Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dobrodružstvo menom veda na Vedeckom veľtrhu 2018

Martina Pitlová

kvízy na Vedeckom veľtrhu

Podujatie, ktoré vás na chvíľu premení na vedcov, vynálezcov a inovátorov! Zábavný program pre deti a mládež, v rámci ktorého budú rôzne oblasti vedy a výskumu prezentované zaujímavou a interaktívnou formou. Toto všetko sľubujú organizátori Vedeckého veľtrhu 2018, na ktorom sa tiež budete môcť zapojiť do rôznych pokusov a vedeckých hier. Súčasťou tretieho ročníka podujatia, ktorý sa koná už tento piatok, bude aj Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

V stánku „Dobrodružstvo menom veda“ predstavíme aktivity a činnosti CVTI SR, zoznámime vás so Zážitkovým centrom vedy Aurelium, ktorého idea vychádza z názoru, že najlepšie sa každý učí pomocou vlastných skúseností a zážitkov. V Zážitkovom centre vedy Aurelium nájdete množstvo interaktívnych exponátov, na ktorých je možné si overiť rôzne fyzikálne zákonitosti a javy zážitkovou formou. V stánku „Dobrodružstvo menom veda“ sa budete môcť niektorých zmenšenín exponátov priamo dotknúť.

Ukážeme vám tiež FabLab – priestor na zhmotňovanie vašich snov. Tvorivá dielňa FabLab je otvorená platforma pre dizajnérov, vývojárov, umelcov, študentov a širokú verejnosť. Ponúka priestor pre zoznámenie sa s prácou a technológiami digitálnej výroby 21. storočia. V stánku „Vzdelávanie objavovaním“ projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie, predstavíme výstupy, aktivity a benefity, ktoré projekt môže poskytnúť školám, žiakom, študentom a učiteľom od 1. 9. 2018. Časť aktivít vám reálne ukážeme a zodpovieme na vaše otázky. Prehľad doterajších aktivít je možné si pozrieť už pred podujatím na FACEBOOK-ovom profile a na webovej stránke projektu IT Akadémia.

FABLAB

Uvidíte formulu aj planetárium

Na Vedeckom veľtrhu 2018 spoznáte okrem popularizačných aktivít, ktoré realizuje CVTI SR, viac ako 25 stredných odborných škôl a viac ako 20 katedier fakúlt vysokých škôl, ktoré názorne predstavia výsledky ich práce. Návštevníkov prídu ohúriť aj členovia záujmových združení, či klubov, ktorí sa v rámci voľného času venujú napríklad automobilom, dronom, či modelárstvu. Na podujatí nebudú chýbať hry a súťaže s množstvom cien, ale aj zaujímavé prednášky – napríklad aj o planéte Mesiac.

Ak ste fanúšikmi monopostov F1, určite by ste sa mali prísť pozrieť na formulu, ktorú skonštruovali študenti Slovenskej technickej univerzity v Bratislave – Stuba Green Team. Na svoje si prídu aj milovníci astronómie. Boli ste už niekedy v planetárnej kopuli? Vďaka Mobilnému planetáriu si v ňom budete môcť poležať a pozrieť si vzdelávacie filmy alebo zábavnú full-dome show nielen o hviezdach a vesmíre. Za priaznivého počasia budete dokonca môcť pozorovať Slnko.

Vedecký veľtrh 2018

Ústav anorganickej chémie SAV si pre návštevníkov pripravil stánok s názvom „Anorganické materiály pre budúcnosť“, v ktorom uvidíte chemické experimenty s práškovým hliníkom, koróziu materiálov, teoretické výpočty ílových minerálov pri reakcii s organickými katiónmi, keramické a biokeramické materiály alebo tiež agregáciu organických farbív.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aký život je ukrytý vo vode – potoku, rieke? Čo žije napríklad v potoku Vydrica a kto obýva Dunaj? Objavte tento skrytý život spolu s pracovníkmi Ústavu zoológie SAV v Bratislave. Pozrite sa zblízka a skúmajte rôzne druhy vodného hmyzu, kôrovcov, ulitníkov, lastúrnikov alebo aj pijavíc v stánku Ústavu zoológie SAV.

Páčia sa vám kamene či nerasty? Chceli by ste sa dotknúť antimonitu, magnezitu, obsidiánu, talku, zeolitu a mnohých iných? Navštívte stánok Katedry ložiskovej geológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a dozviete sa aj to, čo by bolo, keby neboli nerastné suroviny…

Vedecký veľtrh sa uskutoční 14. septembra 2018 na Námestí nákupného centra Eurovea v Bratislave, od 8.30 do 17.30 hod. Zoznam všetkých stánkov, ako aj ďalšie informácie o Vedeckom veľtrhu nájdete na webovej stránke www.vedeckyveltrh.sk alebo na FB profile podujatia.

Organizátorom podujatia je Veda nás baví n. o. v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v BratislaveSlovenskou technickou univerzitou v Bratislave.

Zdroj: www.vedeckyveltrh.sk, FB/Vedecký veľtrh

Spracovala: Martina Pitlová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky