Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nedarí sa vám zaspať? Môžete mať nedostatok denného svetla

VEDA NA DOSAH

Podľa novej štúdie publikovanej na stránke Willey Online Library vám pomôže ranný pobyt na slnku.

Ak v zime zle spíte, môže to súvisieť s nedostatkom denného svetla. Zdroj: iStockphoto

Ak v zime zle spíte, môže to súvisieť s nedostatkom denného svetla. Zdroj: iStockphoto

Nedostatočné vystavenie sa slnečnému svetlu cez deň môže viesť k problémom s nočným spánkom. Vyplýva to zo štúdie publikovanej na stránke Willey Online Library, v rámci ktorej odborníci ľuďom odporúčajú chodiť ráno von na slnko, aj keby to malo byť len na malú chvíľu.

Autori výskumu využívali náramkové monitory na sledovanie spánku, ktorými súčasne pozorovali i mieru vystavenia sa dennému svetlu. Do štúdie sa zapojilo viac než 500 študentov Washingtonskej univerzity v USA v rokoch 2015 až 2018.

Vedci zistili, že študenti v zimnom období, keď bol ich kontakt s denným svetlom obmedzený, zaspávali neskôr v noci a ráno sa takisto prirodzene prebúdzali až v neskorších hodinách.

„Naše telo má prirodzené cirkadiánne hodiny, ktoré nám hovoria, kedy máme ísť v noci spať. Ak sa počas dňa, keď svieti slnko, nevystavujete svetlu, vaše hodiny to oneskoruje a odsúva to nástup spánku v noci,“ uvádza hlavný autor štúdie Horacio de la Iglesia z Washingtonskej univerzity.

Zaspávali a budili sa asi o pol hodinu neskôr

Odborníci tiež vyskúmali, že zatiaľ čo študenti spali bez ohľadu na ročné obdobie každú hodinu približne rovnako dlho, v zime zaspávali približne o 35 minút neskôr a prebúdzali sa asi o 27 minút neskôr. Pôvodne pritom očakávali skôr opak. „Mysleli sme si, že v lete budú študenti hore dlhšie kvôli svetlu, ktoré je v tomto období k dispozícii,“ povedal de la Iglesia.

Výsledok prekvapil. Cirkadiánne cykly študentov totiž v zime akoby niečo posúvalo. Vnútorné hodiny tela, ktoré riadia, kedy sú ľudia hore a kedy spia, bežia približne 24 hodín a 20 minút a každý deň sú kalibrované hlavne prostredím, v ktorom sa nachádzame.

Svetlo počas dňa (predovšetkým ráno) ich urýchľuje, takže sa večer unavíte skôr, zatiaľ čo vystavenie svetlu neskôr večer alebo v noci ich spomalí, čím sa posúva doba, keď sa budete cítiť unavení, tvrdí de la Iglesia. Preto boli podľa neho cirkadiánne hodiny študentov, ktorí sa v zime dostatočne nevystavovali dennému svetlu, v porovnaní s letom oneskorené.

Vedci vyzývajú ľudí v mestách: „Choďte von!“

V dnešnej dobe rapídne rastie počet ľudí v mestách s umelým osvetlením, ktorí trávia svoje dni prevažne v kanceláriách. Vedci preto prichádzajú s jasnou výzvou: „Choďte von! Odtrhnite sa od vašich monitorov a vystavte tváre slnku, aj keby ste to mali urobiť len na chvíľu.“

A čo robiť večer, aby ste si zabezpečili výživný spánok? Odpoveď je podľa de la Iglesia jasná: „Minimalizujte čas strávený pri obrazovkách a umelom osvetlení.“

Zdroje: Willey Online Library, České noviny

(af)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky