Dnes si pomocou pokusu ukážeme rozdiel medzi topením pevninského a oceánskeho ľadovca.
Pradávni ľudia považovali prírodné živly za božské bytosti, ktorých sa báli, a preto im prejavovali úctu. Moderný človek pochopil ich fyzikálne aj chemické vlastnosti a skrotil ich vo svoj prospech. Avšak podcenil fakt, že príroda je silnejšia ako on. A keď v nej niečo vychýli z rovnováhy, vráti mu to. Neraz práve prostredníctvom svojich živlov.
Vedecké pokusy Štyri živly približujú prostredníctvom vedeckej šou vlastnosti ohňa, vody, vzduchu a pôdy. V náučných a zároveň zábavných videopokusoch vám ukážeme, že príroda je hravá, ale treba mať pred ňou rešpekt.
Vedeli ste, že…
• Príčinou vyhynutia pravekých mamutov a ďalších veľkých bylinožravcov bolo aj topenie ľadovcov, ktoré spôsobilo rýchle otepľovanie na konci poslednej doby ľadovej (cca pred 12 000 rokmi). Keď sa začali zmenšovať, v prostredí sa zvyšovala vlhkosť a následne sa začala meniť flóra. Tým pádom vymizla vegetácia, ktorou sa mamuty dovtedy živili. Vedci to potvrdili len nedávno. Viac sa dočítate na portáli Veda na dosah TU.
• Vedci skúšajú zastaviť topenie najväčších ľadových plôch na zemeguli pomocou skleneného púdru, podmorských múrov či veterných čerpadiel. O najzaujímavejších projektoch na záchranu arktického ľadu sa dočítate na našom portáli TU.
• Ak sa nepodarí zastaviť nárast globálnej teploty pod 2 stupne Celzia, hrozí, že Grónsko sa nezvratne roztopí a následkom toho stúpne hladina svetového oceánu až o 7 metrov. Tento ostrov spolu s Arktídou významne stabilizuje celý klimatický systém, ktorý okrem iného zabezpečuje súčasné prúdenie Golfského prúdu. Viac si o tom môžete prečítať na našom webe TU.
Čo potrebujeme na pokus ľadovec?
Potrebujeme:
• dve nádoby s ľadom,
• dve akváriá,
• kamene,
• vodu,
• fixku.
Vedecká show vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt s názvom Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Podujatie sa konalo bez účasti verejnosti.
Pripravilo ju Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT), ktoré je súčasťou Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).
(GL)