Viac ako päťdesiat percent účastníkov štúdie správne interpretovalo, čo si opice „hovoria“.
Najnovší výskum dvoch vedkýň z Univerzity sv. Ondreja v Škótsku naznačuje, že posledný spoločný predok ľudí a šimpanzov používal podobné gestá, ktoré mohli byť východiskovým bodom pre ľudskú reč. Ich štúdiu uverejnil včera 24. januára magazín PLOS Biology.
Spravodajský portál BBC news na základe nej uvádza, že ľudoopy vrátane svojich vzdialených príbuzných, ako sú šimpanzy a orangutany, sa dorozumievajú prostredníctvom vyše osemdesiatich druhov gest. Napríklad dlhým škrabavým pohybom dávajú najavo, že chcú, aby ich niekto poškrabal. Keď si pohladia ústa, pýtajú si jedlo. A keď šimpanz odtrhne zubami prúžok z listu, flirtuje.
Výskumníci pomocou online hry testovali, ako chápu ľudia desať najbežnejších gest, ktoré používajú šimpanzy (Pan troglodytes) a bonobovia (Pan paniscus). 5656 účastníkov požiadali, aby si pozreli dvadsať krátkych videí, na ktorých opice ukazujú rôzne gestá, a zo štyroch možností vybrali, čo znamenajú.
Na ich prekvapenie viac ako päťdesiat percent účastníkov správne interpretovalo význam gest. Ak im priblížili kontext videa, úspešnosť interpretácie sa zvýšila len okrajovo.
Výskumníci sa zamýšľali nad tým, prečo sa teda opičie gestá v ľudskej gestikulácii nezachovali. Podľa nich nevymizli úplne, len sú nespočetnými spôsobmi maskované. Pripomínajú inú štúdiu, ktorá poukazuje na to, že 1- až 2-ročné deti používajú vyše päťdesiat gest z opičieho repertoáru.
Podľa Kirsty E. Grahamovej, prvej autorky štúdie, „môžu byť gestá opíc, ktorým ľudia rozumejú, akoby to mali vrodené, súčasťou evolučne starodávneho slovníka gest všetkých druhov ľudoopov vrátane nás“. Spoluautorka štúdie Catherine Hobaiterová hovorí, že výsledky ich skutočne prekvapili.
Vedkyne však pripúšťajú, že naše porozumenie gestickému jazyku opíc môže vychádzať aj z toho, že sme inteligentnejší, fyzicky sa na ne podobáme a spájajú nás i podobné sociálne ciele.
Zdroje: BBC news, PLOS Biology
(GL)