Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V kategórii Veda, medicínske technológie vyhral startup S-Case

VEDA NA DOSAH

súťažiaci Slovak University Startup Cup 2018

V súťaži Slovak University Startup Cup 2018 uspel v kategórii Veda, medicínske technológie Martin Pekarčík – Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho študentský start-up S-Case obsadil prvé miesto.

Projekt je zameraný hlavne na pomoc humanitárnym organizáciám a doktorom bez hraníc, pôsobiacim v rozvojových krajinách sveta. Taktiež nájde uplatnenie vo výučbovom sektore, u ľudí so zdravotnými problémami a v neposlednom rade v regiónoch so zníženou zdravotníckou starostlivosťou. S-Case je medicínsko-technologickým zariadením, ktoré bude schopné merať fyziologické funkcie človeka. Kompatibilita viacerých detektorov v zariadení poskytuje využiť možnosť neprítomnosti kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka, čo znamená, že pokiaľ zdravotný stav zaznamenaný prostredníctvom S-Case nespĺňa rozmedzie fyziologických hodnôt, tak samotný S-Case upozorní daného pacienta na problémy spojené s konkrétnou nefyziologickou hodnotou a následne umožní odoslanie nameraných dát priamo do aplikácie lekára.

S-Case má taktiež edukačný potenciál pre medikov na lekárskych fakultách a budúce zdravotné sestry študujúce intravenózne podávanie liekov a auskultačné vyhodnotenie fyziologických, patologických stavov pacienta prostredníctvom fonendoskopu zabudovaného v zariadení. S-Case obsahuje v jednom zariadení nasledovné funkcie: EKG, Vein Seeker (hľadač žíl), Fonendoskop, Pulzmeter, Oximeter, Bezdotykový Teplomer, Merač Respirácie.

Martin Pekarčík so start-upom S-Case získal aj Cenu TV JOJ za najlepšiu marketingovú stratégiu start-upu. Zároveň sa stal absolútnym víťazom a nominantom Slovenska na celosvetovú súťaž vysokoškolských start-upov University Startup World Cup 2018 do Kodane.

*********************************************

Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Slovak University Startup Cup 2018 sa uskutočnilo dňa koncom júna 2018 v Bratislave. Prihlásených bolo 68 projektov z celého Slovenska. Odborná komisia vyhodnotila päť najlepších študentských start-upov podľa jednotlivých kategórií:

  1. Veda, medicínske technológie
  2. Informačné technológie, mobilné technológie, web
  3. Priemyselné technológie, technické riešenia, robotika
  4. Životné prostredie, zelené technológie
  5. Otvorená kategória pre ostatné nápady

Cieľom súťaže je oceniť a podporiť mladú generáciu študentov vysokých škôl, ktorí majú inovatívne nápady a myšlienky. Zároveň im to má pomôcť pri transformácii inovatívnych riešení do reálneho podnikania.

Organizátori sú presvedčení, že študentské start-upy majú dôležité miesto v ekosystéme startupovej komunity. Start-upy s najväčším potenciálom vyberala komisia zložená zo skúsených, úspešných podnikateľov, ako aj zástupcov reklamných partnerov, mediálnych partnerov či spolupracujúcich organizácií.

Víťazi piatich kategórií získavajú balík zaujímavých cien ako mentoring od skúsených podnikateľov, konzultačné služby od poradenskej spoločnosti, starostlivosť od finančnej inštitúcie, zapožičanie prémiového auta, atď. Absolútny víťaz pocestuje na celosvetové finále študentských startupov – University Startup World Cup do Dánska a má možnosť predstaviť svoj projekt investorom z celej Európy. Strávi tu päť dní spojených s top mentoringovým programom a možnosťou networkingu so študentskými start-upmi z celého sveta. Globálnemu víťazovi odovzdáva cenu každoročne dánska princezná. Podujatie sa koná v septembri v Kodani.

Projekt sa organizoval aj v iných krajinách pod názvom University Startup World Cup 2018. Zastrešuje ho mimovládna organizácia JCI – Slovensko (Junior Chamber International – Slovakia) v spolupráci so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou. JCI-Slovensko podporuje podnikanie mladých ľudí, a to už od študentov vysokých škôl. Junior Chamber International – Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 120 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov. V roku 2015 oslávila 100 rokov od svojho založenia.

 

Informácie a foto zdroj:

https://kpi.fei.tuke.sk/sk/uspech-v-slovak-university-startup-cup-2018

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky