Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nádej pre detskú leukémiu

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Česká republika získala jedinečný prístroj určený na hmotnostnú cytometriu. Prístroj je financovaný vďaka Európskej únii a výrazne pomôže liečbe detskej leukémie.

Prístroj je umiestnený v laboratóriu bunkovej analýzy CLIP na 2. Lekárskej fakulte v Prahe. Prístroj je len 94. na svete a prvý v Českej republike.

ilustračné fotoPrístroj má za úlohu medzi 100 000 zdravými bunkami rozpoznať jedinú leukemickú. Laboratórium CLIP je súčasťou Kliniky detskej onkológie a hematológie nemocnice v pražskom Motole. Ide o najväčšie centrum liečby leukémie u detí v rámci celého bývalého Československa. Prístroj poskytuje nádej aj slovenským pacientom, pretože už nie je nutné cestovať do zámoria pre liečbu leukémie a Praha je pri liečení viac dostupná. 

„Extrémne citlivé meranie umožní hematológom lepšie zacieliť liečbu a znížiť tak záťaž na vedľajšie účinky liekov. Deti budú mať väčšiu šancu na plnohodnotný život po liečbe leukémie, ktorá je vo vysokom percente smrteľná,“ konštatuje predseda českej spoločnosti pre analytickú cytometriu Tomáš Kalina.

 

Spracovala: Jasmína Stauder

Zdroj:

 http://www.csac.cz/

https://www.lf2.cuni.cz/fakulta/clanky/rozhovory/mudr-tomas-kalina-phd-rozhovor

Foto: //www.csac.cz/

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky