Už v roku 4500 pred n. l. si na nej pochutnávali Indiáni, ktorí konzumovali nielen plody, ale aj listy a semená.
Na pultoch obchodov sa začínajú množiť tekvice vo všetkých farbách jesene. Je zdravá, všestranná a plná živín, vlákniny, vitamínov, minerálov a antioxidantov. Navyše má nízky obsah kalórií a vo varení sa dá použiť naslano aj nasladko.
Symbol jesene
Zrelá zimná tekvica z čeľade tekvicovité (Cucurbitaceae) patrí do rovnakej rastlinnej rodiny ako uhorky a melóny. Ľudia po celom svete si ju spájajú s tradičnou halloweenskou dekoráciou, so Sviatkom všetkých svätých alebo s výdatnou hustou polievkou či koláčom. Jedno je isté, jej dužina poskytuje celý rad zdravotných výhod.
Už v roku 4500 pred n. l. si na nej pochutnávali Indiáni, ktorí konzumovali nielen plody, ale aj listy a semená. K nám sa dostala približne v 15. storočí zo Strednej Ameriky. Na území Slovenska sa dnes pestujú štyri druhy: tekvica obyčajná, veľkoplodá, figolistá a muškátová.
Tekvice sú zvyčajne okrúhle a oranžové, hoci veľkosť, tvar a farba sa môžu líšiť v závislosti od odrody. Majú hrubú vonkajšiu šupu, ktorá je rebrovaná, ako aj stonku, ktorá spája tekvicu s jej listovou rastlinou.
Zdravotné benefity
Väčšina zdravotných výhod tekvice spočíva v jej obsahu vlákniny a mikroživín. Vláknina je kľúčovým prvkom, ktorý podporuje zdravie čriev reguláciou črevnej mikroflóry a pomáha pravidelnému vyprázdňovaniu. Je jedným z najznámejších zdrojov betakaroténu. Jedna šálka obsahuje viac ako päť gramov tohto silného antioxidantu, ktorý oranžovej zelenine a ovociu dodáva ich žiarivú farbu. Telo ho potom premieňa na vitamín A.
Konzumácia potravín s vysokým obsahom betakaroténu znižuje riziko vzniku určitých typov rakoviny, poskytuje ochranu pred astmou a srdcovými chorobami, dokonca znižuje riziko vekom podmienenej degenerácie makuly (žltá škvrna na sietnici oka, miesto najostrejšieho videnia). Luteín a zeaxantín sú jediné karotenoidy v potrave, ktoré sa hromadia v sietnici a nazývajú sa makulárne pigmenty.
Jedna šálka varenej tekvice (245 gramov) obsahuje:
- tuk: 0,2 gramu
- bielkoviny: 2 gramy
- sacharidy: 12 gramov
- vláknina: 7 gramov
- vitamín A: 245 percent (potreby denného príjmu, RDI)
- vitamín C: 19 percent RDI
- draslík: 16 percent RDI
- meď: 11 percent RDI
- mangán: 11 percent RDI
- vitamín B2: 11 percent RDI
- vitamín E: 10 percent RDI
- železo: 8 percent RDI
- malé množstvo horčíka, fosforu, zinku, kyseliny listovej a niekoľkých vitamínov B
Tekvica pozostáva približne z 90 percent vody a správna hydratácia podporuje náš imunitný systém. Keďže 70 percent imunitného systému je v črevách, tekvica je ideálnym prostriedkom, ako si vybudovať silnú bariéru proti chorobám.
Tekvica je prirodzeným zdrojom mnohých minerálov vrátane draslíka, vápnika a horčíka, ktoré podporujú srdce. Tieto tri prvky sú vhodné aj podľa diéty DASH (diétne prístupy na zastavenie hypertenzie). Tekvica navyše obsahuje menej sodíka, čím prospieva zdravému krvnému tlaku.
Tekvicové semená
Tekvicové semená majú dlhú históriu nutričného využitia, ktorá sa datuje do oblasti Oaxaca Highlands v Mexiku pred viac ako 7 500 rokmi. V mnohých kultúrach sa používali ako ľudový liek na liečbu infekcie močových ciest a močového mechúra, vysokého krvného tlaku a hladiny cukru v krvi, obličkových kameňov aj parazitov.
Moderná medicína potvrdzuje, že majú pôsobivý nutričný profil, podporujúci zdravie. Sú bohatým zdrojom bielkovín, nenasýtených mastných kyselín, vitamínov a minerálov, ktoré znižujú rizikové faktory chronických ochorení vrátane rakoviny prsníka, konečníka a pľúc.
Majú vysoký obsah horčíka, ktorého väčšina ľudí nemá v strave dostatok. Obsah horčíka pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, čím znižuje riziko cukrovky.
Tekvicové semená sú bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú odstraňovať voľné radikály, zodpovedné za poškodenie buniek. Jedna zaujímavá štúdia zistila, že tekvicové semená boli spojené s výrazne zníženým rizikom rakoviny prsníka u žien po menopauze, a druhá štúdia ukázala, že pomáhajú pri zvládaní menopauzy aj s hladinou cholesterolu počas tohto obdobia.
Zdroj: Healthline, BBCgoodFood, MedicalNewsToday, Health, Záhrada