Podľa Úradu verejného zdravotníctva má s nadváhou a obezitou na Slovensku problémy vyše 1,5 milióna ľudí. Môže ich sprevádzať spektrum zdravotných problémov, napríklad aj neplodnosť či 12 druhov rakoviny. O tom, ako sa im dá pomôcť, hovorila doktorka Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV v relácii Veda SK, ktorú vysiela Rádio Slovensko každú tretiu sobotu neskoro večer.
Adela Penesová pôsobí ako samostatná vedecká pracovníčka v Ústave klinického a translačného výskumu Biomedicínskeho centra SAV. Venuje sa výskumu obezity, diabetu, sklerózy multiplex, ale aj hypertenzie.
„Až štvrtina detí na Slovensku má obezitu. Dobrou správou je, že za posledných 5 rokov sa toto číslo pomerne stabilizovalo, ale je to ohromujúce. Niekedy to ani nie je o náraste BMI (Index telesnej hmotnosti – meradlo rizika obezity), ale keď meriame obvod pásu, zistíme, že deti v ňom majú viac tukového tkaniva, ako by mali mať. Takéto formovanie pásu môže byť spôsobené aj tým, čo je jednoznačne dokázané – deti trávia sedavým spôsobom 2 hodiny až 6 hodín denne,“ vysvetľuje Adela Penesová.
Obezita podľa nej nie je len estetická záležitosť. Prináša so sebou veľké množstvo zdravotných komplikácií. „Je zodpovedná za vysoký krvný tlak, srdcovo-cievne ochorenia, infarkty, náhle cievne príhody, 12 druhov onkologických ochorení, ale aj problémy respiračné, tráviaceho traktu, pohybové, reprodukčné. Neplodnosť u mužov aj žien je závažná, v tuku sa menia naše hormóny. Poruchy príjmu potravy sú sprevádzané úzkosťou, depresiou. Toto všetko nám, žiaľ, do života prináša obezita,“ zdôraznila Adela Penesová.
Obezitu podľa odborníkov spôsobuje najmä nerovnováha medzi príjmom a výdajom energie. Pohľad do histórie ukazuje, že dnes sa hýbeme oveľa menej ako naši predkovia, ale jeme viac. Toto ochorenie však môže byť sčasti dané aj geneticky alebo ho môže vyvolať dlhodobý stres či nedostatok spánku.
„Dnes už vieme presne merať, koľko energie človek spáli. V tomto zmysle som robila zaujímavý výskum v National Institute of Health v Amerike, kde sme sledovali stravovanie vybraných pacientov v uzavretom priestore. Spaľovanie energie sa dá odhadnúť podľa výpočtov až na 90 percent ľudí. Potom sú ľudia, ktorí majú šetrné spaľovanie a tam to ide pomalšie,“ povedala vedkyňa.
Podľa nej dnes štúdie hovoria o tom, že v našej strave nám napríklad jednoznačne škodí priveľa soli, ale aj to, že máme málo celozrnnej stravy, vlákniny, ovocia, orieškov, semienok. To všetko prispieva ku kardiovaskulárnym ochoreniam až 30 percentami.
„Musíme povedať, že aj obézny človek môže byť veľmi zdatný, a to aj pohybovo a nemusí mať zdravotné komplikácie. Treba to posudzovať veľmi individuálne a najmä nikoho neodsudzovať. Od pacientov sa učím, ako sa dostávajú k obezite. Niekedy majú naozaj veľmi veľké psychické problémy, ktoré zajedajú. Vie to byť až záchvatové, ako napríklad nočné prejedanie sa,“ povedala Adela Penesová.
Ako teda obezitu vyriešiť? Podľa vedkyne je na začiatku náročného procesu najmä motivácia.
„Keď už je u pacienta problém, on vie, že niečo musí urobiť. Od lekára dostane presný postup, čo bude kedy robiť a napíše si to do kalendára. Musí byť na seba tvrdý a disciplinovaný. Minimálne na 90 percent sa musí držať plánu, ktorý si napíše. A na konci si dá cieľ, napríklad po troch mesiacoch si kúpim nové šaty, odmením sa a pod. Dôležitá je u nás aj spolupráca so psychológmi. Mnohokrát prídeme na určitú hranicu, kde je niečo zablokované, sú tam iné, skryté problémy a vtedy pomáhajú odborníci z tohto spektra,“ povedala vedkyňa.
Adela Penesová má za sebou zahraničné výskumné stáže, je členkou významných vedeckých spoločností, autorkou či spoluautorkou desiatok vedeckých publikácií. Je odbornou garantkou nutričného softvéru PLANEAT, ktorý tvorí jedálničky pre pacientov s rôznymi diagnózami. Má tri deti a do budúcna stále ešte zopár snov, hoci väčšina zo životných predstáv sa jej už splnila.
„Keď som študovala medicínu a potom, keď som ju skončila, mala som tri ciele. Prvým bolo zachrániť aspoň jednému človeku život. Druhým bolo priviesť na svet nejaké dieťa, možno ani nie v zmysle porodiť ho, ale niekomu v tom pomôcť – to sa mi ešte nepodarilo. No a tretím cieľom bolo ovplyvniť niekoho život, aspoň jedného človeka. Prvé a tretie želanie sa mi splnili. Napríklad teraz, ak nás počúvajú stovky, tisícky poslucháčov a aspoň desiati si povedia, že skúsia zabojovať za lepší a kvalitnejší život, tak to všetko stojí za to,“ povedala Adela Penesová.
Monika Tináková
Foto: iStock