Alternatíva ku klasickým cigaretám môže uvoľňovať malé kovové súčiastky, ktoré sú nebezpečenstvom pre malé deti.

Výrobky obsahujú nikotín, ktorý je návykový. Zdroj: iStock.com/Andrey Sayfutdinov
Hlavnou spoločnou črtou zahrievaných tabakových výrobkov je zahrievanie tabaku pomocou batériového zahrievacieho systému namiesto spaľovania tabaku. Tabak sa zahrieva na nižšiu teplotu ako pri horiacej cigarete a vytvára aerosól, ktorý používateľ vdychuje. Tieto výrobky obsahujú okrem iného nikotín, ktorý je návykový.
Ide o jednu z najrozšírenejších alternatív ku klasickým cigaretám. Podstatou zahrievaného tabaku je náplň, ktorá sa zasunie do prístroja. V ňom je batéria, ktorá ohrieva malý kovový pliešok. Jeho zahriatie potom uvoľňuje z tabaku nikotín. Podľa niektorých štúdií ide o zdravšiu alternatívu k fajčeniu klasických cigariet, pretože nižšia teplota znižuje množstvo vdychovaných škodlivín.

RTG snímka prehltnutého pliešku. Zdroj: FN Motol
Českí doktori však prišli na to, že nesie so sebou veľké riziká. Ako upozorňuje na svojom webe Česká televízia ČT24, z prístroja sa môžu uvoľňovať malé kovové súčiastky, ktoré môžu byť nebezpečné pre malé deti. Zistili to lekári z Pediatrickej kliniky 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Fakultnej nemocnice Motol v Prahe.
Môže poškodiť orgány
Len na Pediatrickej klinike 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej minulý rok hospitalizovali desať batoliat od ôsmich do pätnástich mesiacov, ktoré mali v organizme kovový pliešok pochádzajúci z prístroja na zahrievaný tabak.
„Trom z týchto pacientov sme museli vykonať urgentný endoskopický zákrok, vo zvyšných prípadoch boli deti sledované pri hospitalizácii až do samovoľného odchodu cudzieho telesa. Kovový pliešok má ostré hrany a môže poškodiť tráviaci trakt, v krajnom prípade by mohlo dôjsť aj k poškodeniu tráviacich orgánov,“ upozornila doktorka Kristýna Zárubová z oddelenia detskej gastroenterológie Pediatrickej kliniky 2. lekárskej fakulty Karlovej Univerzity a Fakultnej nemocnice Motol v Prahe. Vďaka rýchlej lekárskej intervencii sa vo všetkých prípadoch podarilo predísť nutnosti chirurgického výkonu.
Tenké kovové pliešky, ktoré sa pri neopatrnej manipulácii môžu uvoľniť, sú natoľko drobné, že si ich človek často nevšimne. Batoľatá, ktoré lezú kade-tade, ich však môžu objaviť a jednoducho zhltnúť, ak si ich rodičia nevšímajú. Deti inštinktívne spoznávajú okolitý svet tým, že si predmety, na ktoré narazia, dávajú do úst. Pliešky s tabakovou náplňou v prístroji môžu deťom zaujímavo zapáchať aj chutiť, takže ich môžu chcieť preskúmavať detailnejšie a prehltnúť ich.
Tieto pliešky im môžu následne spôsobiť poranenie orgánov, čo môže viesť k hospitalizácii a endoskopickému alebo chirurgickému zákroku. Riziko pritom nespočíva iba v mechanickom poškodení tráviaceho traktu. Lekári preto apelujú na rodičov, aby produkty na zahrievaný tabak uchovávali vždy mimo dosahu detí – rovnako ako lieky, čistiace prostriedky alebo iné potenciálne nebezpečné látky. Zdravotníci pripomínajú, že zvedavosť dojčiat a batoliat môže mať v kombinácii s drobnými predmetmi veľmi vážne následky.
Zdroj: TS FN Motol, ČT24
(RR)