Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pozor na nočné svetlo, ktoré môže zvyšovať riziko vzniku cukrovky

VEDA NA DOSAH

Keď sa v noci vystavíme svetlu, môžeme si spôsobiť narušenie cirkadiánneho rytmu.

Práca na počítači v noci. Zdroj: iStockphoto.com

Práca na počítači v noci. Zdroj: iStockphoto.com

Robíte na počítači dlho do noci alebo pozeráte obľúbené seriály? Príliš veľa jasného svetla v noci zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja cukrovky 2. typu. Zistili to vedci v novej rozsiahlej štúdii na vyše 85 000 ľuďoch. Dokonca aj slabé nočné osvetlenie počas spánku môže narušiť prirodzené denné rytmy tela, tvrdia odborníci z Flindersovej univerzity.

Nezdravý životný štýl a cukrovka

Diabetes mellitus je komplexná metabolická porucha, pri ktorej organizmus nie je schopný dobre spracovávať glukózu vplyvom absolútneho alebo relatívneho nedostatku inzulínu a súčasne inzulínovej rezistencie.

Diabetes 2. typu (získaný) ovplyvňuje, ako telo narába s inzulínom. Pankreas síce produkuje inzulín, ale bunky tela sa správajú tak, akoby ho nepotrebovali. A preto sa začne tvoriť inzulínu čoraz menej, čím vzniká inzulínová rezistencia. Vyvíja sa mnoho rokov, ťažko sa lieči a zvyčajne súvisí s nezdravým životným štýlom, ako je nedostatok pohybu, zlé stravovacie návyky či obezita.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má cukrovku na svete približne 422 miliónov ľudí. V roku 1980 bolo na Slovensku lekármi sledovaných 122 197 diabetikov, v roku 2022 to bolo už 349 595, čo je nárast takmer o 230 000 pacientov.

Používanie mobilu v noci. Zdroj: iStockphoto.com

Používanie mobilu v noci. Zdroj: iStockphoto.com

Pozor na svetlo v noci

Lekári a vedci už mali nejaký ten čas podozrenie, že medzi cukrovkou a umelým osvetlením existuje určitý vzťah. Nové zistenia sú zatiaľ najsilnejším dôkazom toho, že nadmerné nočné osvetlenie je skutočným zdravotným rizikom, tvrdí tím, ktorý stojí za štúdiou zverejnenou v časopise The Lancet Regional Health – Europe.

„Keď vystavíme naše telo v noci svetlu, spôsobuje to narušenie nášho cirkadiánneho rytmu, čo vedie k zmenám v sekrécii inzulínu a metabolizme glukózy,“ povedal hlavný autor Andrew Phillips. Takéto zmeny ovplyvňujú schopnosť tela regulovať hladinu cukru v krvi, čo môže v konečnom dôsledku viesť k rozvoju cukrovky 2. typu.

Výskumníci zozbierali 13 miliónov hodín informácií a deväť rokov sledovali účastníkov, aby zistili, či sa u nich vyvinul diabetes 2. typu. Účastníci nosili svetelné senzory umiestnené na zápästí, ktoré merali úroveň okolitého svetla vo dne aj v noci.

Skupina, v ktorej boli ľudia vystavení svetlu vo väčšej miere počas noci, mala až o 67 percent vyššie riziko vzniku cukrovky v neskoršom veku. Vo všeobecnosti išla miera svetla ruka v ruke s rizikom tohto metabolického ochorenia, a to bez ohľadu na to, koľko a akému svetlu boli účastníci vystavení cez deň.

Odborníci odporúčajú eliminovať množstvo svetla vo večerných hodinách. Dôležité je aj to, aby miestnosť, v ktorej spíme, bola čo najtmavšia. Je to jednoduchý a lacný spôsob, ako si prikloniť zdravie na svoju stranu.

Čo treba robiť večer?

  • Vo večerných hodinách používajte menej intenzívne svietidlá.
  • Vyhýbajte sa modrému svetlu (najmä z mobilných telefónov) v čase medzi desiatou hodinou večer a štvrtou hodinou ráno.
  • Ak potrebujete ísť v noci na toaletu alebo skontrolovať deti, skúste to urobiť v úplnej tme alebo použite len veľmi slabé svetlo.
  • Uistite sa, že počas spánku máte v miestnosti úplnú tmu.

Zdroj: New Atlas, VND, iNews, DOI: 10.1016/j.lanepe.2024.100943

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky