Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Streda s molekulárnou biomedicínou na TVT 2015!

Martina Pitlová

ilustračné foto

Ako sa mení medicína vďaka molekulárnej biológii?

DNA a jej využitie v prognostike, diagnostike i terapii

Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR Vás pozýva na podujatie pod názvom Streda s molekulárnou biomedicínou, ktorého cieľom je vysvetliť verejnosti, prečo sa netreba báť ale tešiť z toho, čo dnes vieme urobiť s DNA – od čítania, cez cielené zmeny až po vytvorenie novej DNA. Lekári a molekulárni biológovia z Ústavu Molekulárnej Biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave budú prednášať o sci-fi, ktoré sa stáva realitou.

Streda s molekulárnou biomedicínou sa uskutoční v stredu 11. 11. 2015 ako jedno z hlavných podujatí v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2015 v Centre vedecko-technických informácií SR na Lamačskej ceste 8/A v Bratislave.

Doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc., MPHHoci molekulárna biomedicína otvorila za posledné roky nové možnosti v prevencii, diagnostike i liečbe chorôb, do klinickej praxe sa tieto zistenia dostávajú len pomaly a na Slovensku často vôbec. Aké sú príčiny pomalej aplikácie do praxe? Čo je to medicína založená na dôkazoch? Prečo musia pacienti čakať 20 a viac rokov, kým sa účinná liečba dostane do rutinného používania? Vedecko-výskumní pracovníci Ústavu Molekulárnej Biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave budú vo viacerých kratších prednáškach prezentovať, ako intenzívne sa menia rôzne aspekty medicíny vďaka novým poznatkom a inováciám v molekulárnej biológii a genetike.

Prednášajúci:

Doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, DrSc., MPH – Prognostika
RNDr. Barbora Izrael Vlková, PhD. – Diagnostika
MUDr. RNDr. Roman Gardlík, PhD. – Génová terapia
RNDr. Ľubomíra Tóthová, PhD. – Fágová terapia
MUDr. Mgr. Július Hodosy, PhD., MPH – Molekulárna biomedicína v klinickej praxi

Streda s molekulárnou biomedicínou bude rozdelená na dve samostatné časti. Doobeda, o 9.00 hod., bude prednáškový cyklus určený organizovaným skupinám zo stredných škôl, ktoré sa môžu prihlasovať zaslaním prezenčnej listiny na email: ncpvat@cvtisr.sk. Popoludňajšia časť je určená širokej verejnosti a uskutoční sa o 17.00 hod.

Vstup na podujatie je voľný.

Viac informácií na stránke Týždňa vedy a techniky na Slovensku

Autor: Martina Pitlová, CVTI SR

Foto: CVTI SR

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky