Pacienti, ktorí sa zaregistrujú do štúdie, dostanú presné inštrukcie a sadu šiestich parfumových fixiek.
Strata čuchu a chuti patrí medzi hlavné príznaky ochorenia Covid-19. Väčšine pacientov sa čuch spontánne vráti, lekári však zaznamenali aj prípady, keď porucha pretrváva niekoľko týždňov či mesiacov.
Pomôcť pacientom, ktorým sa čuch po prekonaní vírusového ochorenia prirodzene nevrátil, by mal projekt Čuch a Covid-19. Projekt vytvorili vedci z Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).
Respondenti absolvujú test. Na základe jeho výsledku im vedci odporučia špecialistov, ktorí sa im budú následne venovať.
Záujemcovia o test sa môžu prihlásiť online prostredníctvom webovej stránky cuch.sk. Po vyplnení žiadosti im vedci zašlú identifikačný kód a čuchový test.
Poškodené sú často bunky čuchovej sliznice
Presná príčina poruchy čuchu u pacientov, ktorí prekonali ochorenie Covid-19, doposiaľ nie je známa. Za najpravdepodobnejší dôvod straty čuchu považujú vedci poškodenie podporných buniek čuchovej sliznice nosa.
„Podporné bunky čuchovej sliznice predstavujú štruktúrnu oporu čuchovým receptorovým bunkám, zvyšujú ich senzitivitu a sú s nimi metabolicky a funkčne prepojené. Podporné bunky majú na svojom povrchu ACE-2 receptory, ktoré predstavujú pre koronavírus „vstupnú bránu“ do buniek. V dôsledku vstupu koronavírusu do podporných buniek sliznice dochádza k ich poškodeniu, následne k zápalovému procesu na čuchovej sliznici a v konečnom dôsledku k znefunkčneniu čuchových receptorových buniek, čo má za následok stratu čuchu,” vysvetľuje pre portál Veda na dosah Enikő Račeková z Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV, jedna z koordinátoriek projektu.
Dodáva, že ak sa pacientom čuch spontánne neobnoví a jeho strata bude trvať týždne či mesiace, pravdepodobne došlo k vážnejšiemu poškodeniu čuchových receptorov.
„Podporné bunky čuchovej sliznice sú schopné sa regenerovať v priebehu niekoľkých dní, čo zodpovedá pomerne rýchlemu „návratu“ čuchu pri infekcii koronavírusom. V prípade pretrvávajúcej anosmie spojenej s covidom-19 sa predpokladá, že je postihnutá väčšia časť čuchovej sliznice s výraznejšou deštrukciou čuchových receptorových buniek.”
Ako test funguje
Test pomocou parfumových fixiek má vedcom pomôcť objektivizovať poruchu čuchu. Podľa Enikő Račekovej ide o jednoduchý test, v rámci ktorého majú pacienti určiť pachovú látku.
Odborníci z výsledkov dokážu vyčítať, či pacient trpí úplnou stratou čuchu (ansomiou), čiastočnou stratou čuchu (hyposmiou) alebo má čuch v poriadku (normosmia).
Na zistenie iných informácií týkajúcich sa čuchovej funkcie, ako sú napríklad schopnosti určiť vône alebo rozlíšiť čuchový prah, tieto testy nestačia.
„Okrem kvantitatívnych zmien čuchu – hyposmie a anosmie sa u pacientov s covidom-19 objavujú aj kvalitatívne zmeny čuchu – parosmia (skreslený čuchový vnem) a fantosmia (čuchový vnem, pri absencii pachovej látky). Parosmia býva niekedy považovaná za príznak regenerácie čuchovej funkcie,” približuje neurobiologička.
Záujemca o test čuchu najprv vyplní online formulár, v ktorom oficiálne požiada o vyšetrenie. Následne mu vedci zašlú identifikačný kód a sadu parfumových fixiek.
„Pacientom posielame sadu fixiek šiestich rôznych vôní, takzvaný test parfumových fixiek od firmy Centropen. Bol vyvinutý v Českej republike, kde sa využíva pri testovaní čuchu už niekoľko rokov, a je vyrábaný výlučne pre potreby testovania čuchu,” vysvetľuje doktorka Račeková.
Po otestovaní pacient vyplní jeden z online dotazníkov podľa toho, či ide o náhlu stratu čuchu alebo pretrvávajúcu stratu čuchu. Výsledok testu vedci zasielajú pacientovi na emailovú adresu, ktorú uviedol v dotazníku.
Odborníci odporúčajú čuchový tréning
Nielen svaly, ale aj čuch je možné rehabilitovať. Ak budú pacienti trénovať čuch, môže u nich nastať zlepšenie narušenej čuchovej sliznice.
„Pozitívny vplyv čuchového tréningu na čuchanie bol preukázaný viacerými vedeckými štúdiami, ktoré potvrdili, že štruktúrované krátkodobé vystavenie vybraným pachom môže zvýšiť čuchovú citlivosť. Princíp je podobný ako v prípade iných cvičení (cvičenie svalov, cvičenie hry na hudobnom nástroji nám zabezpečí pokrok v tom, čo cvičíme). Je to rehabilitačná pomôcka na zlepšenie narušenej čuchovej funkcie. Podstatou metódy je dráždenie čuchových receptorových buniek prirodzenými neagresívnymi čuchovými podnetmi,” konštatuje Enikő Račeková.
Pri čuchovom tréningu sa využívajú najmä esencie s vôňu citrónu, klinčekov, ruže, škorice alebo eukalyptu.
„Do výberu prichádzajú predovšetkým príjemné vône rastlinných silíc, vône, ktoré sú nám známe z každodenného života. Spomínané esencie tvoria rozmanité skupiny vôní, ktoré pomôžu stimulovať veľký počet čuchových receptorov. Obľúbenosť istých vôní sa, samozrejme, líši v závislosti od geografických podmienok alebo stravovacích návykov,” hovorí neurobiologička.
Pacient by mal trénovať svoj čuch aspoň dvakrát každý deň, a to krátkymi vdychmi nad nádobkou so širokým otvorom s obsahom esencie. Čuchová stimulácia nad jednou nádobkou by nemala byť dlhšia ako 10 sekúnd. Potom si pacient nádobky vymení tak, aby čuchový podnet vystriedal. Tento postup opakuje dovtedy, kým nevyčerpá všetky vône.
Odborníci odporúčajú vykonávať čuchový tréning dlhodobo, tri mesiace a dlhšie.