V roku 2024 je 14. november venovaný téme „Pomoc šíriť informácie o diabete a životnej pohode“.
Svetový deň diabetu si každoročne pripomíname 14. novembra s cieľom zvýšiť povedomie o cukrovke a význame jej prevencie. Daný termín bol stanovený v roku 1991 Medzinárodnou federáciou pre diabetes (International Diabetes Federation, IDF) a Svetovou zdravotníckou organizáciou (World Health Organization, WHO) na počesť narodenia Fredericka Bantinga, kanadského fyziológa a objaviteľa inzulínu.
V roku 2024 je tento deň venovaný téme Pomoc šíriť informácie o diabete a životnej pohode. V roku 2007 v reakcii na epidémiu cukrovky sa spustila kampaň a celý svet prijal logo modrého kruhu, ktorý symbolizuje boj proti cukrovke. Modrý kruh zdôrazňuje jednotu a pozitívne nazeranie.
Diabetes v číslach
Diabetes mellitus, alebo cukrovka, je ochorenie, pri ktorom ľudský organizmus nie je schopný udržať koncentráciu krvného cukru v bežných medziach. Častejší je diabetes mellitus 2. typu, ktorý súvisí so životným štýlom. Diabetes nie je iba dedičné ochorenie, preto by sa mali mať na pozore aj tí, ktorí ochorenie v rodine nemajú.
Ak nie je diabetes liečený alebo je liečený nedostatočne, môže viesť k poškodeniu niektorých tkanív, predovšetkým očí, ľadvín, periférnych nervov a ciev. Výskyt diabetu celosvetovo ustavične rastie. Dnes hovoríme o diabete ako o epidémii tretieho tisícročia.
Podľa Ministerstva zdravotníctva SR cukrovka postihuje viac ako 460 miliónov ľudí na celom svete a očakáva sa, že do roku 2050 toto číslo dosiahne až 1,3 miliardy. V Európskej únii dnes cukrovkou trpí asi 10 percent populácie a predpokladá sa, že v roku 2030 to bude vyše 16,6 percenta Európanov. Na Slovensku je evidovaných viac ako 370 000 diabetikov, čo predstavuje vyše 7 percent obyvateľstva, pričom ďalších 20 až 30 percent ľudí už ochorenie má, len o ňom ešte nevie.
Typy a príznaky diabetu
Diabetes mellitus sa delí na štyri základné typy:
- Diabetes 1. typu – je spôsobený autoimunitnou deštrukciou beta-buniek pankreasu s nutnosťou inzulínovej liečby. Často vzniká v detstve.
- Diabetes 2. typu – je najčastejším typom, vyvíja sa z inzulínovej rezistencie a neschopnosti beta-buniek pankreasu produkovať dostatok inzulínu. Riziko vzniku tohto typu cukrovky rastie s nadhmotnosťou, obezitou, so sedavým životným štýlom a s nezdravou stravou.
- Špecifické typy diabetu – sú spôsobené genetickými a inými poruchami pankreasu.
- Gestačný diabetes – sa objavuje počas gravidity a zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu neskôr v živote ženy.
Príznaky diabetu môžu zahŕňať častý smäd, časté močenie, únavu, náhly úbytok hmotnosti, zápach dychu po acetóne, pomalé hojenie rán a iné.
Pri diabete 2. typu vo včasných štádiách pacienti nemajú ťažkosti. Odhaliť ho vie lekár pri pravidelných preventívnych prehliadkach vyšetrením hodnoty glykémie v krvi. Preto ak človek nechodí na pravidelné preventívne prehliadky, diabetes 2. typu sa odhalí väčšinou až v štádiu chronických komplikácií, často až po niekoľkoročnom trvaní ochorenia.
O cukrovke hovoríme vtedy, keď je hodnota cukru v krvi nalačno viac ako 7 milimolov na liter (mmol/l) a dve hodiny po jedle alebo pri náhodnom stanovení viac ako 11 mmol/l.
Čo môžeme robiť pre prevenciu?
Dôležitá je zmena životného štýlu – vhodná pohybová aktivita, správne stravovacie návyky, udržiavanie telesnej hmotnosti, nekonzumovať alkohol, nefajčiť, vylúčiť zo svojho jedálnička rafinovaný cukor, piť veľa vody, schudnúť pri nadváhe a obezite, sledovať si veľkosť porcií, vyhnúť sa sedavému spôsobu života.
Dôležitejšia je skôr osveta ako imunizácia. Potrebné je vychovávať ľudí, aby sa dobre stravovali, rozpoznávali včasné varovné signály a nič nebrali ako samozrejmosť. Pri diabete platí, že rozumnou životosprávou je možné nástup ochorenia znížiť alebo oddialiť. Kľúčovými faktormi pri liečbe diabetu sú racionálna strava, pohybová aktivita a v prípade nadváhy či obezity aj optimalizácia telesnej hmotnosti.
(JM)