Ozempic užívajú na chudnutie rôzne celebrity, napríklad podnikateľka Kim Kardashian, miliardár Elon Musk či moderátorka Oprah Winfrey. Odborníci ho však na chudnutie rozhodne neodporúčajú.

Ozempic je liek obsahujúci účinnú látku semaglutid, ktorá je zodpovedná za jeho účinky, a je určený na liečbu diabetu 2. typu. Zdroj: iStock.com/JNemchinova
Dnes 4. marca si pripomíname Svetový deň obezity, ktorý každoročne upozorňuje na rastúci problém nadváhy a obezity po celom svete. Vďaka tomuto dňu zvýšime povedomie o príčinách, dôsledkoch a možnostiach prevencie obezity, ktorá patrí medzi hlavné rizikové faktory mnohých chronických ochorení, ako sú cukrovka 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia či niektoré druhy rakoviny.
Obezita je chronické metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje zvýšeným ukladaním telesného tuku. Za obézneho sa považuje každý dospelý muž, u ktorého tuk tvorí viac než 25 percent, a zároveň každá dospelá žena, u ktorej tuk tvorí viac než 30 percent z celkového telesného zloženia.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) žije väčšina svetovej populácie v krajinách, kde obezita zabíja častejšie než nedostatok potravy. Celosvetovo trpia nadváhou viac ako 2 miliardy ľudí a podľa údajov z roku 2021 je 800 miliónov ľudí obéznych. Obezita celosvetovo postihuje aj 250 miliónov detí.
Slovenská štatistika, ktorá brala do úvahy dospelé osoby v produktívnom veku (18 – 64 rokov), ukázala, že 7 z 10 mužov má nadhmotnosť alebo obezitu (68, 9 percenta), pričom jeden zo štyroch mužov je obézny (25, 8 percenta). Aj u žien ide o vysoké číslo, 6 z 10 žien má nadhmotnosť alebo obezitu (56, 2 percenta), pričom jedna zo štyroch žien je obézna (25,4 percenta).
Poskytuje dlhší pocit plnosti
Ide o skutočne alarmujúce čísla. Aby ľudia porazili obezitu, skúšajú rôzne prípravky na chudnutie. V posledných rokoch zaznamenal veľký rozmach liek Ozempic, ktorý sa však užíva pri liečbe cukrovky 2. typu. Niektoré slávne osobnosti ho začali užívať pri chudnutí, na čo rozhodne nie je určený. Ozempic je liek obsahujúci účinnú látku semaglutid, ktorá je zodpovedná za jeho účinky, a je určený na liečbu diabetu 2. typu, teda cukrovky.
Tento liek patrí do skupiny inkretínov. Ide o hormóny, ktoré produkujú bunky tenkého čreva. Patrí k nim aj GLP-1, ktorý má podporovať tvorbu inzulínu v bunkách pankreasu. Je to podobný hormón, aký telo produkuje po jedle. Mozog vďaka nemu dostáva signál, že telo prijalo potravu a už nie je hladné. Ozempic sa má používať na liečbu cukrovky, avšak jeho vedľajším účinkom bolo chudnutie, pretože pacienti stratili chuť do jedla.
Práve vďaka tejto funkcii sa liek na cukrovku začal využívať pri chudnutí. Účinnosť látky pri chudnutí otestovala dánska spoločnosť Novo Nordisk. V roku 2021 schválila Správa potravín a liečiv v USA vyššie dávky semaglutidu na chudnutie pod obchodným názvom Wegovy. Ozempic zároveň spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, takže človek má dlhšie pocit nasýtenosti, preto účinne funguje aj na chudnutie. Takýto účinok ale nemusí mať na každého.

Vedľajším účinkom Ozempicu bolo chudnutie. Zdroj: iStock.com/Carolina Rudah
Liek má totiž množstvo vedľajších účinkov. Ako uvádza časopis Nature, vedci analyzovali dva milióny ľudí, na ktorých skúmali účinky Ozempicu. Zistenia, uverejnené v časopise Nature Medicine, potvrdzujú, že tieto lieky ponúkajú viac než len výhody pri chudnutí. Práca však poukazuje na novorozpoznané riziká týchto liekov vrátane zvýšenej pravdepodobnosti vzniku artritídy a potenciálnych smrteľných ochorení, zápalu pankreasu. Okrem toho spôsobuje nevoľnosť, nadúvanie či vracanie. Aj na Slovensku ho začalo užívať množstvo ľudí, podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií spotreba lieku Ozempic na Slovensku začala narastať v druhom polroku 2023, keď sa zdvojnásobila.
Spôsobuje rôzne iné ochorenia
Počas približne 3,5 roka vedci sledovali viac ako 200-tisíc cukrovkárov, ktorí užívali lieky s hormónom GLP-1, a približne 1,7 milióna ľudí s diabetom, ktorí užívali iné lieky na zníženie hladiny cukru v krvi. V porovnaní s inými liekmi na cukrovku boli lieky, ktoré obsahovali hormón GLP-1, spojené s nižším rizikom desiatok ochorení vrátane srdcových ochorení, mozgovej príhody a ochorení obličiek. Znížili tiež riziko psychotických porúch o 18 percent, Alzheimerovej choroby o 12 percent a porúch závislosti v priemere o 13 percent.
Liek Ozempic účinkuje tiež na rôzne závislosti, pretože lieky s hormónom GLP-1 pôsobia na oblasti mozgu zapojené do kontroly odmeňovania a impulzov, čo znamená, že môžu pomôcť znížiť túžbu po tabaku, alkohole, kanabise a opiátoch. Zároveň však prinášajú mnohé ďalšie riziká – môžu zvýšiť riziko nástupu artritídy o 11 percent či spôsobiť zápal pankreasu, pričom pravdepodobnosť je veľmi vysoká.
Ozempic nie je zázračným liekom na chudnutie, keďže jeho užívanie k zdravému chudnutiu nepatrí. Nielenže znižuje chuť do jedla, snaží sa aj o spomalenie vyprázdňovania žalúdka, ktoré môže sprevádzať nevoľnosť, bolesti brucha či zvracanie. Medzi ďalšie a časté vedľajšie účinky patria aj hnačka alebo zápcha. Z tých menej častých, no o to závažnejších, sa môžu vyskytovať zápaly pankreasu, poškodenie obličiek, poruchy zraku či alergické reakcie.
Ani slávne osobnosti ho nevydržali užívať dlhšie, pretože mali množstvo vedľajších účinkov od nevoľnosti cez závraty, ktoré boli také silné, až nevedeli normálne fungovať. Účinnou cestou k chudnutiu je preto práve starý dobrý vyvážený jedálny lístok a viac pohybu.
Zdroje: Nature, ŠÚKL, drugs.com, WHO, lekár.sk, Forbes, Healthline (1, 2)
(RR)