Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Seriál o lete: Koľko piť tekutín a čo robiť pri úpale aj úžehu

VEDA NA DOSAH

V tretej časti série radí lekárka Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Dve ženy kráčajúce po parku s fľašami vody. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Letné obdobie sa spája s vyššími teplotami či cestovaním. Počas tohto obdobia je dôležité vedieť, ako významne znížiť riziko ochorení z potravín dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) preto prináša odporúčania, ako si dávať pozor pri stravovaní nielen na cestách, ale aj v domácich podmienkach.

V tretej časti seriálu o lete radí lekárka Jana Hamade, vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR, ako sa vhodne do letných horúčav obliecť, ako predísť dehydratácii organizmu a úžehu aj úpalu.

Ako sa vhodne obliecť do horúčav

Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb a z prírodných materiálov. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože bránia odparovaniu potu.

Pozor na zvýšenú fyzickú námahu

Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny, ideálne do 7. hodiny ráno. Ak musíte urobiť niečo v exteriéri, robievajte si časté prestávky v tieni a v čase medzi 10. a 16. hodinou obmedzte pobyt vonku a nezdržiavajte sa na slnku.

Dodržiavajte pitný režim

Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je u každého človeka individuálne. Závisí napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne 2 – 4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 litra až 3 litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia. Piť by sa malo priebežne, čiže v menších dávkach a častejšie a ešte pred pocitom smädu. V horúčavách obmedzte nápoje s obsahom chinínu, kávu, alkohol i sladené nápoje. Ideálna je obyčajná voda doplnená o minerálne vody.

Malým deťom, ktoré majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu, je potrebné často ponúkať pitie. Mimoriadne dôležité je dodržiavanie pitného režimu pre seniorov. Dennú dávku tekutín by si mali rovnomerne rozložiť počas dňa.

Nepodceňte riziko úpalu a úžehu

Úpal je prehriatie organizmu, ktoré vzniká aj bez priameho slnečného žiarenia. Úžeh je prehriatie organizmu vplyvom slnečného žiarenia. Prejavujú sa bolesťami hlavy, nevoľnosťou, mdlobami až závratmi, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom, zvýšenou telesnou teplotou, zvracaním.

Postihnutého je potrebné premiestniť do chladného prostredia, najlepšie chladnej miestnosti s vetraním a uložiť ho do stabilizovanej polohy. Postupne ho ochladzujte, najlepšie obkladmi, nie sprchou alebo kúpeľom. Tekutiny mu podávajte po malých množstvách, najlepšie lyžičkou. Väčšie množstvo vody naraz sa neodporúča. Pri zhoršení stavu je dôležité privolať pomoc (volať 155 alebo 112).

Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu a pobyt vonku treba obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny. Deti do 6 mesiacov nenatierajte krémami s ochranným faktorom (SPF), keďže tieto deti na slnko vôbec nepatria. Chráňte ich slnečníkom alebo clonou, nie plienkou prehodenou cez striešku kočiara, pretože hrozí prehriatie. Staršie deti je potrebné pri pobyte vonku opakovane natierať vhodnými krémami a vhodne obliekať.

Počas leta je potrebné chrániť sa v exteriéri vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. Neodporúčame opakované vystavovanie sa slnečnému žiareniu, ktoré negatívne vplýva na kožu.

Nikdy nenechávajte deti a zvieratá čakať v zaparkovanom vozidle, dokonca ani vtedy, ak ste presvedčení, že sa vzdialite iba na chvíľu! Nespoliehajte sa na pootvorené okná vozidla, k prehriatiu organizmu dochádza rýchlo a môže mať smrteľné následky.

Ďalšie praktické odporúčania

  • Skontrolujte, či máte lieky uskladnené podľa inštrukcií na obale, zvýšenými teplotami sa môže totiž znižovať ich účinnosť. Väčšinu liekov je potrebné skladovať pri izbovej teplote, teda do 25 °C.
  • Na každú sezónu je vhodné použiť nový takzvaný opaľovací krém s ochranným faktorom SPF. Po otvorení dochádza k postupnému znehodnocovaniu a v nasledujúcej sezóne už nemusí poskytovať dostatočnú ochranu.
  • Zásady bezpečného kúpania nájdete podrobne zhrnuté v tlačovej správe k začiatku kúpacej sezóny.

Zdroj: TS ÚVZ SR
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky