Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vtáčia chrípka: Rakúsko zavádza prísnejšie opatrenia proti šíreniu vírusu

VEDA NA DOSAH

Zvýšené riziko šírenia vtáčej chrípky sa týka 25 okresov Rakúska. Chovy majúce viac ako 50 vtákov ich musia držať v uzavretých priestoroch.

Veterinár kráča po hydinovej farme. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Výskyt vtáčej chrípky (t. j. aviárnej influenzy, AI) je v súčasnosti zaznamenaný takmer vo všetkých členských štátoch EÚ. Prípady vtáčej chrípky má aj susedné Rakúsko. Viaceré prípady vtáčej chrípky zaznamenalo v októbri pri voľne žijúcom vtáctve, ktoré predstavuje riziko šírenia nákazy, aj v chovoch hydiny.

Ako na svojej webovej stránke informuje Spolkové ministerstvo sociálnych vecí, zdravotníctva, starostlivosti a ochrany spotrebiteľa Rakúskej republiky (Bundesministerium für Soziales, Gesundheit, Pflege und Konsumentenschutz), v celom Rakúsku platia od 8. novembra 2024 prísnejšie opatrenia pre chovateľov vtáctva, ktoré majú zamedziť šíreniu vírusu vtáčej chrípky.

Vysokorizikové oblasti Dolné Rakúsko a Horné Rakúsko

V 25 okresoch 6 spolkových krajín Rakúska bolo riziko klasifikované ako zvýšené. Od 8. novembra musia preto chovy s viac ako 50 zvieratami držať hydinu v uzavretých priestoroch.

Oblasti s výrazne zvýšeným rizikom výskytu vtáčej chrípky sa nachádzajú v spolkových krajinách Dolné Rakúsko a Horné Rakúsko, Štajersko, Salzbursko, Korutánsko a Burgenland. Malé prevádzky a chovatelia, ktorí chovajú menej ako 50 vtákov, nemajú povinnosť držať zvieratá v interiéri. Musia však zabezpečiť oddelenie vodnej hydiny, ako sú kačice a husi, od ostatnej hydiny. Musia tiež zabrániť priamemu a nepriamemu kontaktu voľne žijúcich vtákov, zvlášť vodného vtáctva, s hydinou.

Kontrole podlieha aj okolie postihnutých hydinárskych fariem, ktoré bolo vymedzené ako ochranná a dozorná zóna. Platí tam všeobecná povinnosť držať hydinu v uzavretých priestoroch bez ohľadu na veľkosť chovu. Tieto farmy kontrolujú úradní veterinárni lekári.

Základné informácie o nákaze

Vtáčia chrípka (aviárna influenza) je ochorenie, ktoré postihuje voľne žijúce, ako aj domáce vtáky. Inkubačná doba je v závislosti od kmeňa vírusu vtáčej chrípky, infekčnej dávky, spôsobu expozície a druhu vtáka variabilná (1 – 7 dní na úrovni jedinca a 14 dní na úrovni kŕdľa). Rozličné druhy vtákov bývajú rôzne citlivé na rozdielne kmene vírusu. Vo všeobecnosti možno povedať, že na vysokopatogénnu chrípku býva najcitlivejšia domáca hrabavá hydina (kury domáce), kde môže úmrtnosť v chove dosiahnuť až 100 percent.

Čo robiť, keď nájdete uhynutého vtáka?

Nedotýkajte sa uhynutého jedinca a vyvarujte sa akéhokoľvek kontaktu s uhynutým vtáctvom, ich výlučkami a kontaminovanými predmetmi (povrch vajec, predmety v kuríne a pod.).

Čo najskôr nahláste informáciu o uhynutom vtáctve na telefónnom čísle 112 alebo orgánom Štátnej ochrany prírody SR. Ďalšie podrobnosti sa dočítate na stránke ŠVPS SR.

Žiadne kŕmenie vonku

Vzhľadom na zvýšené riziko platí v rámci celého Rakúska zákaz kŕmenia na voľnom priestranstve. Kontakt medzi hydinou a voľne žijúcim vtáctvom musí byť zamedzený prostredníctvom sietí alebo prístreškov.

V štyroch prevádzkach s približne 200 000 vtákmi v Dolnom a Hornom Rakúsku boli najnovšie potvrdené nové prípady nákazy vtáčou chrípkou. Ako informuje stránka science.ORF.at, na hranici medzi spolkovými krajinami Dolné Rakúsko a Horné Rakúsko bolo zaznamenané i podozrenie na prípad vtáčej chrípky v chove moriek.

V poslednom čase sa zvýšil tiež počet prípadov medzi voľne žijúcim vtáctvom. „S cieľom utlmiť šírenie bolo celé Rakúsko vyhlásené za oblasť so zvýšeným rizikom,“ uvádza tlačová správa Spolkového ministerstva sociálnych vecí, zdravotníctva, starostlivosti a ochrany spotrebiteľa Rakúskej republiky.

Cieľom súboru odstupňovaných opatrení je čo najúčinnejšie obmedziť ďalšie šírenie vtáčej chrípky. Ministerstvo v spolupráci so spolkovými krajinami situáciu monitoruje a v prípade potreby oblasť s výrazne zvýšeným rizikom rozšíri.

Opatrenia platia aj na Slovensku

Nedávne prípady zistenia vírusu vtáčej chrípky boli zaznamená aj v rámci dvoch chovov na Slovensku v okresoch Komárno a Nové Zámky. Nákaza bol potvrdená i v drobnochove v Modre. Okrem toho boli zachytené aj 2 prípady voľne žijúceho vtáctva pozitívneho na vysokopatogénnu aviárnu influenzu (HPAI) H5N1.

Opatrenia proti šíreniu vtáčej chrípky sú aktuálne i na území Slovenska. Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky (ŠVPS SR) je vzhľadom na riziko zavlečenia vírusu do chovov na mieste obozretnosť, a to u občanov, ale najmä u chovateľov. V tomto ohľade sú dôležité informovanosť a prevencia. Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky uvádza na svojej webovej stránke pokyny pre chovateľov aj spotrebiteľov. Podrobné informácie sa dočítate tu.

Zdroj: Bundesministerium für Soziales, Gesundheit, Pflege und Konsumentenschutz, ŠVPS SR, ÚVZ SR, science.ORF.at

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky