Odborníci označujú obezitu, ktorá každoročne stúpa, za epidémiu tretieho tisícročia.
Odborníci na výživu už roky uznávajú, že príčinou obezity je západná strava, bohatá na tuky a cukor. Diskutujú o tom, kto je tým hlavným vinníkom. Je ním príjem príliš veľkého množstva kalórií? Či špecifické potraviny, ako sú sacharidy alebo tuky? Teórií je neúrekom, a tak sa stretneme s rôznymi odporúčaniami.
Podľa najnovšej štúdie, publikovanej v časopise Obesity, nie sú tieto teórie nezlučiteľné. Keď ich spojíme, nájdeme jeden faktor, ktorý vyčnieva – fruktózu.
Obezita je civilizačné ochorenie
V súlade s diskusiou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa môže obezita definovať ako abnormálne alebo nadmerné nahromadenie tuku v tele, ktoré predstavuje zvýšené riziko pre zdravie jednotlivca. Na Slovensku má problémy s nadváhou či obezitou viac ako 1,5 milióna ľudí.
Miera nadváhy aj obezity u dospelých a detí naďalej stúpa. Podľa WHO vzrástla celosvetovo prevalencia nadváhy a obezity medzi deťmi a dospievajúcimi vo veku 5 – 19 rokov štvornásobne, zo 4 percent na 18 percent, od roku 1975 do roku 2016.
Podľa celosvetovej správy zomiera na obezitu a nadváhu, ktoré odborníci označujú za epidémiu tretieho tisícročia, viac ako 4 milióny ľudí ročne.
Nadváha je definovaná indexom telesnej hmotnosti (BMI). BMI sa odvodzuje od hmotnosti v kilogramoch delenej výškou (druhou mocninou) v centimetroch. Odporúčané hodnoty podľa WHO by mali dosahovať skóre 18,5 – 24,9. Nad 25 hovoríme o nadváhe, zatiaľ čo obezita je definovaná BMI nad 30 a vyššie.
Fruktóza klame telo
Podľa Richarda Johnsona, výskumníka lekárskeho kampusu University of Colorado Anschutz, a jeho kolegov je primárnym problémom obezity fruktóza. Fruktóza je druh cukru, ktorý sa prirodzene nachádza v ovocí, kde je vyvážená vitamínmi a vlákninou. Existuje aj priemyselne vyrábaná forma fruktózy. Keďže tá tvorí v podstate polovicu bežne predávaného cukru, nachádza sa prakticky všade. Nájdeme ju v potravinách od stolového cukru, spracovaných potravín až po kukuričný sirup.
Telo si dokáže vyrobiť fruktózu zo sacharidov, ako je glukóza, aj zo slaných jedál. Keď sa fruktóza metabolizuje, znižuje v tele adenozíntrifosfát (ATP). ATP poskytuje energiu na bunkové procesy tela. Keď jeho hladiny klesnú na dostatočne nízku úroveň, je to signál pre telo, že potrebuje viac paliva. Preto začneme cítiť hlad a začneme znova jesť. Ide však len o falošný poplach.
Konzumácia sacharidov
Fruktóza iba napodobňuje stav nízkej energie znížením ATP v bunkách tela, aj keď máme dostatok dostupnej energie vo forme zásobného tuku. Fruktóza bráni telu čerpať túto uloženú energiu.
V niektorých situáciách je vysoký príjem fruktózy nápomocný. Napríklad medvede, ktoré sa pripravujú na zimný spánok, si môžu udržať tukové zásoby neporušené tak, že prijmú zo stravy veľa sacharidov.
Konzumácia sladkých jedál a nápojov u ľudí je podľa vedcov cestou k záhube. Štúdia ukazuje, že fruktóza, nízkoglykemický cukor, je zodpovedná za veľkú časť rizika konzumácie vysokoglykemických potravín. Najlepším spôsobom, ako schudnúť, je teda znížiť príjem cukrov, ale aj samotných sacharidov.
Zdroj: ScienceAlert, Miragenews, Unilabs, RUVZvK, Megafit