Škodliviny sa nachádzajú v množstve predmetov dennej spotreby. Avšak aj vitamíny, ktorými si môžeme pomôcť, sú ľahko dostupné.
V seriáli o plodnosti a tehotenstve prinášame náhľad do sveta zložitého reprodukčného systému. Pre každé embryo predstavuje prvých pár týždňov po oplodnení veľký boj a väčšina z nich ho nezvládne. V skutočnosti mnohé prirodzene počaté embryá zaniknú skôr, ako žena vôbec zistí, že je tehotná. Len asi jedna tretina oplodnených vajíčok prežije a vyvinú sa z nich bábätká, ktoré sa narodia do nášho sveta.
V druhej časti sa dozviete:
- ako toxické látky bisfenol A a ftaláty ovplyvňujú plodnosť,
- ktoré prenatálne vitamíny treba užívať a prečo.
Nebezpečné látky
Odborný výraz fertilita znamená plodnosť a vyjadruje potenciál vajíčka stať sa oplodneným a natoľko životaschopným, že prejde úspešným tehotenstvom. Vajíčko je najväčšou bunkou v tele žien. Ovplyvňujú ho rôzne faktory životného štýlu, avšak môžeme ich kontrolovať.
Ak chceme mať lepšiu šancu otehotnieť a donosiť zdravé dieťa, jedným z prvých krokov, ktoré by sme mali urobiť, je menej sa vystavovať špecifickým toxínom, ktoré môžu plodnosť narušiť. Patria k nim najmä chemické látky, ako sú bisfenol A a ftaláty.
Bisfenol A (BPA)
Jednou zo svetovo najviac vyrábaných organických chemických zlúčenín a zároveň toxínov, ktorý preukázateľne znižuje kvalitu a fertilitu vajíčok, je BPA.
O tom, že môže spôsobovať zdravotné riziká sa vie, no napriek dlhoročnému tlaku zo strany verejnosti sa bežne používa vo všetkom od plastových nádob na potraviny až po papierové účtenky.
BPA spôsobuje celý rad nežiaducich účinkov. Najzávažnejšie je, že ovplyvňuje aktivitu pohlavných hormónov estrogénu, testosterónu a tiež hormónov štítnej žľazy. Vyslúžil si pomenovanie endokrinný disruptor, pretože narúša prirodzené aktivity endokrinného systému.
Každý folikul vo vaječníkoch, ktorý sa vyvíja, obsahuje vajíčko. Ako rastie a dozrieva, rastie aj vajíčko vnútri. BPA znižuje tvorbu estrogénu, a tým ohrozuje hormonálnu rovnováhu a narúša rast folikulov vo vaječníkoch. Vedci predpokladajú, že zasahuje do štruktúr bunky, ktoré organizujú a oddeľujú chromozómy počas delenia vajíčka, a tak vytvára potenciálne mutácie.
Štúdie ukazujú, že ženy, ktoré podstupujú umelé oplodnenie a zároveň majú vysoké hladiny BPA v krvi, majú nižší počet zdravých embryí a je menej pravdepodobné, že otehotnejú. Ženy s vyššími hladinami BPA majú tiež menšiu pravdepodobnosť, že otehotnejú prirodzene, keďže vyššia koncentrácia BPA spôsobuje, že embryám sa nemusí podariť uhniezdiť. Konkrétne ženy so zníženou rezervou vajíčok (čo súvisí napríklad aj s rastúcim vekom) sú citlivejšie na účinky BPA.
Malá štúdia v Japonsku naznačila, že ženy, ktoré mali vo svojej histórii tri a viac potratov v prvom trimestri tehotenstva, mali aj trikrát vyššie hladiny BPA v porovnaní so ženami bez prirodzených potratov.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) zakázal v roku 2011 používanie BPA pri výrobe polykarbonátových (PC) dojčenských fliaš pre deti do 1 roku života. A v roku 2018 definoval špecifický migračný limit pre BPA v plastových výrobkoch na úrovni 0,05 miligramu na jeden kilogram.
Najlepšou stratégiou, ako znížiť naše vystavenie BPA, je eliminovať plasty z kuchyne. Pri poškodení plastu, napríklad kontaktom s horúcimi potravinami, umývaním v horúcej vode, s drsným čistiacim prostriedkom alebo zahrievaním v mikrovlnnej rúre, sa začne BPA vylučovať do akéhokoľvek jedla alebo nápoja.
Ftaláty
Rovnako ako BPA môžu tieto chemikálie ohroziť aktivitu hormónov, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri fertilite. Po vstupe ftalátov do ľudského organizmu totiž rýchlo metabolizujú na rôzne biologicky aktívne metabolity. Škody môžu narobiť aj neskôr, pretože prechádzajú aj do materského mlieka.
V súčasnosti sú mnohé ftaláty v Európskej únii kategorizované ako látky vzbudzujúce veľké obavy vzhľadom na ich endokrinne narúšajúce vlastnosti a toxickosť pre reprodukčný systém.
Čiastočným dôvodom je, že ftaláty znižujú produkciu estrogénu vo folikuloch, a estrogén je jedným z hlavných motorov rastu a vývoja vajíčok ľudí. Ftaláty zvyšujú aj oxidačný stres, a tým spôsobujú zánik folikulov.
Okrem iného narúšajú aj syntézu steroidných hormónov v tele, čo vedie k zníženiu hladín androgénov. Nízke hladiny androgénov počas vývoja vedú k narušenej maskulinizácii plodu, ktorá sa prejavuje malformáciami genitálneho traktu, náchylnosťou na rakovinu semenníkov a zníženým počtom spermií.
Ftaláty majú široké zastúpenie v mäkkých plastoch, vinyle, čistiacich prostriedkoch, lakoch na nechty a vôňach. Ľahko unikajú z týchto produktov vo forme výparov alebo malých čiastočiek.
Najlepšou možnosťou zníženia expozície ftalátmi je nahradiť produkty z kozmetiky produktmi so značením bez parfumácie, na rastlinnej báze alebo, ešte lepšie, bez obsahu ftalátov.
Prenatálne multivitamíny
Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú môžeme urobiť, aby sme sa na tehotenstvo dostatočne pripravili, je každý deň užívať prenatálny multivitamín.
Vitamíny sú dôležité nielen pri prevencii vrodených chýb, ale môžu nám tiež uľahčiť otehotnieť, a to obnovením ovulácie a zvýšením kvality vajíčok. Niektoré vitamíny dokážu znížiť aj riziko potratu.
Zo všetkých týchto dôvodov je dôležité začať užívať prenatálny vitamín skôr – ak je to možné –, aspoň tri mesiace pred prvým pokusom o počatie.
Vitamín D
V jednej z najpresvedčivejších štúdií, ktorá bola publikovaná v roku 2012, výskumníci z Kolumbijskej univerzity a University of Southern California (USC) merali hladiny vitamínu D u takmer 200 žien, ktoré podstupovali umelé oplodnenie. Pravdepodobnosť úspešného tehotenstva bola štyrikrát vyššia u žien s vysokými hladinami vitamínu D v porovnaní so ženami s ich nedostatkom. V skupine s najvyššou hladinou vitamínu D otehotnelo až 47 percent žien, zatiaľ čo s nízkou hladinou vitamínu D iba 20 percent.
Doposiaľ nie je známe, ako sa vitamín D podieľa na plodnosti, ale vedci predpokladajú, že zlepšuje pripravenosť výstelky maternice na tehotenstvo, taktiež znižuje hladinu glukózy a zodpovedá za rovnováhu hormónov.
Je pravdepodobné, že doplnky s vitamínom D môžu napomôcť iba vtedy, ak je ho v tele nedostatok. Avšak jeho deficit je prekvapivo bežným javom, najmä v chladnejších klimatických podmienkach.
Užívanie vitamínu D dokonca zlepšuje stav pri syndróme polycystických ovárií (PCOS). Až 50 percentám žien s PCOS napraví ovuláciu jeho pravidelný príjem (minimálne 6 mesiacov).
Folát
Folát je vitamín B, pre telo potrebný v stovkách rôznych biologických procesov. Kyselina listová (označená aj ako vitamín B9) je druh folátu a jej syntetická forma sa používa v doplnkoch pre plánovanie tehotenstva. Telo si kyselinu listovú nevie samo vyrobiť, preto je potrebné prijímať ju z potravy či formou výživových doplnkov.
Tradične je kyselina listová známa svojou úlohou pri prevencii závažných vrodených chýb, ako je rázštep chrbtice. K tejto chybe dochádza, keď sa časť embrya, z ktorej nakoniec vznikne chrbtica (nazývaná neurálna trubica), nevyvinie správne. Formovanie neurálnej trubice prebieha v prvých týždňoch tehotenstva a môže ho vážne narušiť nedostatok kyseliny listovej.
Folát ovplyvňuje kvalitu vajíčok, pretože sa zúčastňuje na tvorbe nových kópií DNA, pri delení bunky a aj pri vytváraní stavebných prvkov bielkovín.
Americké centrá pre kontrolu chorôb (CDC), Ministerstvo zdravotníctva Spojeného kráľovstva a mnohé ďalšie orgány verejného zdravotníctva odporúčajú, aby všetky ženy, ktoré plánujú mať dieťa, užívali 400 mikrogramov (0,4 miligramu) kyseliny listovej a takto predišli defektom neurálnej trubice dieťaťa. Stanovené množstvo by sme mali brať ešte navyše k prirodzeným potravinovým zdrojom.
Harvardská škola verejného zdravotníctva zistila, že ženy, ktoré denne užívali doplnky obsahujúce folát, mali oveľa nižšiu neplodnosť v dôsledku problémov s ovuláciou.
Iné vitamíny
Typický prenatálny multivitamín obsahuje niekoľko ďalších vitamínov, ktoré sú rovnako užitočné pre zvýšenie pravdepodobnosti počať.
Vitamín B12 zohráva úlohu pri kvalite vajec. Prijímame ho iba zo živočíšnych zdrojov, ako je mäso a mliečne výrobky, vegáni môžu preto trpieť jeho nedostatkom.
Vitamín B6 hrá významnú rolu pri udržiavaní rovnováhy rôznych hormónov v našom tele, v dôsledku nedostatku vitamínu B6 dôjde k hormonálnej nerovnováhe, najmä k nerovnováhe estrogénu a progesterónu.
Prenatálne multivitamíny obsahujú aj cenné antioxidanty, ako sú vitamíny A, C a E. Zinok, selén a jód sú nevyhnutné pre správnu funkciu štítnej žľazy. Jej činnosť má vplyv na fertilitu. Ak je nedostatočná, môže potlačiť ovuláciu a zvýšiť riziko potratu. Zinok a selén sa navyše podieľajú na antioxidačných obranných systémoch, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou zdravých vajíčok.
Koenzým Q10
Ak by sme chceli pridať len jeden ďalší doplnok, najlepšou voľbou je koenzým Q10 (CoQ10).
Najnovší výskum naznačuje, že užívanie CoQ10 zvyšuje kvalitu vajíčok a embryí tým, že zvyšuje prísun bunkovej energie na dokončenie všetkých procesov, ktoré súvisia s dozrievaním a oplodnením. CoQ10 hrá priamu úlohu vnútri mitochondrií, ktoré vytvárajú energiu.
Mnohé doplnky obsahujú neaktívnu formu CoQ10, ktorý je málo rozpustný a zle sa vstrebáva. Naše telo CoQ10 premieňa (chemicky povedané redukuje) na druhú formu CoQ10 – ubichinol –, ktorý je potom pre telo využiteľnejší.
V lekárňach je potrebné všímať si formu CoQ10 a vyhľadávať doplnky s ubichinolom. Odporúčaná denná dávka predstavuje 600 miligramov tradičného CoQ10, čo zodpovedá približne 200 – 300 miligramov ubichinolu.
V ďalšej časti zistíte, ako vplýva na plodnosť vajíčok strava a jej nutričné látky.
Zdroje: Fett R.: It Starts with the Egg: How the Science of Egg Quality Can Help You Get Pregnant Naturally, Prevent Miscarriage, and Improve Your Odds in IVF. Franklin Fox Publishing LLC. 2014