Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Septembrová Veda v CENTRE: Teória katastrofy – vznik prírodnej hrozby

VEDA NA DOSAH

S geológom Jánom Madarásom sa budeme rozprávať o prírodných katastrofách, ktoré nás ohrozujú, pre našu Zem však môžu byť aj prospešné.

Banner k podujatiu Veda v CENTRE na tému Teória katastrofy – vznik prírodnej hrozby. Prednášajúci: RNDr. Ján Madarás, PhD.

Banner k podujatiu Veda v CENTRE na tému Teória katastrofy – vznik prírodnej hrozby. Prednášajúci: RNDr. Ján Madarás, PhD.

Prečítajte si viac o vedcovi

Čo všetko sa musí stať, aby došlo ku katastrofe? Aké činitele vstupujú do vzniku skutočne veľkej prírodnej hrozby? Dokážeme zachytiť varovné signály Zeme alebo sme proti prírode úplne bezmocní?

V septembrovej vedeckej kaviarni budeme hovoriť o tom, čo všetko môžeme urobiť, aby sme katastrofám predišli, no dozvieme sa aj to, prečo sú prírodné hrozby pre Zem prospešné a ako sa prostredníctvom nich naša planéta revitalizuje.

Odpovede nielen na tieto zaujímavé otázky prinesie podujatie Veda v CENTRE vo štvrtok 26. septembra 2024 o 17.00 hod. v konferenčnej miestnosti Centra vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR) na Lamačskej ceste 8A v Bratislave. Naším hosťom bude geológ RNDr. Ján Madarás, PhD., z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.

Prednáška sa bude aj streamovať. Informácie o podujatí nájdete na Facebooku alebo vedecko-popularizačnom portáli Veda na dosah. Ak vás táto téma zaujala, otázky k nej posielajte do 25. septembra 2024 na e-mail ncpvat@cvtisr.sk.

O prednášajúcom

RNDr. Ján Madarás, PhD., absolvoval štúdium geológie na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Ako vedecký pracovník a terénny geológ pracoval v Štátnom geologickom ústave Dionýza Štúra v Bratislave, Geofyzikálnom ústave SAV a Geologickom ústave SAV v Bratislave. V súčasnosti je generálnym riaditeľom Ústavu vied o Zemi SAV, verejnej výskumnej inštitúcie, ktorá vznikla spojením dvoch geovedných ústavov Slovenskej akadémie vied. Je špecialistom na regionálnu geológiu Západných Karpát, tvorbu geologických máp územia Slovenska a okolitých krajín. Skúma tektonický vývoj horských celkov, tektonické zákonitosti vývoja ložísk nerastných surovín a súvislosť tektoniky so zemetrasnou činnosťou. Súčasne je aj popularizátorom geovied pre širšiu verejnosť a spoluautorom viacerých tematických muzeálnych výstav.

Čo je vedecká kaviareň?

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE organizuje pre širokú verejnosť pravidelne, každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 hod., Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Prvá kaviareň sa uskutočnila 21. mája 2008.

Táto prednáška je sprievodným podujatím Európskej noci vedy (ENV) 2024. Hlavný program ENV sa uskutoční 27. septembra 2024 v priestoroch Starej tržnice v Bratislave, ale aj v ďalších štyroch mestách a okolitých lokalitách. Súčasťou festivalu vedy budú prednášky, workshopy, súťaže či zaujímavé prezentácie výnimočných slovenských vedcov. Nebudú chýbať ani sprievodné podujatia, ku ktorým patria vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE a Vedecké cukrárne. Bližšie informácie nájdete na www.nocvedy.sk a www.vedanadosah.sk.

Zdroj: CVTI SR

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup