Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Z New Yorku sa rýchlo šíri nový typ variantu covidu omikron, zvaný kraken

Andrea Fedorovičová

Dva prípady identifikovali už aj v Českej republike. Odborníci vyzývajú ľudí na zvýšenú opatrnosť.

Variant koronavírusu. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Z New Yorku sa v súčasnosti veľkou rýchlosťou šíri nový podvariant koronavírusu s názvom XBB 1.5, prezývaný aj kraken. Dosiaľ najprenosnejší variant je podľa odborníkov špecifický tým, že dokáže obchádzať imunitu získanú očkovaním alebo nákazou.

Prítomnosť vírusu dosiaľ potvrdili v 29 krajinách sveta, vedci však predpokladajú, že reálne prenikol už i ďalej. Dva prípady identifikovali aj v susednom Česku. Vyzývajú preto ľudí na zvýšenú opatrnosť.

Prezradí ho najmä upchatý nos

Hlavných príznakov nového variantu je zatiaľ desať. Prezradí ho najmä upchatý nos a bolesť v krku.

Dievča fúkajúce nos. Zdroj: iStockphoto.com

Nový variant koronavírusu sa prejavuje najmä upchatým nosom. Zdroj: iStockphoto.com

Typická je aj bolesť hlavy, kašeľ s hlienmi, chrapľavý hlas, bolesti svalov a nastať môžu opäť i zmeny čuchu.

Nemocnice sa zapĺňajú

WHO znervózňuje predovšetkým rýchlosť jeho šírenia, a to hlavne v USA a niektorých krajinách Európy. „Tam, kde sa XBB.1.5 rozšírila, nahradila ostatné mutácie,” uviedla vedúca WHO pre covid Maria Van Kerkhoveová.
V amerických nemocniciach stúpol počet pacientov s koronavírusom na viac ako 44-tisíc. Viac hospitalizovaných krajina evidovala naposledy začiatkom marca minulého roka.

Podľa virológa Lawrenca Younga z Univerzity vo Warwicku by sa kraken rozhodne nemal brať na ľahkú váhu. Varuje, že mutácia je vysoko nákazlivá. „Je to pre nás všetkých budíček, aby sme, čo sa týka covidu, nezaspali na vavrínoch,“ povedal pre Daily Mail.

Zaberá naň očkovanie, nefunguje terapia monoklonálnymi protilátkami

O XBB.1.5 zatiaľ odborníci nemajú veľa údajov, avšak nedávno publikovaný výskum v New England Journal of Medicine naznačuje, že ľudia, ktorí dostali tretiu a štvrtú dávku očkovania s účinkom i proti omikronu BA.4 a BA.5, sú lepšie chránení aj proti XBB.1.5. Takých však nie je veľa.

Ďalšou v ostatných mesiacoch často diskutovanou otázkou je, či na nové typy koronavírusu zaberá terapia monoklonálnymi protilátkami. Zdravotníci už na jeseň priznali, že niektoré terapie na novšie varianty nefungujú, a nedávna štúdia v časopise Cell potvrdzuje, že nereagujú ani na XBB, čo naznačuje, že zrejme nebudú účinné ani v prípade XBB.1.5.

Pozor na molnupiravir

Štátny zdravotný ústav Českej republiky zároveň začiatkom roka varoval pred neuváženým predpisovaním liekov s účinnou látkou molnupiravir. Lekári by ich nemali predpisovať predovšetkým pacientom, ktorí užívajú lieky na potlačenie imunity – ide najmä o ľudí po transplantáciách alebo trpiacich rakovinou či autoimunitnými ochoreniami.

V súvislosti s podávaním molnupiraviru sa totiž objavujú prvé varianty s vysokým počtom mutácií a jeho neuvážené predpisovanie a užívanie by mohlo podľa odborníkov viesť k vytvoreniu emergentného variantu SARS-CopV-2, ktorý by mohol mať závažný epidemický dosah. Pokiaľ sa stav pacienta, ktorému bol molnupiravir predpísaný, nelepší alebo je naďalej pozitívny, mali by mu odobrať vzorky a zaslať ich na sekvenáciu do národného referenčného laboratória.

Pomenovaný podľa mýtického hlavonožca

Názov kraken dostala nová mutácia práve vzhľadom na svoju vysokú nákazlivosť a schopnosť obchádzať získanú imunitu. Pomenoval ju profesor biológie na Guelfskej univerzite v kanadskom Ontáriu Ryan Gregory. Hovoriť jej len omikron by už totiž podľa neho nebolo dostatočne výstižné.

Kraken útočiaci na starú loď. Zdroj: iStockphoto.com

Kraken útočiaci na starú loď. Zdroj: iStockphoto.com

Pojem kraken pochádza zo škandinávskej mytológie. Nazývali tak bájneho obrieho hlavonožca schopného potápať celé lode. Príbehy o tejto obrovskej morskej príšere s mnohými chápadlami kolovali medzi severskými námorníkmi už odpradávna, prvé písomné správy o ňom však pochádzajú z polovice 18. storočia z pera bergenského biskupa Erika Pontoppidana.

Napriek tomu, že námorníci poznajú chobotnice a hlavonožce obdarené chápadlami nanajvýš dobre, krakena považovali za celkom iný druh, pretože bol vraj podstatne väčší.

Zdroje: CTV News, Cell, New England Journal od Medicine, Fortune, ČT24, TN Nova, Novinky.cz, Wikipedia.org

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky