Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Väčšina mladých vie, prečo im zlyhal vzťah a snažia sa zmeniť k lepšiemu

VEDA NA DOSAH

Podľa nového prieskumu si až 70 percent mladých nezadaných myslí, že rozchod zavinili sami.

Zaľúbený pár. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Prieskum 2000 nezadaných Američanov z generácie Z (ľudia narodení v rokoch 1996 až 2010) a mileniálov (narodení v rokoch 1981 až 1996) odhaľuje, že sa po skúsenostiach s randením cítia ako antihrdinovia. Výsledky prieskumu uverejnil portál studyfinds.org a uskutočnila ho zoznamovacia aplikácia Plenty of Fish v spolupráci s neziskovou organizáciou A Call to Men a spoločnosťou OnePoll.

Podľa výsledkov prieskumu o dôsledkoch zlyhania v intímnych vzťahoch sa až 61 percent mužov a 50 percent žien viní z toho, že ich posledné rande dopadli zle. Až 75 percent ľudí sa pritom domnieva, že „presne vedia“, čím k tomu prispeli:

  • 46 percent vraví, že sa príliš pozerali na telefón,
  • 39 percent sa priznáva, že na rande prišli neskoro
  • a 39 percent vidí svoje zlyhanie v tom, že neponúkli úhradu účtu.

Celkovo 75 percent účastníkov prieskumu tvrdí, že ich minulé vzťahy boli poučnou skúsenosťou a 60 percent aktívne pracuje na tom, aby sa v budúcich vzťahoch správali lepšie. S ohľadom na to až 93 percent verí, že ich úsilie sa vypláca a privedie ich k pánovi Božskému či pani Božskej.

Prieskum ukazuje, že takmer tri štvrtiny (74 percent) nezadaných – vrátane 80 percent mužov a 69 percent žien – si myslí, že budúci partneri by považovali ich históriu randenia za plus.

„Údaje ukazujú, že veľká väčšina nezadaných si uvedomuje zvyky alebo správanie, ktoré môžu potenciálne sabotovať ich rande alebo vzťahy,“ hovorí Shannon Smith, riaditeľ pre styk s verejnosťou v spoločnosti Plenty of Fish.

„Usilujú sa preto na svojich skúsenostiach stavať, chcú sa stať súcitnejšími komunikátormi, lepšími poslucháčmi a vo všeobecnosti viac sebauvedomelými ľuďmi. Tým vytvárajú prívetivejšie prostredie pre lepšie randenie.“

Čas byť lepším

Prieskum tiež odhaľuje najobľúbenejšie spôsoby, ktorými sa nezadaní snažia zlepšiť pre svojich budúcich partnerov:

  • 37 percent podstupuje psychoterapiu a usiluje sa prekonať traumy z minulosti,
  • 37 percent cvičí,
  • 36 percent viac spí,
  • 35 percent sa zdokonaľuje prostredníctvom kníh a podcastov,
  • 33 percent sa o seba viac stará.

Respondenti tvrdia, že úsilie byť lepšími partnermi ich zároveň učí:

  • zvažovať pocity druhých (43 percent),
  • oceňovať maličkosti (39 percent)
  • a oceňovať prejavy lásky (38 percent).

Jeden z troch účastníkov výskumu (35 percent) považuje možnosť učiť sa nové a lepšie spôsoby komunikácie a naslúchania za obzvlášť užitočné. Viac ako tri štvrtiny z nich (77 percent) sa domnievajú, že výhody sebazdokonaľovania môžu uplatniť nielen počas randenia, ale vo viacerých oblastiach života. „Nezáleží na tom, či sa nezadaní stretávajú s potenciálnymi partnermi prostredníctvom aplikácie alebo v reálnom živote, táto skúsenosť by mala byť príjemná a zábavná, ale ak neviete, kde začať, môže byť aj zdrvujúca,“ pokračuje Smith, ktorý navrhuje, aby sa človek najprv pozrel do svojho vnútra. „Keď si spokojný s tým, kto si, si lepšie vybavený milovať druhých,“ odôvodňuje.

Zdroj: studyfinds.org
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky