Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Slovensku máme prvý potvrdený prípad opičích kiahní

VEDA NA DOSAH

K nákaze došlo pravdepodobne v zahraničí.

Vyrážky z opičích kiahní. Zdroj: iStockphoto.com

Vyrážky spôsobené opičími kiahňami. Zdroj: iStockphoto.com

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) zaznamenal prvý laboratórne potvrdený prípad opičích kiahní na Slovensku.

Ide o osobu z vekovej skupiny 20 až 59 rokov, k prenosu ochorenia došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí. Osoba je izolovaná a hospitalizovaná. Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva podchytil všetky úzke kontakty a tie sú poučené o monitorovaní svojho zdravotného stavu a nutnosti izolácie v prípade objavenia sa klinických príznakov ochorenia.

Osoba pri podozrení z ochorenia postupovala korektne a v súlade s odporúčaniami – prejavy infekcie nepodcenila a iniciatívne vyhľadala lekára, ktorý vzhľadom na klinické príznaky stanovil ďalšie vyšetrenia.

Dôležité informácie o opičích kiahňach

Opičie kiahne sú vírusovým ochorením. Človek sa môže nakaziť od iného človeka alebo od zvieraťa.

Inkubačný čas ochorenie ja šesť až trinásť dní, niekedy dokonca päť až dvadsaťjeden dní. Vírus sa dostáva do organizmu dýchacími cestami, sliznicami alebo pri poranení kože.

K prenosu z človeka na človeka dochádza:

 • priamym kontaktom s infekčnými léziami (vyrážkami),
 • telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu (tvárou v tvár),
 • nepriamo, napríklad kontaminovanou posteľnou bielizňou, infikovanými uterákmi, kontaminovaným oblečením a riadom.

Ochorenie sa začína príznakmi podobnými chrípke, ako sú:

 • horúčka,
 • únava,
 • bolesti svalov,
 • zimnica,
 • opuch lymfatických uzlín.

Predpokladá sa, že vírus opičích kiahní môžu osoby prenášať už pri výskyte týchto príznakov.

Do troch dní od nástupu vyššie uvedených nešpecifických príznakov sa obvykle objavuje už aj vyrážka typická pre opičie kiahne. Výsyp nemusí byť rozsiahly, často sa objavujú prípady len s jednou léziou alebo viacerými léziami, ktoré sa ďalej nerozširujú. Vyrážky sa môžu objaviť na tvári, dlaniach, chodidlách, v ústach a genitálnej oblasti. Taktiež sa zaznamenali prípady, keď sa nešpecifické príznaky vyskytli až po výsype.

Po odpadnutí poslednej chrasty je človek neinfekčný, príznaky zvyčajne zmiznú do dvoch až štyroch týždňov.

Ako prebieha manažment prípadov

Každé ochorenie a podozrenie z ochorenia musí vyšetriť lekár, ktorý posúdi riziko závažnosti priebehu ochorenia. Osoby s vyšším rizikom závažného priebehu ochorenia si môžu vyžadovať hospitalizáciu alebo liečbu antivirotikami.

Zásady pre pozitívne infikovaných

Choré osoby:

 • dodržiavajú izoláciu až do odpadnutia poslednej chrasty, vyhýbajú sa telesnému kontaktu s inými osobami (napríklad dotyk kože na kožu, sexuálna aktivita, objímanie, bozkávanie, dlhý osobný kontakt v uzavretom priestore),
 • používajú individualizované pomôcky (uteráky, posteľnú bielizeň, oblečenie, príbory, taniere a poháre), ktoré sa nesmú miešať s predmetmi ostatných členov domácnosti,
 • monitorujú svoj zdravotný stav,
 • by mali prerušiť izoláciu len v nutnom prípade (návšteva lekára, nevyhnutná zdravotná vychádzka) s podmienkou prekrytia výsypu (dlhý rukáv a dlhé nohavice) a prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom,
 • sa vyhýbajú kontaktu s domácimi zvieratami (cicavce, hlodavce a iné).

Čo majú robiť úzke kontakty

Úzke kontakty zahŕňajú najmä sexuálnych partnerov, osoby žijúce v spoločnej domácnosti alebo kohokoľvek, kto prišiel do kontaktu s posteľnou bielizňou alebo oblečením chorých.

Je potrebné, aby boli poučení, ako si majú sami denne monitorovať zdravotný stav, merať telesnú teplotu a sledovať klinické príznaky ochorenia počas 21 dní od poslednej expozície (vystavenia). Ak sa u nich objavia klinické príznaky ochorenia, je nutné, aby sa izolovali, výnimku tvorí potreba lekárskeho vyšetrenia alebo testovania. Ďalší postup následne určí lekár.

Podrobnejšie informácie o ochorení nájdete v správe na webovom sídle uvzsr.sk.

Zdroj: TS ÚVZ SR

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky