Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v Quarku 10/2020

VEDA NA DOSAH

Hlavná téma októbrového čísla Quarku sa zameriava na ambiciózny projekt Mars Sample Return, ktorého cieľom je doprava prvých vzoriek z Marsu na Zem.

Quark10/2020, Zdroj: Quark

Medziplanetárny lov pokladov

Niektoré významné inštitúcie, štáty či šťastní jedinci sa môžu pýšiť kameňom z Mesiaca. Relatívne neveľký počet mesačných vzoriek z nich robí drahocenný predmet, takže niet divu, že sa na čiernom trhu predáva za milióny dolárov.

Za ešte cennejší zberateľský poklad sa považujú horniny z Marsu. Tých niekoľko, ktoré sú k dispozícii, sa na Zem dostali vesmírnou poštou. Ani červená planéta totiž nebola (a nie je) uchránená pred dopadom meteoritov, po ktorom vystrelí väčšie množstvo prachu a kamenia do atmosféry. Niektoré z nich dosiahli únikovú rýchlosť z Marsu, pričom niekoľko kúskov dopadlo aj na Zem. Najznámejší z nich je ALH 84001 nájdený v roku 1984 v Antarktíde.

V americkom Národnom úrade pre letectvo a vesmír (NASA) a v Európskej vesmírnej agentúre (ESA) sa rozhodli, že nebudú čakať na prirodzenú, ale predsa len veľmi, veľmi sporadickú vesmírnu poštu z Marsu, ale že marťanské vzorky dopravia na Zem vlastnou poštou.

Keďže vybaviť rôzne sondy smerujúce na Mars prístrojmi tých najlepších pozemských laboratórií, ktoré by zabezpečili kompletnú analýzu vzoriek priamo na mieste, nie je v súčasnosti možné, v americkej NASA sa rozhodli najskôr v roku 2026 odštartovať misiu Mars Sample Return (MSR; doprava vzorky z Marsu). Cieľom misie je, ako už jej názov napovedá, fyzicky priniesť z Marsu prvé vzorky. Ide o skutočne ambiciózny plán, pretože doteraz ani jedna kozmická sonda nedoniesla vzorky z inej planéty.

Komplexná robotická misia bude vyžadovať viac čiastkových misií, ktoré budú náročnejšie a pokročilejšie ako akékoľvek robotické misie predtým. Na pristátie, nájdenie vzoriek, ich zozbieranie, uskladnenie a dodanie na Zem budú potrebné tri štarty. V rámci misie NASA Mars 2020 sa bude skúmať povrch Marsu a dôsledne dokumentovať a ukladať súbor vzoriek do puzdier, ktoré sa dopravia na Zem. Misia sa bude skladať zo stacionárnej pristávacej plošiny, robota na dopravu vzoriek a z rakety s puzdrom so vzorkami, ktorá opustí obežnú dráhu Marsu a pristane na Zemi.

Prepájanie svetov

Svet informačných technológií sa mení veľmi rýchlo a rovnako rýchlo menia informačné technológie svet okolo nás. O tom, čo do tejto oblasti môže priniesť novovzniknutý Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT), sme sa rozprávali s jeho zakladateľkou, profesorkou Máriou Bielikovou.

Liečivé lúče

Od čiarových kódov v obchodoch cez meranie znečistenia ovzdušia až po kompaktné disky v našich prehrávačoch. Laser sa stal takou bežnou súčasťou našich životov, že jeho prítomnosť už dávno nevnímame ako čosi nové, nezvyčajné. Vedci a technici však neustále prichádzajú na nové a lepšie spôsoby jeho využitia.

Domy v pohybe

Od drevených padacích mostov ponad vodné priekopy okolo hradov až po moderné oceľové mosty, ktoré sa otvárajú, aby uvoľnili cestu lodiam. Architektúra, alebo aspoň jej časť, sa vždy hýbala, keď to prospievalo nejakému účelu.

Zdôvodnená múdrosť babičiek, Elektronická ako živá, Za pôvodom tučniakov, Šialene rýchly internet, Ďaleká, ale podobná, Efektívny umelý list, Prehistorický leňochod, Voda od počiatku? Žonglujúci hladoši, Odolnejšie rastliny, Fičí na alkohole, Driemať len krátko. To je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v októbrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky riešením zaujímavých úloh.

Výber článkov z októbrového čísla časopisu Quark

Kempelenov opus magnum

Na budúci rok oslávime 230. výročie vydania knihy Mechanizmus ľudskej reči, najvýznamnejšieho diela Wolfganga von Kempelen. Prikladá v ňom plány na zostrojenie hovoriaceho stroja.

Konverzačný robot

Český chatbot Alquist z dielne študentov ČVUT získal bronz v tohtoročnej prestížnej celosvetovej súťaži spoločnosti Amazon – Alexa Prize.

Hviezda v supernove nájdená

Po desiatkach rokov pátraní astronómovia našli skolabované jadro najbližšej supernovy zaznamenanej v nedávnej histórii.

Prírodné klenoty Pomoravia

Okolie rieky Morava je po prírodovednej stránke veľmi zaujímavé. Nachádza sa tu Moravská cyklistická cesta predstavujúca náučný chodník nielen pre cyklistov, ale aj pre peších turistov.

Lietajúce nohaté strašidlá

Živočíchy, ktoré svojím zjavom pripomínajú gigantické komáre, sú neškodné tipule. Vo vzduchu sú tieto krehké stvorenia pomalé a ťažkopádne.

Mesto spojené s vesmírom

Z vedeckého vesmírneho centra v Houstone sú všetky americké posádky kozmických lodí priamo riadené, usmerňované a dostávajú potrebné inštrukcie, pokyny a hlásenia.

Dočasné víťazstvo

Za posledných šesť mesiacov sa v EÚ po prvý raz v dejinách vyrobilo viac elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov než z uhlia, ropy a plynu. Aká je aktuálna situácia?

Kórea drukuje Európe

V dôsledku zvyšovania nielen bezpečnosti, ale aj ekológie v cestnej doprave, a to najmä v osobnej, sa trend čoraz inteligentnejších a bezpečnejších vozidiel mení na bežnú záležitosť.

Ako funguje bitcoin?

Už niekoľko rokov bitcoin valcuje internet. Pohľad ľudí na bitcoin ako nástupcu platobnej meny je rôznorodý. Niektorí túto technológiu zatracujú, iní ospevujú.

Prečo Slnko nie je zelené?

Čo je príčinou toho, že nikdy neuvidíme objekt rozhorúčený do zelena a ani zelenú hviezdu?

Nepravdepodobnosť utajenia

Ak máte odvážneho ducha, tak ste sa už niekedy dostali do prieku so zástancom konšpiračnej teórie. Diskusia často vedie do slepej uličky.

Svätý grál archeológie

Kamenné nástroje z mexickej jaskyne Chiquihuite posunuli prítomnosť prvých ľudí v Amerike dvakrát hlbšie do minulosti.

Ostro sledované úrody

Satelitné údaje neslúžia len na získanie nových vedomostí o vesmíre, ale vylepšujú aj život na Zemi. Vesmírna technika a aplikácie sa používajú na riešenie problémov v zdravotníctve, klimatológii či v poľnohospodárstve.

Nové vydanie časopisu Quark nájdete v novinových stánkoch od 1. októbra 2020, Zdroj: Quark

Nové vydanie časopisu Quark nájdete v novinových stánkoch od 1. októbra 2020. Želáte si dostávať časopis každý mesiac priamo do svojej poštovej schránky? Objednajte si zvýhodnené predplatné: www.quark.sk/predplatne/.

Zdroj: Quark

(DK)

SÚVISIACE ČLÁNKY

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky