„Mojím snom je pomôcť pri objavení liečby na dnes ťažko liečiteľné ochorenia, ako sú práve nádory. Svoju budúcnosť vidím ako vo výskume, tak aj v klinickej praxi. Myslím, že touto cestou človek najlepšie pochopí, čo reálne treba na liečbe zlepšiť, a zároveň môže svojim pacientom pomôcť tým, že v liečbe uplatňuje najnovšie vedecké poznatky.“
Emília Petríková pochádza z Banskej Bystrice, kde študovala na Gymnáziu J. G. Tajovského. Od roku 2014 je študentkou všeobecného lekárstva na 2. lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Na súťaži EUCYS, kde sa každoročne stretávajú najlepší mladí vedci Európy, Emília v roku 2013 zvíťazila s projektom z oblasti medicíny Aspirín a kyselina salicylová v kombinácii s inhibíciou PI3K podporujú bunkovú smrť v malígnom melanóme.
Účinky „obyčajného“ acylpyrínu
Vedci v poslednej dobe začali zisťovať, že aspirín, každému dobre známy liek proti horúčke a bolesti, by mohol pomôcť aj v boji s rakovinou. Emília sa na Biologickom ústave Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne venovala výskumu malígneho melanómu, nádoru kože s veľmi zlou prognózou. Testovala, či by aj v tomto prípade nemohol pomôcť „obyčajný“ acylpyrín. Ukázalo sa, že aspirín, ako aj jeho hlavný metabolit, kyselina salicylová, výrazne znižujú rast nádorových buniek, a aj podporujú účinok iných protinádorových látok, v spojení s ktorými sú schopné usmrtiť až 50 % nádorových buniek. V danom prejave zrejme hrá rolu potlačenie prepisu genetickej informácie z DNA. Výsledky jej výskumu by mohli pomôcť pri hľadaní liečby tohto veľmi agresívneho nádoru kože v budúcnosti.
Po druhýkrát stáž na Mayo Clinic v USA
V roku 2015 sa Emílii Petríkovej podarilo už po druhýkrát dostať na stáž na Mayo Clinic v Rochestri v Minnesote, USA, kde pracovala na výskume možnosti zlepšenia zisťovania prognózy pacientov s glioblastómami nádormi mozgu, na základe MRI snímok. „V porovnaní s prvou stážou na Mayo Clinic bola druhá stáž zameraná viac smerom ku klinickému výskumu, vďaka čomu budú výsledky skôr aplikované v praxi. Som rada, že som si daný typ štúdie mohla skúsiť a snáď takto aj pomôcť zlepšiť liečbu pacientov. Viem sa viac rozhodnúť, akým smerom chcem smerovať môj výskum v budúcnosti. Tiež verím, že mi stáž pomohla aj pre moju budúcu klinickú prax, nakoľko som sa naučila analyzovať MRI snímky pacientov s nádormi mozgu. Z výsledkov by mala vzniknúť publikácia v pomerne prestížnom impaktovanom časopise.“ vysvetľuje Emília.
Počas roka štúdium, cez prázdniny výskum
V roku 2016 sa Emília Petríková pripravovala najmä na letnú stáž v oblasti „translational research“ (z angl. translačný výskum) – spájajúcu poznatky základného výskumu s klinickou praxou. „V Prahe počas akademického roku pracujem len voľno časovo na výskume ohľadom psychiatrických ochorení a ich možného spojenia s inými ochoreniami a fenotypovými znakmi. Preferujem skôr zamerať sa naraz na jeden cieľ, preto ak počas roka štúdium, tak cez prázdniny výskum. Navyše základný molekulárno-biologický výskum vyžaduje pomerne náročné rozdelenie času (človek napr. hodinu pripravuje reakciu, tri hodiny čaká a potom potrebuje pokračovať v práci), čo sa ťažko kombinuje so štúdiom medicíny,“ objasňuje Emília náročnosť skĺbenia štúdia lekárstva a vedeckej činnosti.
Nielen veda
Vo voľnom čase táto sympatická a talentovaná vedkyňa rada športuje, behá alebo posilňuje, trávi čas s priateľmi, a tiež sa zúčastňuje umeleckých podujatí. Jej veľkou vášňou je cestovanie, spoznávanie nových miest a kultúr. Za aktivitu, na rozmedzí voľného času a práce, Emília považuje mentoring a prednášanie študentom, ktorý sa rovnako chcú zapojiť do výskumu, z čoho má radosť.
Viac o talentovaných mladých vedcoch a vedkyniach si môžete prečítať v brožúre Mladí vedci – budúcnosť Slovenska.
Spracovala: Martina Pitlová, NCP VaT pri CVTI SR
Foto: archív E. Petríková, A. Mišányová, L. Smital
Uverejnila: ZVČ