Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Európskej únii je zaočkovaných vyše 73 percent dospelých

Marta Bartošovičová

Európska komisia dosiahla svoj cieľ v očkovaní proti koronavírusu. Na Slovensku sme od splnenia cieľa ešte ďaleko.

Očkovanie proti koronavírusu. Zdroj: iStockphoto.com

Očkovanie proti koronavírusu. Zdroj: iStockphoto.com

Pandémia koronavírusu za vyše roka a pol spôsobila vážne ochorenia, straty na životoch a tiež sociálne a hospodárske otrasy na celom svete. Najväčšej záťaži doteraz čelí zdravotníctvo. Koronavírus je stále tu, navyše vo viacerých variantoch. Aktuálnou prioritou je urýchliť očkovanie, pokračovať vo vakcinačnom úsilí a dôkladne sa pripraviť na budúce pandémie.

Cieľom Stratégie Európskej únie v oblasti vakcín proti koronavírusu bolo urýchlenie vývoja, výroby a nasadenia účinných a bezpečných vakcín. Prvoradou úlohou bolo čím skôr a v dostatočnom množstve zabezpečiť kvalitné očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19 a rýchly prístup členských štátov a ich obyvateľov k nim.

Európska komisia financovala časť nákladov výrobcov vakcín formou predbežných kúpnych zmlúv a za to získala právo na nákup stanoveného počtu dávok vakcíny v konkrétnom časovom rámci. Zaviazala sa, že do konca júla poskytne členským štátom dostatok dávok vakcín na úplné zaočkovanie 70 percent dospelých v Európskej únii. Svoj cieľ splnila o sedem týždňov skôr.

„Stratégia Európskej únie, ktorá spočíva v spoločnom postupe, sa vyplatila a Európa sa ocitla na čele globálneho boja proti covidu. Pandémia sa však ešte neskončila. Potrebujeme viac zaočkovaných. Vyzývam každého, kto môže, nech sa dá zaočkovať. Okrem toho musíme s očkovaním pomôcť aj zvyšku sveta. Európa bude v tomto úsilí naďalej podporovať svojich partnerov, najmä krajiny s nízkym a stredným príjmom,“ uviedla predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová.

Predsedníčka s radosťou oznámila, že Únia dosiahla svoj cieľ, ktorým bolo zaočkovať do konca leta aspoň jednou dávkou 70 percent dospelého obyvateľstva. Tento cieľ bol splnený už koncom júla a do konca augusta sa podarilo uvedené percento dosiahnuť aj pri zaočkovaní oboma dávkami vakcíny.

V tejto súvislosti komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová dodala: „Teší ma, že sme dnes dosiahli náš cieľ zaočkovať do konca leta 70 percent dospelej populácie EÚ. Ide o kolektívny úspech EÚ a jej členských štátov, ktorý ukazuje, čo je možné, keď spolupracujeme na základe solidarity a koordinovane. Naše úsilie o ďalšie zvýšenie počtu očkovaní v celej EÚ bude neochvejne pokračovať. Budeme naďalej podporovať najmä tie členské štáty, ktoré stále čelia výzvam. Musíme eliminovať rozdiely v miere zaočkovanosti, a zamedziť tak šíreniu nových variantov, čo možno dosiahnuť len tak, že tempo očkovania bude rýchlejšie ako vznik nových variantov.“

Zaočkovanosť postupne narastá. K 21. septembru už bolo očkovaných 73,4 percenta dospelých obyvateľov.

Vakcína proti koronavírusu - viacero dávok a jedna dávka. Zdroj: iStockphoto.com

Vakcína proti koronavírusu – viacero dávok a jedna dávka. Zdroj: iStockphoto.com

Na Slovensku je zaočkovaných vyše 42 percent ľudí

Koronavírus bol na Slovensku prvýkrát zaznamenaný 6. marca 2020, a to v Bratislavskom kraji. Doteraz mu podľahlo viac ako 12 600 osôb.

Z variantov koronavírusu je najviac rozšírený delta, ktorý mal v týždni od 13. do 19. septembra stopercentné zastúpenie v sekvenovaných vzorkách.

Podľa údajov, ktoré zverejnilo ministerstvo zdravotníctva bolo doteraz celkovo zaočkovaných vyše 2,3 milióna ľudí, čo predstavuje vyše 42 percent. Do 60-percentnej zaočkovanosti treba ešte zaočkovať vyše 870-tisíc ľudí. Podľa národnej stratégie by malo šesťdesiat percent zaočkovaných predstavovať približne 3 300 000 ľudí.

Najviac zaočkovaných ľudí druhou dávkou vakcíny je v Bratislave (63 percent), pričom 75 percent vo veku nad päťdesiat rokov má aj prvú dávku. Dobré výsledky dosiahli aj v okresoch Senec a Dunajská Streda (55 percent) a v okrese Pezinok (53 percent). Najmenej zaočkovaných je v okresoch Rimavská Sobota a Revúca (31 percent), Poltár a Gelnica (32 percent).

Do vakcinácie sa zapojili aj ambulancie, aby pomohli v boji proti koronavírusu. Lekári prvého kontaktu najlepšie poznajú svojich pacientov a majú ich dôveru. Minister zdravotníctva v otvorenom liste vyzdvihol ich odhodlanosť zapojiť sa do očkovania, ktoré pomôže zachrániť čo najviac životov a zmierniť následky pretrvávajúcej pandémie.

Štátny úrad pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na svojej stránke uvádza podrobné informácie o jednotlivých vakcínach proti covidu, ktorými sa na Slovensku očkuje alebo očkovalo: Comirnaty – Pfizer/BioNTech, Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca), COVID-19 Vaccine Janssen, Sputnik V.

Pripomíname, že zaočkovať sa dá aj bez registrácie. Sledujte zverejnenie konkrétnych miest na webe ministerstva zdravotníctva.

Prienik koronavírusu do ľudskej bunky. Zdroj: iStockphoto.com

Prienik koronavírusu do ľudskej bunky. Zdroj: iStockphoto.com

Očkovacie látky proti ochoreniu

Najlepšou možnosťou, ako koronavírus poraziť, je bezpečná a účinná vakcína. Európska komisia neúnavne pracuje na zabezpečení dávok vakcín, ktoré môžu všetci využiť. Hlavným cieľom vakcinácie je zabezpečenie ochrany obyvateľov pred ochorením a zabránenie šíreniu nákazy. Komisia povoľuje očkovacie látky na základe hodnotenia Európskej agentúry pre lieky a po konzultácii s členskými štátmi EÚ.

Prvé očkovacie látky podali koncom decembra v roku 2020. Komisia doposiaľ zabezpečila 4,6 miliardy dávok vakcín a priebežne vedie rokovania o nákupe ďalších. V Európskej únii bolo dodaných takmer 740 miliónov dávok vakcín a celkovo bolo zaočkovaných takmer 260 miliónov dospelých.

Komisia sa zaoberá aj riešením nových mutácií vírusu s cieľom čo najrýchlejšie vyvinúť a vo veľkom vyrobiť účinné vakcíny proti nim. Spolu s krajinami EÚ prisľúbili takmer tri miliardy eur pre COVAX, globálnu iniciatívu zameranú na zabezpečenie spravodlivého prístupu k vakcínam proti covidu, a podporujú očkovanie v partnerských krajinách. Taktiež podpísala novú zmluvu so spoločnosťou BioNTech-Pfizer, v ktorej sa počíta s dodaním 1,8 miliardy dávok vakcín v období medzi koncom tohto roka a rokom 2023. Využila aj možnosť objednať 150 miliónov dávok na základe druhej zmluvy so spoločnosťou Moderna.

Členské štáty môžu predať alebo darovať dávky krajinám v núdzi mimo EÚ alebo prostredníctvom nástroja COVAX, čím prispejú k celosvetovo spravodlivému prístupu k vakcínam. Team Europe chce do konca roka 2021 poskytnúť krajinám s nízkym a stredným príjmom asi dvesto miliónov ďalších dávok vakcín zabezpečených na základe predbežných kúpnych zmlúv Európskej únie, a to najmä prostredníctvom nástroja COVAX.

Zdroje: Web Európskej komisie (1,2), Ministerstvo zdravotníctva SR (1,2), Web Koronavírus a Slovensko

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky