Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Medička Univerzity Komenského vyšetrovala oči pacientom v Sudáne pomocou Volkovej šošovky a smartfónu

VEDA NA DOSAH

Adriana Furdová v Sudáne, rok 2015

Odbornému tímu spolu s medičkou Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Adriánou Furdovou sa jednoduchým použitím Volkovej šošovky a smartfónu podarilo v rozvojovej krajine zdokumentovať nálezy na očnom pozadí pacientov. Týmto spôsobom sa dajú rozšíriť možnosti vyšetrenia v nemocniciach tretieho sveta, ktoré nedisponujú špecializovanými oddeleniami.

Tím odborníkov bol vyslaný na mesiac do nemocnice v dedine Mapuordit v Južnom Sudáne, kde plánovali pacientom oftalmologicky vyšetriť zrakovú ostrosť a očné pozadie a odovzdať im okuliare vyzbierané na Slovensku.

Adriána Furdová vyšetruje očné pozadie

 

Na vyšetrenie zrakovej ostrosti si so sebou vzali súpravu očných šošoviek, okuliarový rám, papierovú nástennú Snellenovu tabuľku optotypov a na vyšetrovanie očného pozadia klasický oftalmoskop. V súčasnosti sa tieto vyšetrenia v ambulancii či v nemocnici robia aj pomocou rôznych prístrojov, ktoré sú dôležité najmä pre zdokumentovanie a zaznamenanie nálezov na oku pacienta.

„Takéto prístroje však nie sú vhodné na transport do rozvojových krajín, a tak sme hľadali metódy, ktoré by ich nahradili. V prípade predného segmentu oka je to pomerne jednoduché – pomocou fotoaparátu. Pri vyšetrovaní očného pozadia nám veľmi dobre poslúžila klasická Volkova šošovka s hodnotou plus 20 dioptrií v kombinácii so smartfónom, ktorý mal štandardný LED blesk,“ približuje študentka Lekárskej fakulty UK Adriána Furdová.

Smartfón spolu s Volkovou šošovkou sú lacné, ľahko transportovateľné a použiteľné v komplikovaných podmienkach.

Na smartfóne zachytili snímky, ktoré bez následných úprav zreteľne zobrazovali očné pozadie pacientov – očný nerv, farbu sietnice, výstup a priebeh ciev. Tímu sa podarilo celkovo vyšetriť a odovzdať okuliare približne 250 osobám. Zamerali sa na hospitalizovaných pacientov s rôznymi diagnózami, ako napr. HIV, hypertenzia, tuberkulóza a pod. Skríning a dokumentácia sú dôležité pre lepšie možnosti následného manažmentu a liečby pacienta. Tieto snímky je možné poslať napríklad cez internet a diskutovať o prípade s odborníkom, ak v danej nemocnici nie je špecialista – oftalmológ.

vyšetrenie oka 

Svojou prácou som ukázala, že je to v týchto podmienkach vhodná metóda. Aj takýmto spôsobom môže medicína napredovať,“ dodala študentka.

 

Adriána FurdováAdriána Furdová, ako študentka 4. ročníka všeobecného lekárstva Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, prezentovala svoj výskumný projekt na 12. ročníku medzinárodnej študentskej konferencie na Medical University of Warsaw v Poľsku (v dňoch 12. – 15. mája 2016). V súťažnej oftalmologickej sekcii získala 1. miesto a v záverečnom Grand Prix aj Cenu publika. Na konferencii sa zúčastnilo vyše 400 aktívnych účastníkov z rôznych krajín vrátane Talianska, Rakúska, Ukrajiny, Nemecka, Holandska či Indie.

 

Informácie poskytla:

Andrea Földváryová, vedúca Oddelenia vzťahov s verejnosťou, Univerzita Komenského v Bratislave

Foto: UK v Bratislave, prezentácia Adriány Furdovej

Redigovala: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky