Úctu pedagógom vzdal aj minister školstva Ján Horecký. Večer bude pri tejto príležitosti osvetlený Bratislavský hrad.
Dnes 28. marca si aj tento rok na Slovensku pripomíname význam našich učiteľov. V Československu sa Deň učiteľov začal oslavovať v roku 1955 ako spomienka na narodenie Jána Amosa Komenského, ktorý je doposiaľ považovaný za učiteľa národov.
Na svet prišiel 28. marca 1592, teda presne pred 431 rokmi. Ako vlani, tak aj dnes bude pri príležitosti tohto dňa na znak vďaky všetkým zamestnancom školstva osvetlený Bratislavský hrad.
Viac ako polovica má vyše 20 rokov praxe
„Ďakujem za všetko, čo robíte. Máte moju úctu a vďaku,“ vyjadril sa minister školstva SR Ján Horecký. Povolanie učiteľa si podľa jeho slov vyžaduje nielen vedomosti, ale i schopnosť odovzdávať svoje poznatky žiakom.
Z aktuálnych dát Inštitútu vzdelávacej politiky vieme, že v tomto školskom roku učí v školách na Slovensku až 80 504 učiteľov, pričom viac ako polovica má vyše 20 rokov praxe. Priemerný vek učiteľa v našej krajine je 47 rokov.
Vo svete si Deň učiteľov pripomínajú v októbri
Vo svete si Deň učiteľov pripomínajú 5. októbra. Svetový deň učiteľov vyhlásila organizácia UNESCO v roku 1994 ako pripomienku Charty učiteľov, ktorá bola podpísaná v ten istý deň v roku 1966.
Podľa UNESCO sa Svetový deň učiteľov má stať v istom zmysle svedectvom, že prínos pedagógov vo vzdelávacom procese a pre rozvoj spoločnosti je dôležitý. Práve to treba v každej spoločnosti viac pochopiť, uznať a doceniť.
Zdroj: TS MŠVVaŠ, Wikipedia
(af)