Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Závislosť od internetu mení mozgy mladých ľudí a vedie k ešte väčšej závislosti

VEDA NA DOSAH

Rozsiahla metaanalýza ukázala, že závislosť od internetu vplýva na duševné zdravie, intelektuálne schopnosti aj telesnú koordináciu.

Závislosť na mobile. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Internet dosiahol za posledné roky veľký rozmach, a tak prináša so sebou mnohé nástrahy, ktoré majú dosah aj na zdravie. Ohrozenou skupinou sú najmä mladí ľudia, ktorí trávia veľa času na sociálnych sieťach alebo hraním hier online.

Vedci z University College London v nedávno uverejnenej štúdii opísali, čo sa deje v mozgu mladých ľudí, keď prepadnú závislosti od internetu. Výsledky rozsiahlej metaanalýzy boli uverejnené v časopise Plos Mental Health.

Chemické zmeny s vážnymi dôsledkami

K výsledkom autori dospeli vyhodnotením 12 väčších výskumov zameraných na závislosti od internetu, ktoré prebiehali od roku 2013 do roku 2023. Použili pritom jednotnú metodológiu. Na výskumoch participovalo 237 mladých ľudí vo veku 10 až 19 rokov, ktorým bola diagnostikovaná potvrdená závislosť od internetu.

Závislosť bola definovaná ako neschopnosť odolať nutkaniu používať internet, ktorá negatívne ovplyvňovala psychické rozpoloženie, pocit vnútornej pohody a život mladých v sociálnej, akademickej alebo pracovnej oblasti. Ide o pomerne nový fenomén, ktorý zatiaľ nie je dostatočne preskúmaný.

Vedci zistili, že v mozgu mladých ľudí závislých od internetu dochádza k chemickým zmenám, ktoré nesú so sebou závažné dôsledky pre ich život. Môžu byť príčinou ďalšieho a ešte intenzívnejšieho návykového správania. K týmto zisteniam dospeli vedci skúmaním mozgovej aktivity mladých závislých prostredníctvom funkčnej magnetickej rezonancie počas odpočinku a vykonávania úloh.

Smartfóny v rukách mladých. Zdroj: iStockphoto.com

Smartfóny v rukách mladých. Zdroj: iStockphoto.com

Zapísané v mape mozgu

Zmeny sú viditeľné na „mape mozgu“ v celom rade neurónových sietí. Zároveň u excesívnych používateľov internetu došlo k celkovému zníženiu funkčnej konektivity v tých častiach mozgu, ktoré sú zodpovedné za aktívne myslenie. Ide o centrá mozgu, v ktorých sídlia pamäť a rozhodovanie.

Tieto vnútorné zmeny sa potom odzrkadľujú vo viacerých oblastiach. Podľa štúdie majú vplyv na častejšie a intenzívnejšie návykové správanie mladých ľudí. Závislosť od internetu ovplyvňuje i duševné zdravie, vývoj, intelektuálne schopnosti a dokonca aj telesnú koordináciu.

Závislosť na vzostupe

Pri závislosti od internetu ide o problém, s ktorým sa stretáva čoraz viac mladých ľudí. Rozsiahly výskum medzi britskou mládežou, ktorý sa uskutočnil tento rok, ukázal, že až polovica z nich si uvedomovala svoju závislosť od sociálnych sietí.

V období detstva a dospievania je mozog veľmi citlivý na zmeny. Nutkavé používanie internetu a túžba byť neustále online sú tak pre mladých ľudí veľkými hrozbami. Hlavný autor štúdie Max Chang na margo zistení uviedol: „Výsledky našej štúdie ukazujú, že to môže viesť k potenciálne negatívnym zmenám v správaní a vo vývoji, ktoré by mohli ovplyvniť život dospievajúcich. Môžu mať napríklad ťažkosti s udržiavaním vzťahov a sociálnych aktivít, klamať o svojom správaní na internete a mať tiež problémy s nepravidelným stravovaním a narušeným spánkom.“

Preventívne opatrenia

Autori štúdie ponúkajú aj radu, ako zabrániť vzniku prípadnej závislosti. Autorka štúdie Irene Leeová sa vyjadrila: „Mladým ľuďom by sme odporučili, aby si stanovili rozumné časové limity pre každodenné používanie internetu a aby si boli vedomí psychologických a sociálnych dôsledkov príliš dlhého pobytu na internete.“

Podľa vedcov je vzdelávanie rodičov jedným z preventívnych opatrení, ako zabrániť vzniku závislosti od internetu u detí a mladistvých. Rodičia, ktorí budú poznať varovné príznaky, budú môcť zasiahnuť regulovaním času, ktorý ich deti trávia na elektronických zariadeniach.

Autori štúdie dúfajú, že tieto zistenia môžu prispieť k účinnej liečbe závislosti od internetu. Lekári by mohli v budúcnosti napríklad navrhovať cielenú liečbu zameranú na konkrétne oblasti mozgu.

Zdroj: ScienceDaily, ČT24

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky