umelej inteligencie so zameraním na strojové učenie a riešenie problému zahltenia informáciami v online priestore a zakladateľka Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií, prvého nezávislého výskumného inštitútu na Slovensku, ktorého cieľom je prinášať excelentnú vedu do firiem a prepájať ich s akademickým sektorom.

V kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov si ocenenie odniesol talentovaný mladý vedec František Herman, ktorý so svojím tímom na Katedre experimentálnej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave skúma teoretickú fyziku kondenzovaných látok.

Výnimočnou osobnosťou vysokoškolského vzdelávania sa stal Igor Farkaš, zástupca vedúcej Katedry aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a odborník v oblasti umelej inteligencie, ktorý sa špecializuje na skúmanie modelov umelých neurónových sietí.

Onkológ Michal Mego získal od verejnosti najviac hlasov a stal sa víťazom Ceny verejnosti, v ktorej tento rok zahlasovalo takmer 14-tisíc ľudí.

Komisii predsedala nositeľka Nobelovej ceny Emmanuelle Charpentierová

Medzinárodnej komisii, ktorá vyberala laureátov vo vedeckých kategóriách, tento rok predsedala nositeľka Nobelovej ceny Emmanuelle Charpentier. Ostatnými členmi komisie boli informatik Subhashis Banerjee, materiálový vedec Michael John Reece, jadrový fyzik Jürgen Schukraft a onkológ Jan Trka. Finálne rozhodnutie o laureátoch je výsledkom konsenzu komisie, ktorá posudzuje desiatky kritérií. Medzi ne patria merateľné aj kvalitatívne ukazovatele, ako napríklad vedecká etika a integrita, schopnosť odkomunikovať výskum a jeho ohlas v medzinárodnej vedeckej obci. O laureátovi v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania rozhodovali zástupcovia slovenských univerzít.

Finalisti ocenenia ESET Science Award 2024.

Finalisti ocenenia ESET Science Award 2024. Foto: Linda Kisková Bohušová/ESET Science Award

Emmanuelle Charpentierová odovzdala ocenenie laureátke v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku. „Gratulujem všetkým laureátom ocenenia, ako aj finalistom a finalistkám. Ich vedecké výskumy prinášajú zistenia, ktoré majú reálny vplyv na náš svet a spoločnosť. Verím, že ocenenie ESET Science Award nielen priblíži verejnosti dôležitosť vedeckej práce, ale tiež motivuje ostatných, aby odvážne pokračovali v objavovaní nových poznatkov, ktoré môžu meniť svet okolo nás.“

Mária Bieliková, laureátka kategórie Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku

Mária Bieliková, laureátka kategórie Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, a Emanuelle Charpentiere.

Mária Bieliková, laureátka kategórie Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, a Emmanuelle Charpentierová. Foto: Linda Kisková Bohušová/ESET Science Award

Mária Bieliková je medzinárodne uznávaná odborníčka v oblasti umelej inteligencie so zameraním na strojové učenie a riešenie problému zahltenia informáciami v online priestore. Počas svojej kariéry sa venovala personalizácii webových systémov, najmä odporúčacích systémov. Dnes sa sústredí na návrh metód analýzy kredibility textových informácií. Spolu s tímom sa venuje aj metodológii strojového učenia, špeciálne téme trénovania modelov s obmedzeným množstvom dát alebo označkovaných dát. Jedným z najväčších úspechov Márie Bielikovej je založenie Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií (KInIT), prvého nezávislého výskumného inštitútu na Slovensku, ktorý sa venuje výskumu umelej inteligencie. V KInIT-e Mária Bieliková prepája vedu s praxou a spolupracuje s firmami na transfere najnovších poznatkov do inovatívnych riešení. Vo voľnom čase sa venuje fotografovaniu a dlhým prechádzkam, pričom rodina a najmä jej malý vnuk jej prinášajú veľa radosti a energie.

František Herman, laureát kategórie Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov

František Herman, laureát kategórie Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov, a Jürgen Schukraft. Foto: Linda Kisková Bohušová/ESET Science Award

František Herman, laureát kategórie Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov, a Jürgen Schukraft. Foto: Linda Kisková Bohušová/ESET Science Award

František Herman pôsobí na Katedre experimentálnej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, kam sa vrátil po postdoktorandskom štúdiu na ETH v Zürichu. Vo svojom výskume sa s kolektívom študentov zaoberá teoretickou fyzikou kondenzovaných látok. Momentálne sa sústreďujú na supravodiče, materiály, ktoré dokážu viesť prúd bez odporu, na čo väčšinou potrebujú veľmi nízke teploty. Okrem možnosti supravodivosti pri vyšších teplotách je pre nich zaujímavé skúmať supravodiče aj v situáciách, keď v nich chcú minimalizovať straty elektromagnetického poľa. Práve tejto otázke sa okrem iného venuje František Herman aj so svojimi študentmi. Je hrdý na to, že mohol výrazne prispieť ku konštrukcii jednoduchého matematického modelu zohľadňujúceho vplyv nečistôt na vlastnosti supravodičov.

Igor Farkaš, laureát kategórie Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania

Igor Farkaš, laureát kategórie Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania, a Subhashis Banerjee.

Igor Farkaš, laureát kategórie Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania, a Subhashis Banerjee. Foto: Linda Kisková Bohušová/ESET Science Award

Igor Farkaš patrí medzi popredných slovenských odborníkov v oblasti umelej inteligencie. Je zástupcom vedúcej Katedry aplikovanej informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V Centre pre kognitívnu vedu sa dlhodobo špecializuje na skúmanie modelov umelých neurónových sietí, ktoré našli inšpiráciu v ľudskom mozgu. Jeho vedecká orientácia sa v ostatných rokoch sústreďuje aj na spojenie umelej inteligencie a robotiky so zameraním sa na humanoidné roboty, ktoré sú manifestáciou stelesnenej umelej inteligencie. Profesor Farkaš je garantom medzinárodného interdisciplinárneho magisterského študijného programu kognitívna veda, ktorá podľa jeho presvedčenia zohráva kľúčovú úlohu pri zdokonaľovaní umelej inteligencie.

Onkológ Michal Mego získal Cenu verejnosti

Víťazom Ceny verejnosti sa stal onkológ Michal Mego, prednosta II. Onkologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného onkologického ústavu (NOÚ). Okrem toho, že svoj pracovný čas venuje starostlivosti o pacientov a vzdelávaniu medikov, venuje sa aj výskumu. Na NOÚ dokonca založil Jednotku translačného výskumu, ktorej cieľom je prenášať poznatky zo základného výskumu do klinickej praxe a naopak. Michal Mego sa so svojím tímom vo výskume venuje najmä rakovine prsníka a semenníkov. Zároveň skúma mikrobióm a probiotické baktérie, ktoré by mohli pomôcť onkologickým pacientom lepšie zvládať vedľajšie účinky liečby.

O Nadácii ESET

Nadácia ESET vznikla v roku 2011 a medzi jej primárne aktivity patrí popularizácia vedy a výskumu, rozvíjanie vzdelania v oblasti informačných technológií a internetovej bezpečnosti, ako aj podpora projektov týkajúcich sa občianskej spoločnosti. Za viac ako 13 rokov svojej úspešnej existencie Nadácia ESET vytvorila dlhodobé partnerstvá s organizáciami, ktorých ciele a výstupy prispievajú k naplneniu jej smerovania. Viac informácií nájdete na www.nadaciaeset.sk

O spoločnosti ESET

Spoločnosť ESET už vyše 30 rokov vyvíja popredný bezpečnostný softvér pre firmy i domácich používateľov na celom svete. Vďaka riešeniam chrániacim koncové a mobilné zariadenia a servery, šifrovaniu a dvojfaktorovej autentifikácii umožňuje firmám a organizáciám využívať plný potenciál ich technológií. ESET drží rekord v počte VB100 ocenení, ktoré udeľuje britský Virus Bulletin, vysoko rešpektovaná nezávislá testovacia organizácia. Týždenník Trend ocenil ESET šesťkrát titulom Firma roka.

ESET sídli v Bratislave, regionálne pobočky má týchto mestách: Praha, Česko; Jena, Mníchov, Nemecko; Bournemouth, Spojené kráľovstvo; San Diego, USA; Toronto, Kanada; Buenos Aires, Argentína; Sydney, Austrália; Singapur; Tokio, Japonsko. Výskumné a vývojové centrá sú okrem Bratislavy, Košíc, Žiliny, Prahy a Brna aj v poľskom Krakove, britskom Tauntone, kanadskom Montreale a rumunskom Jasy. ESET má zastúpenie vo viac ako 200 krajinách a územiach sveta.

Zdroj: TS Seesame
(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky