Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pozitívne prípady covidu opäť pribúdajú

VEDA NA DOSAH

Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách na Slovensku poukazuje na mierne zvýšenie v každom kraji.

Ilustračný obrázok planéty Zem, okolo ktorej lieta koronavírus.

Ilustračný obrázok planéta Zem a koronavírus. Zdroj: iStock

Na Slovensku je v priemere každý deň hlásených 198 nových pozitívnych prípadov nákazy koronavírusom. Počet prípadov vzrástol v juhovýchodnej Ázii a na Strednom východe približne o 45 percent a v Európe o približne 6 percent. Podľa najnovšej týždennej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) však počet úmrtí celosvetovo klesol o 16 percent.

Návrat dovolenkárov zvýši počet pozitívnych prípadov

Za mesiac jún eviduje Slovensko mierne zvýšené počty pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19, avšak nejde o rapídny nárast. Hlavný hygienik SR Ján Mikas uvádza, že vírus SARS-CoV-2 v našej populácii naďalej cirkuluje a neustále sa vyvíja, a preto riziká objavenia sa nových variantov zostávajú reálne.

Najvyšší nárast prípadov sa očakáva ku koncu leta a v jesenných mesiacoch, a to v súvislosti s návratom dovolenkárov a nástupom chladnejších mesiacov. „Situáciu dôkladne monitorujeme a sledujeme aj šírenie nových subvariantov omikronu BA.4 a BA.5. Na Slovensku cirkulujú v populácii varianty v nasledujúcom zastúpení: za mesiac jún doteraz tvoril subvariant BA.4 spolu 6,5 % a subvariant BA.5 tvoril 19,6 % zo všetkých osekvenovaných pozitívnych vzoriek,“ uvádza Mikas.

Monitoring odpadových vôd

Epidemiologickú situáciu analyzujú na Slovensku aj prostredníctvom užitočného doplnkového nástroja – monitoringu odpadových vôd –, ktorý umožňuje detegovať prípadné ohniská nákazy.
Epidemiológovia sa vedia na lokality s narastajúcim počtom prípadov bližšie zamerať a nastaviť potrebné protiepidemické opatrenia. „Monitorovanie odpadových vôd treba vnímať ako nezávislý prístup k stratégiám dohľadu a testovania na COVID-19. Poskytuje dôležité doplňujúce informácie pre rozhodovací proces v otázkach verejného zdravia v kontexte prebiehajúcej pandémie COVID-19,“ hovorí Mikas.

Monitoring odpadových vôd v SR na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 sa začal 2. mája 2021 (a vykonáva sa pravidelne každý týždeň v každom kraji SR). V 24. kalendárnom týždni zaznamenali v kvantitatívnych vyšetreniach mierny nárast počtu kópií RNA vírusu SARS-CoV-2.

Výsledky monitoringu odpadových vôd, ktoré zodpovedajú súčasnej epidemiologickej situácii v SR, zverejňuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) pravidelne na svojej webovej stránke.

Aktuálne testovanie a platné opatrenia

Na Slovensku sa aktuálne, podobne ako v iných európskych krajinách, testuje v nižšej intenzite ako predtým. Dôležitý však zostáva nepretržitý dohľad nad situáciou akútnych respiračných ochorení, informáciami o pozitivite testov na ochorenie COVID-19, počtami hospitalizovaných, vekovou štruktúrou chorých a podobne. Obyvateľom sú naďalej dostupné samotesty, pričom o ich pozitívnom výsledku je podľa platnej vyhlášky ÚVZ SR naďalej potrebné informovať ošetrujúceho lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe, napríklad i o tom, či je potrebné vyšetrenie metódou PCR.

Spolu s platnými vyhláškami rovnako naďalej platia odporúčania ÚVZ SR k prekrytiu dýchacích ciest, ako aj pre činnosť prevádzok a organizovanie hromadných podujatí.

Pravidelné dôkladné umývanie rúk (respektíve dezinfekcia, ak nie je možné umyť ruky vodou a mydlom) je už základným štandardom. Naďalej platí, že osoba s príznakmi má zostať doma, kontaktovať lekára, neohrozovať svoje okolie a vyliečiť sa. Stále je účinná aj vyhláška k domácej izolácii.

Zdroj: TS, ÚVZ, WHO

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky