Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Omikron je už vo vyše sto krajinách sveta

Galina Lišháková

Najhoršie sú na tom USA či Brazília. Kým Biden proti nemu zapája armádu, Bolsonaro tvrdí, že naň nikto nezomrie.

Šírenie variantu omikron po svete. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Omikron, nový variant koronavírusu, bol objavený v Juhoafrickej republike vo vzorkách odobratých 12. novembra. Vedci o ňom informovali už o necelý týždeň. Pretože má oproti delta variantu takmer dvojnásobne väčší počet mutácií, ľahšie preniká do ľudských buniek a ľahšie sa mu darí obísť aj imunitu získanú očkovaním. I keď očkovaní ľudia zväčša vykazujú miernejšie prejavy covidu ako pri delte, podobné prechladnutiu, je nebezpečné nazývať ho miernym vírusom. V našich predchádzajúcich článkoch sa na tom zhodli virologička Tatiana Betáková (TU) a lekár Miloš Jeseňák (TU).

Aj omikron totiž privádza ľudí do nemocníc a môže spôsobiť postcovidový syndróm. Navyše sa šíri tak rýchlo, že vo väčšine krajín, do ktorých prenikol, vytlačil deltu zhruba v priebehu troch týždňov. To spôsobuje mimoriadne prudký nárast pacientov v nemocniciach a enormnú preťaženosť zdravotníkov.

Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v Európskom hospodárskom priestore (EEA) nový variant koronavírusu dominuje v Rakúsku, Belgicku, na Cypre, v Dánsku, Fínsku, Francúzsku či Grécku, dokopy v 19 krajinách EEA.

Portál BBCnews píše, že vo svete najvyšší nárast prípadov aktuálne zaznamenáva USA, India a Brazília. Za nimi nasleduje Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Rusko.

Podľa westránky Statista eviduje omikron už 114 krajín sveta.

Pozrime sa, ako sa v zopár z nich šíril a ako sa s ním pasujú.

Holandsko a Belgicko zaviedli prísne opatrenia

Za prvú krajinu Európskej únie, do ktorej prenikol omikron, sa najprv považovalo Belgicko. Portál Euronews informoval, že ho určili vo vzorke odobratej 22. novembra od človeka, ktorý sa vrátil z Egypta a nebol proti novému koronavírusu zaočkovaný.

Portál BBCnews informoval, že sa neskôr ukázalo, že Holandsko malo pacienta pozitívneho na omikron skôr. Podľa všetkého išlo o člena belgického vodnopólového tímu, ktorý sa v polovici novembra vrátil zo zápasu v českom Brne. Na konci minulého týždňa (9. januára) bol podľa ECDC v Holandsku nový variant v 99,8 percenta vzoriek.

Belgicko zaviedlo opatrenia proti šíreniu omikronu od 26. decembra. Zatvorilo kiná, divadlá, koncertné sály, štadióny aj kryté športoviská. Do obchodov môžu ľudia vstupovať maximálne po dvoch, ich počet v interiéri je obmedzený. Bary a reštaurácie sú otvorené do 23.00 hod., ale s limitmi.

Pred vyše týždňom začali v Belgicku odporúčať nosenie respirátorov namiesto látkových tvarových masiek.

Podobné obmedzenia platia v Holandsku od 18. decembra. Vláda odporučila, aby každý, kto môže, ostal doma a neprijímal viac ako dvoch návštevníkov za deň. Otvorené ostali len supermarkety a lekárne. Reštaurácie, s výnimkou tých, ktoré jedlo rozvážajú, museli zavrieť. Takisto zavreli kaderníctva, kiná, múzeá, školy s výnimkou základných. Tie však môžu fungovať za prísnych opatrení.

Reuters informuje, že hoci omikron v Belgicku stále prevažuje, v nemocniciach je momentálne menej pacientov s covidom a vláda zrejme na nátlak občanov opatrenia zmierni. Žiadajú to najmä obchodníci z oblastí blízko nemeckých a belgických hraníc, ktorí argumentujú, že belgickí zákazníci teraz odchádzajú za nákupmi do zahraničia. Očakáva sa, že vláda ich dovolí otvoriť. A taktiež povolí otvorenie kaderníctiev a telocviční, i keď pre obmedzený počet zákazníkov. Vysokoškoláci by sa mali vrátiť k prezenčnému vyučovaniu.

Testovanie na koronavírus z auta. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračná fotografia. Zdroj: iStockphoto.com

Francúzsky súd zrušil povinné nosenie masiek v uliciach

FRANCE24, francúzska štátna spravodajská televízia, v utorok 11. januára oznámila, že vo Francúzsku zachytili 368 149 nových prípadov koronavírusu, čo je najvyšší denný počet, aký mali od začiatku pandémie. Omikron je v 78,6 percentách testovaných vzoriek.

Francúzske úrady však potvrdili prvý prípad variantu omikron najprv na ostrove Réunion v Indickom oceáne, a to 30. novembra minulého roka. Už o mesiac v krajine galského kohúta tento variant dominoval. 31. decembra počet nových omikronových infekcií dva dni po sebe prekročil 200 000.

V reakcii na situáciu vláda nariadila nové opatrenia. Napríklad prácu z domu pre tých, u ktorých prichádza do úvahy, obmedzenie počtu účastníkov verejných podujatí či nosenie rúšok aj v exteriéri pre všetkých nad 11 rokov.

Francúzsky súdny tribunál 13. januára tohto roku zrušil bezpodmienečné nariadenie nosenia masiek v uliciach. Prekrytie dýchacích ciest na vonkajších priestranstvách však môžu nariaďovať jednotlivé prefektúry krajiny na základe epidemiologickej situácie. Môžu vymedziť a vhodne označiť určité zóny a časové intervaly, kde je rúško potrebné. Napríklad vtedy, keď je na uliciach rušno a nie je možný fyzický odstup alebo na zhromaždeniach.

Odvolal sa pritom na výsledky štúdie z Cornellovej univerzity (USA). Štúdia potvrdzuje, že s respirátorom FFP2 je pravdepodobnosť nákazy koronavírusom 75-krát menšia ako bez neho – hoci štúdia bola vypracovaná predtým, ako vznikol variant omikron a skúmala aktivity v interiéroch.

USA vysiela do nemocníc armádnych zdravotníkov

V USA prvýkrát identifikovali nový variant koronavírusu v San Franciscu (Kalifornia) vo vzorke človeka, ktorý sa vrátil z Južnej Afriky 22. novembra. Americký spravodajský portál STAT uvádza, že bol plne zaočkovaný vakcínou od Moderny, ale nedostal posilňovaciu dávku. Mal mierne príznaky a medzičasom sa z nich zotavil.

Momentálne patrí USA medzi pandémiou najviac postihnuté krajiny sveta, a to s denným prírastkom vyše milióna pozitívnych na koronavírus. Podľa Reuters sa preto prezident Biden chystá posilniť nemocnice v šiestich štátoch USA vojenskými zdravotníkmi. Denník The New York Times však už vidí svetlo na konci tunela, odvolávajúc sa na pokles denných prírastkov nakazených v mestách Cleveland, Newark a Washington.

Opatrenia na zvládnutie omikronu sú na rozhodnutiach guvernérov jednotlivých štátov USA. Napríklad Ralph Northam, guvernér Virgínie, vyhlásil obmedzený stav núdze od 1. decembra, po tom, ako sa počet hospitalizácií na jednotkách intenzívnej starostlivosti vyše zdvojnásobil. Umožnil nemocniciam používanie telemedicíny, rozšíriť lôžkovú kapacitu, ako aj počet lekárov, ktorí môžu podávať vakcíny. V Kentucky mobilizovali národné gardu na pomoc nemocniciam. Prezident Biden zabezpečil, že v USA je 20 000 bezplatných testovacích miest. Na kľúčových komunitných miestach, ako sú napríklad zdravotné strediská, sú navyše bezplatne k dispozícii testy na domáce testovanie.

Na druhej strane Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) v USA skrátilo karanténu pre bezpríznakových ľudí s pozitívnym výsledkom testu na covid z predchádzajúcich 10 dní na 5 dní.

Dôvodom je obava z ešte väčšieho prepadu ekonomiky.

Brazílsky prezident Bolsonaro omikron víta

Dvaja Brazílčania mali pozitívny test na omikronový variant covidu 25. novembra. Bolo to dva dni predtým, ako Brazília zrušila možnosť cestovania do a z Juhoafrickej republiky a ďalších piatich krajín južnej Afriky v snahe zabrániť šíreniu nového variantu koronavírusu. Muž ho priniesol zo Sao Paula a nakazil svoju manželku.

Aktuálne má už krajina do činenia s omikronovým cunami. Podľa televíznej stanice FRANCE24 v utorok 11. januára v Brazílii pribudlo 70 700 pozitívnych na koronavírus, osemnásobne viac ako dva dni predtým.

Bloomberg píše, že brazílsky prezident Bolsonaro napriek vyše 600 000 Brazílčanom, ktorí v posledných dvoch rokoch zomreli na koronavírus, celosvetovo vyčnieva pre svoj vzdorovitý postoj voči pandémii, ktorú opakovane nazval „malou chrípkou“. Vyhlasuje, že omikron nikoho nezabije, víta ho a označuje ho za vakcínu proti covidu. Navyše sa chváli tým, že nie je zaočkovaný.

Vo svete, naopak, pribúdajú krajiny, ktoré očkujú zdravotne vysokorizikových občanov už štvrtou dávkou vakcíny. Sú nimi Izrael, Čile, Maďarsko, najnovšie ju objednalo aj Nemecko.

Zdroje: Statista, BBCnews, ECDC,  AA.com.tr, goverment.nl, Reuters, FRANCE24, Cornell Univerzity, STAT, The New York Times, CDC,  Bloomberg

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky