Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Odborníčka radí, ako sa starať o črevný mikrobióm počas Veľkej noci

VEDA NA DOSAH

V rozhovore sa dočítate, ako si vychutnáte pochúťky súvisiace s Veľkou nocou bez toho, aby ste mali problémy s trávením.

Pečivo s vajíčkovou nátierkou na veľkonočnom stole. Zdroj: iStockphoto.com

Chlebíčky s vajíčkovou nátierkou ozdobené mladou cibuľkou v sebe spájajú typické veľkonočné prísady. Zdroj: iStockphoto.com

Pre väčšinu kresťanov sa Bielou sobotou končí pôst. Počas Veľkonočnej nedele už prichádzajú na stôl rôzne pochúťky od koláčov až po údené mäso, ktorým dokážeme len ťažko odolať. Niektoré zo servírovaných dobrôt nepatria práve medzi tie najzdravšie a hojnosť jedla nás navyše zvádza k tomu, aby sme jedli viac, než dokáže náš žalúdok stráviť.

Ako si môžeme užiť sviatky bez toho, aby utrpelo naše trávenie? Nutričná špecialistka Michaela Birkusová, ktorá sa venuje aj problematike syndrómu dráždivého čreva (Irritable Bowel Syndrome, IBS), ponúka rady, ako si užiť sviatky bez negatívnych dôsledkov na zdravie.

Aké veľkonočné jedlá ste mali rada v detstve?

Opitého Izidora a metrový koláč. Som v tomto taká typická žena a vždy som aj bola. Milujem koláče, takže moje naj veľkonočné jedlo boli práve mamičkine koláčiky.

Bábovka a citrónová poleva na veľkonočnom stole. Zdroj: iStockphoto.com

Bábovka s citrónovou polevou patrí ku klasike veľkonočného stola. Zdroj: iStockphoto.com

Aké veľkonočné pochúťky najviac škodia nášmu zdraviu?

Problémom obvykle nie je jedlo ako také, ako skôr množstvo, ktoré sme niekedy schopní zjesť v jednej porcii.

Ak by som mala vypichnúť jednu potravinu, ktorej by sme sa mohli vyhnúť počas sviatkov, tak je to údená bravčová rolka. Nahradiť ju môžeme napríklad morčacími závitkami s koreňovou zeleninou. Urobíme tým veľký krok vpred smerom k zdraviu.

Na čo by si mali dať počas Veľkej noci pozor ľudia so syndrómom dráždivého čreva a inými ochoreniami tráviaceho traktu?

Pri IBS je dôležité poznať svoje spúšťače symptómov. Treba mať jasno v tom, čo je môj problém. A potom sa tým už len riadiť a pokojne si dopriať aj obľúbené sviatočné recepty, možno len s malými úpravami ingrediencií.

Pečiete koláčik? Uberte množstvo cukru, vždy minimálne o polovicu, sčasti použite celozrnnú múku. Ak ide do receptu maslo, potom nepoužívajte stužené tuky, ale len maslo. Chuť koláčika bude rovnaká, ako si ju pamätáte z detstva, len pripravíte jeho zlepšenú verziu.

Mrkvová torta s polevou. Zdroj: iStockphoto.com

Mrkvová torta s polevou môže byť s tými správnymi ingredienciami výživným olovrantom. Zdroj: iStockphoto.com

Samozrejme, dajte si koláčik len ako zákusok ku káve, nezjedzte ho namiesto obeda alebo večere. Opäť pripomínam, že problém nie je potravina samotná, ale jej skonzumované množstvo.

Na čo by sme si mali dať pozor vo veľkonočnom jedálničku?

Ak sa celý rok stravujete racionálne, dostatočne sa hýbete a pristupujete k svojmu telu s rešpektom, počas sviatkov si môžete pokojne vyhodiť z kopýtka a nič sa nestane.

Ideálne je, ak si v jedálničku zachováte príjem dostatočného množstva zeleniny a ovocia, orechov, semienok, celozrnných potravín. Dodržujte svoj vlastný stravovací režim a neprejedajte sa. A určite odporúčam hýbať sa. Nemusíte hneď bežať do fitka. Stačí, keď sa počas voľných dní vyberiete s rodinou a priateľmi do prírody na prechádzku.

Michaela Birkusová je certifikovanou odborníčkou na výživu, ktorá sa špecializuje na ľudí so syndrómom dráždivého čreva (Irritable Bowel Syndrome, IBS). Jej vlastné ochorenie ju viedlo k tomu, že sa o IBS začala intenzívne zaujímať. Svoju špecializáciu si prehlbovala na kurzoch v Českej republike, Austrálii a v súčasnosti študuje na Slovenskej zdravotníckej univerzite. Špecializuje sa na úpravu stravovania pri zdravotných problémoch s trávením alebo v súvislosti s inými chronickými alebo autoimunitnými ochoreniami (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, rôzne intolerancie či alergie).

Zdroj: iProbio.sk, MichaelaBirkusova.sk

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky