Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pacientovi s nádorom v oblasti hlavy a krku implantovali titánovú sánku

VEDA NA DOSAH

Zrekonštruovali ju podľa MRI a CT skenov pacienta a implantát zhotovili presne na mieru.

Model titánovej 3D sánky. Zdroj: Netherlands Cancer Institute

Model titánovej 3D sánky. Zdroj: Netherlands Cancer Institute

Po štvorročnom výskume Holandského onkologického inštitútu v spolupráci so spoločnosťou zaoberajúcou sa 3D tlačou kovov sa odborníkom podarilo navrhnúť 3D titánový implantát sánky pre pacienta trpiaceho onkologickým ochorením postihujúcim oblasť hlavy a krku. Sánku zrekonštruovali podľa 3D MRI a CT skenov pacienta a implantát zhotovili presne na mieru.

Pevnejšia a odolnejšia

Nádory v oblasti sánky sa zvyčajne eliminujú odstránením jej časti, pričom následne treba kosť rekonštruovať. Bežne sa na tento účel používa kostné tkanivo z iného miesta v tele, zvyčajne z lýtka. Uvedený postup má však hneď niekoľko nevýhod – je zložitý a nesie so sebou viacero rizík.

Namiesto kosti môžu byť ako náhrada použité aj kovové platničky. Tie sa však asi v 40 percentách prípadov zlomia alebo sa uvoľnia skrutky, ktorými sú upevnené. Toto má, samozrejme, nepriaznivý dopad na postihnutého pacienta.

Pri aplikácii titánovej 3D sánky sa však uvedené riziká značne eliminujú. 3D tlačená sánka presne zodpovedá tej pôvodnej, a tak presne pasuje na svoje miesto.

Zachováva si základné funkcie

Implantát je pevnejší a odolnejší v porovnaní s inými v súčasnosti používanými náhradami. Dôvodom je najmä optimálne rozloženie síl naprieč materiálom prostredníctvom vylepšenej upevňovacej techniky. Protéza je ľahká a pevná, jej hmotnosť je porovnateľná s hmotnosťou kosti.

Odborníci vyriešili aj problém s lámaním náhrady a jej uvoľňovaním. Keďže protéza je vyrobená na mieru a presne podľa pôvodnej podoby kosti, zachováva si svoju polohu a základné funkcie. Pacient s ňou môže rozprávať, piť či jesť.

Ďalším špecifikom aplikácie titánovej sánky je, že počas zákroku používa chirurg nástroje prispôsobené konkrétnemu pacientovi. Operácia je tak podstatne jednoduchšia a kratšia a riziko komplikácií sa znižuje.

Vízie do budúcnosti

Prelomová inovácia by sa mala uplatniť v medicíne vo väčšej miere už v nasledujúcich rokoch. V súčasnosti prebieha výskum zameraný na využitie podobných materiálov a techník aj pre výrobu a aplikáciu implantátov vhodných na nahradenie poškodených kostných tkanív tváre a lebky.

Zdroje: EurekAlert!, Holandský onkologický inštitút

(ab)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky