Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ako mať zdravý mozog v každom veku

Marta Bartošovičová

Obálka knihy Ako mať zdravý mozog v každom veku

Mozog nám umožňuje myslieť, analyzovať, syntetizovať situácie, prijímať rozhodnutia, priestorovo sa orientovať, pamätať si, učiť sa básne či riešiť zložité matematické úlohy… Aj vďaka tomu má človek v prírode výnimočné postavenie. Väčšina z nás si ani neuvedomuje, že aj mozog potrebuje adekvátnu starostlivosť. V každodennom živote ho však často zanedbávame. Nadobudli sme falošný pocit, že je oveľa menej zraniteľný, ako iné orgány. Mnohé nemoci mozgu sa rozvíjajú v tichosti celé roky i desaťročia. Medzi najzákernejšie a najobávanejšie ochorenia patria Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Autorka knihy Ako mať zdravý mozog v každom veku Katarína Horáková sa podrobne venuje následkom nezdravého životného štýlu na mozog človeka. Prináša osvedčené návody a recepty, ktoré nám pomôžu uchovať si zdravú myseľ a výbornú pamäť do vysokého veku. Pozornosť upriamuje na základné komponenty stravy, ktoré sú podstatné pre plnohodnotnú prevádzku nervového systému. Dozvieme sa, čo potrebuje mozog, aby správne fungoval, ale aj to, čo je nevyhnutné na jeho obnovu.

Katarína Horáková vysvetľuje, prečo treba predchádzať Alzheimerovej alebo Parkinsonovej chorobe už od mladosti. Odhaľuje, ako si máme chrániť mozog, popisuje prameň dobrej nálady a spôsob výroby hormónov šťastia, poukazuje na to, čo spôsobuje psychickú labilitu a predovšetkým čo je kľúčom k zdraviu mozgu.

Zdôrazňuje, že dlhodobý stres je jeden z faktorov vážneho ohrozenia mysle a jeho najhoršie formy sú tvrdou ranou, ktorú si neraz zbytočne dávame sami. Tejto hrozbe sa však dá ubrániť. Nejde len o jogové cvičenia proti stresu, únave a bolesti, ale aj o praktické návody, ako sa dostať z krízy. Tá totiž poškodzuje mozog a oslabuje jeho schopnosť brániť sa ničivým chorobám. Jedným z návodov je plnohodnotný spánok. Okrem vysvetlenia, prečo nám chýba uspávací hormón melatonín a prečo nesiahnuť po uspávacích práškoch, dáva námety, ako dobrý spánok dosiahnuť.

Ďalej sa napríklad dozvieme, že pravidelným cvičením podporíme tvorbu nových mozgových buniek v každom veku alebo že počúvanie hudby pozitívne ovplyvňuje emocionálne a intelektuálne centrá mozgu. K. Horáková zdôrazňuje, že mozog je najcitlivejším orgánom na nedostatok vody, kyslíka a zdroja energie – glukózy.

Kniha Ako mať zdravý mozog v každom veku, 2. rozšírené vydanie (Vydavateľstvo Plat4M Books) bola vydaná koncom novembra 2017 a má rozsah 260 strán. Dáva šancu každému skvalitniť si svoj život a prežiť ho bez zabúdania a iných nepríjemných prejavov súvisiacich s mozgom. Autorka odporúča knihu tým, ktorí sa chcú dozvedieť, ako docieliť produktívnu inteligenciu a konkurenčné schopnosti, ako sa ľahšie učiť, ale aj tým, ktorí sa nevedia a nechcú zmieriť s trápnymi „seniorskými momentami“ a nepovažuje ich za normálne.

Pprof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc. rof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc., je významná mikrobiologička a odborníčka na ochranu zdravia a zdravý spôsob života. Počas pôsobenia na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave vychovala stovky odborníkov v oblasti mikrobiológie a biomedicínskeho inžinierstva. Popri pedagogickej práci sa vo výskume zaoberala vyhľadávaním nových biologicky aktívnych látok s antimikrobiálnymi, antioxidačnými a protinádorovými vlastnosťami. Bola vedúcou medzinárodných projektov v oblasti vývoja veľmi citlivých imunotestov, zisťujúcich neškodnosť potravín. Vychádzajúc z poznatkov v tejto oblasti sa začala hlbšie zaoberať aj štúdiom spôsobov správnej výživy a zdravého životného štýlu. Je autorkou mnohých vedeckých, odborných a vedecko-populárnych publikácií.

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: NCP VaT pri CVTI SR 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky