Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v Quarku 11/2023

VEDA NA DOSAH

V hlavnej téme novembrového čísla časopisu Quark profesor Štefan Luby približuje nanomedicínu a jej míľniky. Bližšie sa venuje antibakteriálnym účinkom nanočastíc, cielenému dodávaniu liekov či vodíkovej terapii.

Obálka časopisu Quark 11/2023

Zdroj: Quark

V náručí nanomedicíny

Predpona nano- vyjadrujúca čosi veľmi malé, v metrickom ponímaní miliardtinu metra, si podmaňuje svet všeobecne, náš slovenský nevynímajúc. Za jej spopularizovanie môžu dve sestry – nanoelektronika a nanotechnológia materiálov. Pojem nanotechnológia zaviedol japonský vedec Norio Taniguči v roku 1974 a pojem nanometer laureát Nobelovej ceny Richard Adolf Zsigmondy, priekopník vo výskume koloidných častíc. V jeho rodokmeni nájdeme tri generácie predkov vrátane otca Adolfa, ktoré žili v Bratislave. Azda sa preto môžeme hrdiť, že sme do rodného listu nanotechnológie prispeli aspoň nejakým písmenom.

V Slovníku súčasného slovenského jazyka sa nachádza 15 slov s predponou nano-, ale medzi ľuďmi kolujú aj ďalšie novotvary. Niektorí verejní činitelia dostávajú nanonápady a občas si dôchodcovia alebo študenti odnášajú domov z reťazcov svoje nanonákupy.

Celosvetový výskum sa rozrastá a počet článkov podľa databázy Scopus dosiahol do roku 2022 číslo 10 800, pričom výberové slová nanočastica, liečivo, dodanie sú v nadpise, abstrakte alebo kľúčových slovách.

Za prelomovú udalosť filozofického významu v rozvoji nanovedy sa považuje vizionárska prednáška Richarda Feynmana na Kalifornskom technologickom inštitúte (1959) pod názvom Tam na dne je veľa priestoru. Korene nanovedy však siahajú pred kodifikáciu tohto pojmu a vedú nás k Faradayovým zlatým nanočasticiam (1856), Maxwellovmu démonovi (1867) aj k Einsteinovmu výpočtu veľkosti molekuly cukru z difúzie vo vode, ktorá je približne 1 nm (1906). Za uvedených okolností nie je nutné skúmať, kto zaviedol pojem nanomedicína a aj pojmy nanodiagnostika a nanoterapia (teranostika), nanoonkológia, nanofarmácia alebo nanotoxikológia. Nanomedicína je na rozdiel od Marťanov už medzi nami a signalizuje zostup medicíny na Feynmanovo dno, ktorým sú v tomto prípade molekulové procesy.

Treba však mať na pamäti, že unikátne aplikácie nanomedicíny musia byť vyvážené minimalizáciou sprievodných rizík, a to je hracie pole nanotoxikológie, ktorá z obchodných dôvodov za aplikáciami zaostáva.

Agenti na orbite

S čoraz častejšími letmi do vesmíru vzniká potreba zaoberať sa odpadom, ktorý tam človek zanecháva. O slovenskej iniciatíve Space scAvengers sme sa rozprávali s generálnym riaditeľom spoločnosti Tomášom Balogom.

Vzdušné skrutky

Drvivú väčšinu z tisícov lietadiel, ktoré brázdia oblohu, v súčasnosti poháňajú už prúdové motory. Lietadlá by sa však nikdy neodlepili od zeme, nebyť premeny skrutky na vrtuľu.

Miesta spánku

Hoci cintoríny pred našimi zrakmi vyvolávajú minulosť, nepatria jej. Vždy to boli stavby živých ľudí, ktorí čelili vedomiu vlastnej smrteľnosti.

Včely ozdravujú pôdu, Čína rodiskom citrusov, Brodivý predchodca vtákov, Učenie sa bez mozgu, Spochybnené magické číslo, Evolúcia uchovaná v mozgu, Keď dve ruky nestačia, Extrémny pulzar, Prví Američania, Blesky na Venuši, Tkané chápadlá, Kamenný realizmus, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v novembrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.

Výber článkov v novembrovom čísle časopisu Quark

Vesmírne majáky

Vedci obyčajne vopred očakávajú isté výsledky svojich projektov. Niekedy však veľké vedecké objavy prichádzajú nečakane. Jedným z nich bol aj objav pulzarov.

Magnetická hviezda

Vedcom sa podarilo objaviť hviezdu, ktorá sa v budúcnosti pravdepodobne stane magnetarom – jedným z objektov s najsilnejším magnetickým poľom vo vesmíre.

Miniatúrna sova

Sovy patria medzi legendami opradené živočíchy. Mnohé z nich sú známe, iné unikajú našej pozornosti. Jedným z takýchto druhov je aj nenápadný kuvičok vrabčí.

Podivná evolúcia

Okrem najvyspelejších skupín cicavcov, medzi ktoré patria napríklad primáty, doteraz prežili aj jednoduchšie formy cicavcov. O ich pôvode svedčia prastaré vývojové znaky a adaptácie.

Hádzať vodu za seba

Hoci plávanie prekypuje disciplínami a existujú rôzne štýly, napokon je to vždy len človek verzus voda. Nezmenia to ani pokusy vsunúť medzi človeka a vodu kozmické technológie.

Prečo fotiť v RAW

Formát RAW je profesionálnym fotografom známy a dostal sa už aj do akčných kamier a mobilov. RAW označuje súbor nespracovaných obrazových dát zachytených senzorom fotoaparátu.

Elektróny v polovodičoch

Život bez mobilných telefónov a počítačov si už ani nevieme predstaviť. Z čoho je vlastne zložený elektronický svet okolo nás?

Pytagorov pohár

Pytagoras sa okrem matematických vzťahov preslávil pohárom, ktorým trestal svojich žiakov za chamtivosť, ak si doň naliali viac vína, ako bolo únosné. Pozrime sa na jeho tajomstvo.

Platónske telesá

Platónske telesá sú také unikátne a vzácne, že sa vyskytujú v histórii ľudstva už tisíce rokov a v rôznych formách ovplyvnili mysliteľov a matematikov. Existuje iba päť platónskych telies.

Nie je jednotka ako jednotka

V rôznych situáciách je vhodné na tú istú fyzikálnu veličinu používať rôzne jednotky. Pretože do konkrétnej situácie vstupujú iné zariadenia alebo majú iné praktické použitie.

Nepravé zuby

Zuby sú dôležité súčasti nášho organizmu nielen pri spracovaní potravy, ale aj pri formovaní tváre či komunikácii s okolím. Ako to však bolo v minulosti, keď ľuďom chýbali zuby?

Míľnik poľudšťovania

Vedci objavili na africkom kontinente najstaršiu známu ukážku využívania dreveného konštrukčného materiálu praľuďmi.

Zabudnutý a objavený

Vertikálny let bez vzletovej a pristávacej dráhy bol vždy ako sen vo sne: každý, kto sníval o zostrojení lietajúceho stroja, sníval popritom aj o tejto možnosti. Ján Bahýľ bol prvým, kto sa o to pokúšal u nás.

 

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. novembra 2023, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo svojej schránke.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky