Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Deň detí štartuje Kvapka krvi pre detskú onkológiu

VEDA NA DOSAH

V lete krv v nemocniciach najviac chýba. Lekári si preto potrebujú urobiť dostatočné zásoby krvných preparátov.

V letnom období krv v nemocniciach najviac chýba. Zdroj: iStockphoto.com

V letnom období krv v nemocniciach najviac chýba. Zdroj: iStockphoto.com

Na Medzinárodný deň detí sa na východnom Slovensku už tradične začína projekt Kvapka krvi pre detskú onkológiu, ktorá vo všetkých tamojších odberných centrách Národnej transfúznej služby SR potrvá do konca mesiaca.

Darcovia môžu prísť počas pracovných dní do odberného centra v Košiciach, Prešove alebo v Poprade, prípadne aj v rámci viacerých mobilných odberov, kde budú môcť poskytnúť najcennejšiu tekutinu pre deti liečené v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice.

„Mottom tohtoročnej akcie je slogan: Príďte, každá kvapka pomôže. Veríme, že šestnásty ročník Kvapky krvi pre detskú onkológiu bude rovnako úspešný ako tie predošlé. Vlani sa uskutočnilo v rámci kampane bezmála 1 800 odberov a Národná transfúzna služba vďaka nej získala takmer 900 litrov krvi,“ povedal riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Košice MUDr. Andrej Koman, podľa ktorého je najväčším odberateľom životodarnej tekutiny v ich zdravotníckom zariadení práve Oddelenie detskej onkológie a hematológie DFN.

Podľa primárky oddelenia MUDr. Viktórie Haluškovej onkologickí pacienti počas náročnej liečby na tomto pracovisku potrebujú pravidelnú hemoterapiu. Ich krvotvorba je totiž oslabená jednak samotným ochorením, jednak náročnou onkologickou liečbou. „Chemoterapia ničí bujnejúce rakovinové bunky, no poškodzuje aj iné, zdravé rýchlo rastúce bunky, medzi ktoré patria červené krvinky, vytvárané v kostnej dreni. Preto kým je krvotvorná činnosť kostnej drene v dôsledku onkologickej liečby utlmená, musíme deťom podávať červené krvinky a krvné doštičky, aby prekonali toto obdobie, kým sa ich kostná dreň nezregeneruje,“ vysvetlila MUDr. Viktória Halušková.

Spotreba krvi na Oddelení detskej onkológie a hematológie DFN je vysoká – jedno dieťa potrebuje v rámci liečby aj dva až tri krvné koncentráty počas jediného dňa. Ročne sa na spomínanom pracovisku použije vyše 500 krvných derivátov obsahujúcich červené krvinky, krvné doštičky alebo plazmu, ktoré sa extrahujú z krvi darcov. Vlani na oddelení spotrebovali zhruba 630 krvných konzerv.

K výzve sa pripájajú lekári i pacienti

K výzve sa pripájajú nielen transfúziológovia, ale aj pediatri a dokonca i pacienti.

K darovaniu krvi vyzýva prezident občianskeho združenia Spoločnosť detskej onkológie Košice Martin Mušinský, ktorý v detstve sám prekonal onkologické ochorenie a dobre vie, o aký náročný boj ide.

„Krv naozaj zachraňuje ľudské životy a zdravie našich detských onkologických pacientov aj iných chorých a zranených detí. Preto apelujem na bežných ľudí – a predovšetkým na prvodarcov –, aby neváhali a rozhodli sa pre tento šľachetný čin, ktorý ich naplní radosťou z pomoci iným,“ vyzval Košičan potenciálnych darcov.

Pozrite si

Mobilný odber bude v Prešove

V Prešove sa bude v rámci tohtoročnej Kvapky krvi pre detskú onkológiu konať mobilný odber v piatok od 8.00 hod. v reštaurácii Šport. Už trinásty rok ho iniciuje ďalší vyliečený pacient Prešovčan Marek Novacky.

V lete krv chýba najviac

Kampaň Kvapka krvi pre detskú onkológiu 2023 sa symbolicky začína na Medzinárodný deň detí, no jej júnový termín konania má aj prozaickejší dôvod. Krv totiž chýba najmä v letných mesiacoch, keď narastá počet dopravných nehôd a rôznych úrazov, pričom darcov je vzhľadom na dovolenkové obdobie menej. Preto je nevyhnutné pripraviť si na letné obdobie dostatočné zásoby krvných preparátov.

Kde môžete v rámci tohtoročnej kampane darovať krv?

  • Na PRACOVISKÁCH NÁRODNEJ TRANSFÚZNEJ SLUŽBY SR v Košiciach, Prešove a Poprade v pondelok až piatok od 7.00 do 14.00 hod. (v utorok až do 17.00 hod.).
  • V rámci MOBILNÝCH ODBEROV, ktoré bude priebežne avizovať Národná transfúzna služba SR.

Zdroj: TS DFN
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky