Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová štúdia: Mozgu nie je jedno, či sa prechádzate v lese alebo meste

VEDA NA DOSAH

Vedci pritom skúmali vplyv prostredia na aktivitu amygdaly, mozgovej štruktúry citlivej na stres.

Rodina na prechádzke so psom. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Vedci už desaťročia potvrdzujú množstvo rozdielov v oblasti duševného zdravia medzi ľuďmi žijúcimi vo vidieckom a ľuďmi žijúcimi v mestskom prostredí. Je jasné, že čas strávený v prírode môže byť psychicky prospešný, koniec koncov nikto si nespája dlhú prechádzku v lese so stresom.

Napriek tomu nebolo zrejmé, či mestské prostredie spôsobuje väčší stres a či ho život v prírodnom prostredí znižuje.

Nová štúdia od výskumníkov z Inštitútu Maxa Plancka pre ľudský rozvoj, ktorú pred pár dňami zverejnil prestížny vedecký magazín Nature, to do istej miery objasňuje. Ukazuje totiž, že u vidiečanov sa amygdala v stresovej situácii aktivuje menej ako u mestských ľudí.

Výskumníci o tom získali kauzálne dôkazy skúmaním aktivity amygdaly u 63 zdravých dobrovoľníkov v týchto dvoch rozličných prostrediach pomocou magnetickej rezonancie. Odmerali im ju dvakrát, najprv pred hodinovou prechádzkou a potom po nej. Náhodne vybraná polovica zo skupiny dobrovoľníkov sa prechádzala v berlínskom lese Grunewald a druhá polovica po rušnej nákupnej ulici v Berlíne.

Dobrovoľníkom, ktorí sa prechádzali lesom, sa aktivita amygdaly znížila. Kým u ľudí z druhej skupiny, ktorí sa prechádzali rušnou ulicou mesta, nevykazovala aktivita amygdaly žiadnu zmenu.

Výskumníci upozorňujú, že to neznamená, že mesto musí nevyhnutne zvyšovať stresové reakcie človeka, ale čas strávený v prírode ich môže utlmiť.

Zdroje: DOI: 10.1038/s41380-022-01720-6 (Nature), Inštitút Maxa Plancka
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky