Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Veda SK o zlodejovi pamäte Alzheimerovi

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto / mozog

Prečo nám Alzheimer kradne pamäť? Ako s ním bojovať, ako stimulovať mozog a hlavne ako pokročil výskum Alzheimerovej choroby? Máme šancu ju liečiť?

O tom všetkom budú hostia relácie VEDA.SK v sobotu  8. apríla 2017 od 22.20 do 24.00 hod. v Rádiu Slovensko hovoriť so Stanom Ščepánom. Hosťami sú doc. MVDr. Norbert Žilka, DrSc., z Neuroimunologického ústavu SAV, spoluriešiteľ výskumu lieku na Alzheimerovu chorobu a Mgr. Petra Brandoburová, PhD. z Centra Memory.

„Alzheimerova choroba si nevyberá, ona jednoducho príde.“ Objavili ju v roku 1907. Európa má osem miliónov pacientov s Alzheimerovou chorobou a náklady na jej liečbu momentálne predstavujú 141 miliárd eur. Odhady pritom hovoria, že v roku 2040 to bude až 18 miliónov pacientov. Zákerná choroba predstavuje veľký problém aj pre Slovensko, ktoré je najrýchlejšie starnúcou krajinou EÚ a už dnes má 180-tisíc pacientov s Alzheimerovou chorobou. Aj to sú témy, ktorým sa budú hostia relácie venovať.

Prof. Michal Novák, riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV pracuje so svojim tímom na vakcíne proti Alzheimerovej chorobe. V roku 2013 ju po dlhoročných skúškach bezpečnosti  po prvýkrát podali pacientovi. „Je to veľký míľnik, lebo po prvýkrát na svete sa  TAU vakcína aplikovala človeku v klinickej skúške a ľudstvo dostalo prvú nádej, že Alzheimerovu chorobu budeme vedieť liečiť a zastaviť,“ povedal prof. Michal Novák. Výsledky tejto úspešnej klinickej skúšky zverejnil aj najznámejší lekársky časopis The Lancet s impakt faktorom 23,468. O tom, ako pokračuje vývoj lieku na Alzheimerovu chorobu už viac vo Vede SK v Rádiu Slovensko.

 

Informácie poskytol: PhDr. Stanislav Ščepán, vedúci referátu pre komunikáciu a média SAV

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky