Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v Quarku 9/2020

VEDA NA DOSAH

Hlavná téma septembrového čísla Quarku sa v súvislosti s 35. výročím objavenia vraku parníka Titanic vracia do obdobia jednej z najväčších námorných katastrof.

Quark 9/2020, Zdroj: Quark

Po stopách legendy

RMS Titanic – krásna, luxusná a údajne nepotopiteľná loď. No jej osud sa naplnil hneď na jej prvej plavbe v noci zo 14. na 15. apríla 1912 asi 600 kilometrov od kanadského ostrova Newfoundland, keď po necelých troch hodinách od zrážky s ľadovcom klesla ku dnu 15. apríla o 2:20 h.

Skaza Titanicu je vari najznámejšia, hoci nie najväčšia námorná katastrofa. Vďaka širokej mediálnej publicite je príbeh tohto parníka opradený množstvom poloprávd, neraz výmyslov či romantizujúcich legiend. Aj preto nájsť vrak tejto legendárnej lode bol sen, ktorý vedcov či dobrodruhov lákal v podstate už od onej tragickej noci.

Podľa dobových údajov sa už na spustenie Titanicu na vodu v máji 1911 prišlo pozrieť vyše 100 000 ľudí. Záujem o spúšťanie budúcej pýchy britského loďstva bol pochopiteľný, lebo jej rozmery prekonávali aj tie najodvážnejšie predstavy – Titanic bol 269,1 m dlhý a 28,25 m široký. Hrubá tonáž predstavovala 46 328 BRT pri výtlaku 52 310 ton. Maximálny ponor tohto obra bol 11,1 m a celková výška od spodnej časti kýlu po horný okraj komínov bola 53,38 m, takže plávajúca loď mala od čiary ponoru po horný okraj komínov vyše 42,38 m.

Trup Titanicu bol kvôli bezpečnosti rozdelený na 16 záplavových komôr a dno lode bolo zdvojené. Na spojenie oceľových plátov trupu sa spotrebovalo vyše troch miliónov nitov s celkovou hmotnosťou 1 200 ton. Loď mala vydržať dokonca aj súčasné prerazenie prvých štyroch vodotesných komôr. Táto konštrukcia mala Titanicu zaistiť najvyššiu bezpečnosť a prispela k predstave, že nie je potopiteľný.

Biologické lego

Syntetická biológia má obrovský potenciál zlepšiť naše životy. Poskytuje riešenia pre mnohé medicínske, environmentálne aj ekonomické problémy. Zhodujú sa na tom nielen vedci a univerzitní profesori, ale aj podnikatelia a investori. O tom, ako nám v súčasnosti môže syntetická biológia pomôcť a aké sú jej limity, sme sa rozprávali s Miroslavom Gašpárkom.

Vesmírny odpad

Množstvo objektov kozmického odpadu na obežnej dráhe okolo Zeme neustále rastie. Už aj milimetrové častice môžu v dôsledku svojej veľkej rýchlosti spôsobiť poškodenie umelých satelitov. Ako tieto častice astronómovia zaznamenávajú?

Kybernetické únosy

Koľko používateľov počítača už po zapnutí zariadenia privítalo upozornenie, že ich dáta alebo aj celkový vstup do systému boli zablokované a kým nezaplatia, už sa k nim nedostanú? Ransomvér, čiže vydieračský softvér dávno nie je novinkou, je však ešte vždy živou formou kyberkriminality, ktorá páchateľom prináša milióny dolárov. Existuje stopercentne účinná obrana?

Päťsto rokov povodní, Infikovaní Vikingovia, Kresliť si zdravie, Vzácna, ale nie pochúťka, Nové kolónie tučniakov, Monštrum z triasu, Sklo z dreva, Detekcia odpadu za svetla, Neolitické pivo, Na magnet stačí volt, Zdravá čokoláda, Spojenie s minulosťou je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v septembrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky riešením zaujímavých úloh.

Výber článkov septembrového čísla časopisu Quark

Priveľmi aktívna sezóna

Meteorológovia očakávajú, že tohtoročná sezóna hurikánov v Atlantiku bude aktívnejšia, ako je zvyčajný priemer. Treba sa pripraviť na väčší počet tropických systémov vo viacerých oblastiach.

Ansámblové predpovede

Atmosféra je dynamický a chaotický systém, pre ktorý platí, že aj veľmi malé odchýlky v počiatočných stavoch môžu spôsobovať veľmi odlišný následný vývoj.

Rýchlejšie vzďaľovanie sa Titana

Titan, mesiac planéty Saturn, sa podľa posledných meraní a výpočtov vzďaľuje od svojej planéty rýchlejšie, ako sa doteraz očakávalo.

Operené vládkyne noci

V nočných hodinách panuje v prírode väčšie ticho ako cez deň. Ak sa sovy chcú zmocniť potenciálnej koristi, musia sa pohybovať naozaj nehlučne.

Orchideové včely

Viac než 700 druhov orchideí zo Strednej Ameriky a Južnej Ameriky si vyvinulo unikátny spôsob vábenia hmyzu. Na aromatické látky lákajú včely z tribu Euglossini.

Tajomný nočný vták

Len máloktorý vtáčí druh v našej prírode má také dokonalé maskovacie zafarbenie ako lelek. Kombinácia odtieňov hnedých, šedých a bielych farieb neuveriteľne pripomína kôru stromu.

Kolíska taikonautov

Čínska ľudová republika je len treťou krajinou sveta, ktorá je po Rusku a Spojených štátoch amerických schopná vlastnými silami a prostriedkami vysielať do vesmíru kozmické lode s ľudskými posádkami.

Ikona zvaná Bulli

Hoci slúži najmä na prácu, stal sa legendou. Svoj kultový status si vyslúžil vďaka kvetinovým 60. rokom a hnutiu hippies. Z výrobných pásov schádza 70 rokov od premiéry už jeho šiesta generácia.

Drevené monumenty

Využitie nepálených, neskôr pálených tehiel a kameňa umožnilo stavby viacposchodových domov. Do architektúry sa vo veľkom štýle vracia drevo a trendom sa stávajú drevené mrakodrapy.

Počítač zo škatuliek

Počítače dokážu v súčasnosti počítať a pracovať oveľa efektívnejšie ako ľudia, no vnútri zariadení je to naďalej iba sled elektrických signálov prenášaných miliardami tranzistorov.

Nie je ľad ako ľad

Poviete si, čo to už môže byť za vedu okolo ľadu. No voda nie je iba taká jednoduchá zlúčenina.

Nová éra vesmírnych letov

Spoločnosť SpaceX, ktorú založil Elon Musk, dosiahla ďalší významný míľnik – ako prvá súkromná spoločnosť uskutočnila let s ľudskou posádkou na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS.

Zadosťučinenie pre Heyerdahla

Rozsiahla genetická analýza podporila kontakt predhistorických obyvateľov Kolumbie a polynézskeho súostrovia Markézy. Thor Heyerdahl sa tak možno dočká zadosťučinenia in memoriam.

Nové vydanie časopisu Quark nájdete v novinových stánkoch od 1. septembra 2020, Zdroj: Quark

Nové vydanie časopisu Quark nájdete v novinových stánkoch od 1. septembra 2020. Želáte si dostávať časopis každý mesiac priamo do svojej poštovej schránky? Objednajte si zvýhodnené predplatné: www.quark.sk/predplatne/

Zdroj: Quark

Foto: Quark

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky