Európska komisia dosiahla svoj cieľ v očkovaní proti koronavírusu. Na Slovensku sme od splnenia cieľa ešte ďaleko.
Pandémia koronavírusu za vyše roka a pol spôsobila vážne ochorenia, straty na životoch a tiež sociálne a hospodárske otrasy na celom svete. Najväčšej záťaži doteraz čelí zdravotníctvo. Koronavírus je stále tu, navyše vo viacerých variantoch. Aktuálnou prioritou je urýchliť očkovanie, pokračovať vo vakcinačnom úsilí a dôkladne sa pripraviť na budúce pandémie.
Cieľom Stratégie Európskej únie v oblasti vakcín proti koronavírusu bolo urýchlenie vývoja, výroby a nasadenia účinných a bezpečných vakcín. Prvoradou úlohou bolo čím skôr a v dostatočnom množstve zabezpečiť kvalitné očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19 a rýchly prístup členských štátov a ich obyvateľov k nim.
Európska komisia financovala časť nákladov výrobcov vakcín formou predbežných kúpnych zmlúv a za to získala právo na nákup stanoveného počtu dávok vakcíny v konkrétnom časovom rámci. Zaviazala sa, že do konca júla poskytne členským štátom dostatok dávok vakcín na úplné zaočkovanie 70 percent dospelých v Európskej únii. Svoj cieľ splnila o sedem týždňov skôr.
„Stratégia Európskej únie, ktorá spočíva v spoločnom postupe, sa vyplatila a Európa sa ocitla na čele globálneho boja proti covidu. Pandémia sa však ešte neskončila. Potrebujeme viac zaočkovaných. Vyzývam každého, kto môže, nech sa dá zaočkovať. Okrem toho musíme s očkovaním pomôcť aj zvyšku sveta. Európa bude v tomto úsilí naďalej podporovať svojich partnerov, najmä krajiny s nízkym a stredným príjmom,“ uviedla predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová.
Predsedníčka s radosťou oznámila, že Únia dosiahla svoj cieľ, ktorým bolo zaočkovať do konca leta aspoň jednou dávkou 70 percent dospelého obyvateľstva. Tento cieľ bol splnený už koncom júla a do konca augusta sa podarilo uvedené percento dosiahnuť aj pri zaočkovaní oboma dávkami vakcíny.
V tejto súvislosti komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová dodala: „Teší ma, že sme dnes dosiahli náš cieľ zaočkovať do konca leta 70 percent dospelej populácie EÚ. Ide o kolektívny úspech EÚ a jej členských štátov, ktorý ukazuje, čo je možné, keď spolupracujeme na základe solidarity a koordinovane. Naše úsilie o ďalšie zvýšenie počtu očkovaní v celej EÚ bude neochvejne pokračovať. Budeme naďalej podporovať najmä tie členské štáty, ktoré stále čelia výzvam. Musíme eliminovať rozdiely v miere zaočkovanosti, a zamedziť tak šíreniu nových variantov, čo možno dosiahnuť len tak, že tempo očkovania bude rýchlejšie ako vznik nových variantov.“
Zaočkovanosť postupne narastá. K 21. septembru už bolo očkovaných 73,4 percenta dospelých obyvateľov.
Na Slovensku je zaočkovaných vyše 42 percent ľudí
Koronavírus bol na Slovensku prvýkrát zaznamenaný 6. marca 2020, a to v Bratislavskom kraji. Doteraz mu podľahlo viac ako 12 600 osôb.
Z variantov koronavírusu je najviac rozšírený delta, ktorý mal v týždni od 13. do 19. septembra stopercentné zastúpenie v sekvenovaných vzorkách.
Podľa údajov, ktoré zverejnilo ministerstvo zdravotníctva bolo doteraz celkovo zaočkovaných vyše 2,3 milióna ľudí, čo predstavuje vyše 42 percent. Do 60-percentnej zaočkovanosti treba ešte zaočkovať vyše 870-tisíc ľudí. Podľa národnej stratégie by malo šesťdesiat percent zaočkovaných predstavovať približne 3 300 000 ľudí.
Najviac zaočkovaných ľudí druhou dávkou vakcíny je v Bratislave (63 percent), pričom 75 percent vo veku nad päťdesiat rokov má aj prvú dávku. Dobré výsledky dosiahli aj v okresoch Senec a Dunajská Streda (55 percent) a v okrese Pezinok (53 percent). Najmenej zaočkovaných je v okresoch Rimavská Sobota a Revúca (31 percent), Poltár a Gelnica (32 percent).
Do vakcinácie sa zapojili aj ambulancie, aby pomohli v boji proti koronavírusu. Lekári prvého kontaktu najlepšie poznajú svojich pacientov a majú ich dôveru. Minister zdravotníctva v otvorenom liste vyzdvihol ich odhodlanosť zapojiť sa do očkovania, ktoré pomôže zachrániť čo najviac životov a zmierniť následky pretrvávajúcej pandémie.
Štátny úrad pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na svojej stránke uvádza podrobné informácie o jednotlivých vakcínach proti covidu, ktorými sa na Slovensku očkuje alebo očkovalo: Comirnaty – Pfizer/BioNTech, Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca), COVID-19 Vaccine Janssen, Sputnik V.
Pripomíname, že zaočkovať sa dá aj bez registrácie. Sledujte zverejnenie konkrétnych miest na webe ministerstva zdravotníctva.
Očkovacie látky proti ochoreniu
Najlepšou možnosťou, ako koronavírus poraziť, je bezpečná a účinná vakcína. Európska komisia neúnavne pracuje na zabezpečení dávok vakcín, ktoré môžu všetci využiť. Hlavným cieľom vakcinácie je zabezpečenie ochrany obyvateľov pred ochorením a zabránenie šíreniu nákazy. Komisia povoľuje očkovacie látky na základe hodnotenia Európskej agentúry pre lieky a po konzultácii s členskými štátmi EÚ.
Prvé očkovacie látky podali koncom decembra v roku 2020. Komisia doposiaľ zabezpečila 4,6 miliardy dávok vakcín a priebežne vedie rokovania o nákupe ďalších. V Európskej únii bolo dodaných takmer 740 miliónov dávok vakcín a celkovo bolo zaočkovaných takmer 260 miliónov dospelých.
Komisia sa zaoberá aj riešením nových mutácií vírusu s cieľom čo najrýchlejšie vyvinúť a vo veľkom vyrobiť účinné vakcíny proti nim. Spolu s krajinami EÚ prisľúbili takmer tri miliardy eur pre COVAX, globálnu iniciatívu zameranú na zabezpečenie spravodlivého prístupu k vakcínam proti covidu, a podporujú očkovanie v partnerských krajinách. Taktiež podpísala novú zmluvu so spoločnosťou BioNTech-Pfizer, v ktorej sa počíta s dodaním 1,8 miliardy dávok vakcín v období medzi koncom tohto roka a rokom 2023. Využila aj možnosť objednať 150 miliónov dávok na základe druhej zmluvy so spoločnosťou Moderna.
Členské štáty môžu predať alebo darovať dávky krajinám v núdzi mimo EÚ alebo prostredníctvom nástroja COVAX, čím prispejú k celosvetovo spravodlivému prístupu k vakcínam. Team Europe chce do konca roka 2021 poskytnúť krajinám s nízkym a stredným príjmom asi dvesto miliónov ďalších dávok vakcín zabezpečených na základe predbežných kúpnych zmlúv Európskej únie, a to najmä prostredníctvom nástroja COVAX.
Zdroje: Web Európskej komisie (1,2), Ministerstvo zdravotníctva SR (1,2), Web Koronavírus a Slovensko