Scase v kysuckej nemocnici na covidovom oddelení zrýchlilo diagnostiku z 12 minút na 4 minúty.
Malé prenosné zariadenie s názvom Scase je schopné odmerať viaceré fyziologické funkcie pacienta, napríklad pulz, telesnú teplotu, tlak, hladinu cukru a kyslíka v krvi. S nápadom naň prišiel Martin Pekarčík, študent lekárstva, pred vyše troma rokmi. Potom presvedčil štyroch kamarátov, aby s ním na ňom začali technologicky, dizajnovo aj manažérsky spolupracovať.
Názov Scase odvodili od anglického smart case – inteligentná škatuľka. Zariadenie totiž vyzerá ako krabička s rozmermi veľkej kalkulačky, obsahuje však pulzový oximeter, tlakomer, kontaktný aj bezkontaktný teplomer a glukomer. Prístroj meria základné fyziologické funkcie vďaka citlivým senzorom. Ďalšia funkcia mu umožňuje, že ich odošle do mobilnej alebo počítačovej telemedicínskej Scase platformy. K nej má prístup lekár alebo zdravotnícky personál, ale tiež pacient či jeho príbuzní.
Najnovšie Scase podporilo EIT Health
Mladí inovátori s prenosným zariadením Scase zaujali v niekoľkých v startupových súťažiach, získali viacero podporných grantov, medzi nimi aj od OSN, k ich rozvoju prispievajú aj investori.
Naposledy zaujali organizáciu EIT Health, jedno z najväčších európskych verejno-súkromných partnerstiev v oblasti inovácií v zdravotníctve. V júli tohto roku získali v 3. ročníku EIT Health RIS Innovation Call finančnú podporu, odborné poradenstvo, účasť na bootcampe a aj prístup k najväčšej sieti špičkových hráčov v oblasti zdravotnej starostlivosti v Európe.
Hľadajú ďalšieho investora
Scase neustále overujú, napríklad v zdravotníckych zariadeniach či zariadeniach sociálnych služieb a následne ho zdokonaľujú. Dnes je vo vývoji jeho siedmy prototyp a momentálne má spoločnosť certifikáciu na oficiálnu distribúciu medicínskych zariadení. V praxi to znamená, že ho prenajímajú na určité obdobie, či už súkromným klinikám, alebo štátnym organizáciám. A to s celým servisom, okrem zariadení a platformy zabezpečujú aj technickú podporu.
Avšak na to, aby mohli ísť s projektom na trh, potrebujú ďalšie certifikácie a rozbehnutie ďalších partnerstiev. „Preto momentálne hľadáme investora, prípadne viacerých investorov, ktorí by boli schopní vložiť do nášho projektu 500 tisíc eur,“ vyzýva Martin Pekarčík.
Prvotne mali v pláne, že prenosné zariadenie Scase bude monitorovať pacientov s chronickými ochoreniami – hypertenziou (vysoký krvný tlak – pozn. red.), dyslipidémiou (metabolické ochorenie – pozn. red.), obezitou, vysokým kardiovaskulárnym rizikom. „Aktuálna pandémia našu pozornosť nasmerovala aj na pacientov s covidom,“ vysvetľuje Martin Pekarčík, dnes študent 6. ročníka medicíny.
Prvý model využívania Scase
Martin Pekarčík ďalej upresňuje, že momentálne existujú dva modely využívania Scase. „Jeden slúži na vzdialený monitoring, keď sú pacienti doma a informácie o svojom zdravotnom stave odosielajú prostredníctvom Scase lekárovi.”
„Ak pacient využíva prenosné zariadenie Scase doma, upozorňuje ho, kedy si má odmerať tlak, pulz, glykémiu a podobne. Tiež to, kedy si má zobrať daný liek či vykonať pohybovú aktivitu. Zároveň dokáže ošetrujúci lekár s pacientom jednoducho komunikovať aj na diaľku vďaka interaktívnym dotazníkom, ktoré zdravotnícky personál posiela do zariadenia prostredníctvom Scase platformy.“ Týmto spôsobom lekár dostáva ďalšie informácie o klientovom prežívaní ochorenia a liečby, navyše sú v digitálnej podobe, takže nemusí plytvať časom na ich zapisovanie.
„Neznamená to však, že lekár denne kontroluje stav dajme tomu 50 pacientov. Platforma Scase to robí automaticky na základe európskych smerníc a ak zdravotný stav pacienta vyžaduje lekárovu pozornosť, dá mu to na vedomie. Nezaťažuje ho, keď sú fyziologické hodnoty pacienta v norme.“ Scase teda približuje lekára k pacientovi a zároveň obom šetrí čas.
Druhý model využívania Scase
Druhý model využívania Scase je prispôsobený potrebám zdravotníckeho personálu, ktorý ho využíva na rýchlu diagnostiku či ako digitálnu databázu pacientov. Slúži napríklad zdravotným sestrám, ktoré pacientov navštevujú doma. Dá sa použiť aj pri monitorovaní pacientov, ktorí nie sú pri vedomí alebo nie sú schopní zariadenie obslúžiť sami. Pomáha v domovoch dôchodcov či v nemocniciach – napríklad aj na veľmi infekčných oddeleniach, ako sú teraz covidové oddelenia.
Záujem má Slovensko aj Balkán
Scase sa momentálne používa na viacerých miestach Slovenska. „Vďaka memorandu so Žilinským samosprávnym krajom sme ho už otestovali v lokálnych domovoch dôchodcov a v centrách sociálnych služieb. Teraz ho tam plánujú využívať v rámci pilotnej fázy, čiže prvej fázy zavádzania zariadenia do praxe. Zároveň sa bude Scase uplatňovať v rámci pilotného projektu pod záštitou EIT Health a v spolupráci so Združením všeobecných lekárov pre dospelých (ZVLD) aj v ambulanciách všeobecných lekárov na vzdialený monitoring pacientov s arteriálnou hypertenziou či vírusom Covid-19.“
Zo zahraničia je o Scase momentálne najväčší záujem na Balkáne – v Srbsku, Severnom Macedónsku, Albánsku, Moldavsku či Gruzínsku, kde sa už tiež používa v rámci pilotnej fázy.
Podľa Inštitútu stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica momentálne chýba na Slovensku 1 100 lekárov prvého kontaktu, najviac ich nedostatok postihuje vidiecke regióny. Inteligentné inovácie pre lekárov a pacientov sú však nevyhnutné aj preto, že počet ľudí na Zemi sa neustále zväčšuje, zároveň sa zvyšuje priemerný vek ľudského života, s čím však pribúdajú súvisiace zdravotné problémy.